آرنا استعلام جلد سوم | امنیت حرفه ای


جلد سوم از استعلام منچستر آرنا با عنوان فرعی رادیکال‌سازی و پیشگیری‌پذیری منتشر شده است. در این گزارش 119 صفحه‌ای، آخرین گزارش تحقیق، رادیکال‌سازی بمب‌گذار انتحاری که در حمله تروریستی دوشنبه 22 مه 2017 جان باخت، برنامه‌ریزی و آماده‌سازی حمله و اینکه آیا می‌توانست از آن جلوگیری شود، پوشش داده شده است.

پرس و جو رئيس هیئت مدیره سر جان ساندرز در مقدمه ای برای جلد به یاد می آورد که از اعضای سرویس امنیتی و پلیس ضد تروریسم شنیده است، تا حدی در جلسات استماع شواهد باز اما عمدتاً در یک جلسه استماع مدارک بسته در نوامبر 2021. او در مقدمه از برخی از این جلد دفاع کرد. بسته (به دلایل امنیت ملی) و برخی برای عموم آزاد است.

سرت جان در قسمت پایانی گزارش خود نوشت: «هیچ کس نباید کار بسیار دشواری را که سرویس امنیتی و پلیس ضد تروریسم انجام می دهد دست کم بگیرد. این کار با ظهور تروریست های تنها بازیگری که ردیابی فعالیت های آنها دشوارتر است، دشوارتر شده است. با گفتن همه اینها، اگر سرویس امنیتی یا پلیس ضد تروریسم مرتکب اشتباه شوند، باید آنها را شناسایی کرده و اقداماتی را برای اصلاح آنها انجام داد. در حالی که رئیس کل سرویس امنیت گفته است که به نظر وی اجتناب ناپذیر است که تروریست ها از اقداماتی که در کار خود برای محافظت از مردم به کار می گیرند، عبور کنند، اما منظورش این نبود که این اتفاق به دلیل اشتباهات قابل قبول است. ساخته شده است.»

یک شاهد ناشناس در جلسه غیرعلنی به تحقیق گفت: «فشار منابع تأثیری بر تصمیماتی که در رابطه با بمب‌گذار گرفته شده است، نداشته است». با این حال، جلد سوم همچنین گزارش داد که در سال 2016، سرویس امنیتی تحت فشار فزاینده (مبارزه کاری) قرار داشت و «فشارهای خاصی در شمال غرب داشت، با حجم کار در منچستر به سرعت افزایش یافت». و اینکه “سرویس امنیتی مجبور بود تصمیمات سختی در مورد اینکه کجا باید منابع خود را متمرکز کند” می گرفت.

تحقیقات در شواهد آشکار شنید که در زمان حمله، سرویس امنیتی حدود 500 تحقیق در مورد افراد یا گروه های مرتبط با تروریسم اسلامی انجام می داد. و حدود 3000 سوژه فعال داشت. یک افسر سرویس امنیتی منطقه شمال غرب قبل از حمله نگران این بود که “چیزی به ناچار اتفاق خواهد افتاد”.

در مورد رادیکالیزه شدن و «ذهنیت افراطی» بمب‌گذار و برادرش، سر جان نتیجه‌گیری کرد: «می‌توان با نگاهی به گذشته گفت که باید توسط سرویس امنیتی و پلیس مبارزه با تروریسم توجه بیشتری به آنچه وجود داشت می‌کرد. در لیبی اتفاق می افتد.» در مورد این سوال بسیار مهم مبنی بر اینکه آیا می‌توان از حمله جلوگیری کرد، سر جان نوشت: «جلسه غیرعلنی اطلاعات اضافی مهمی را فاش کرد، و این شامل یک فرصت از دست رفته مهم بود که قبلاً درک نشده بود. من تا آنجا که ممکن است با خیال راحت انجام شود، در مورد آن در حوزه عمومی قرار داده ام. کاملاً غیرممکن است که بگوییم آیا اقدام متفاوت یا اضافی انجام شده توسط مقامات می تواند از حمله جلوگیری کند یا خیر. ممکن است انجام شود؛ شاید این کار را نکرده باشد.»

جدول زمانی

بمب افکن آینده به عنوان “موضوع مورد علاقه” توسط سرویس امنیتی در سال 2014 باز و بسته شد. بعداً، در آگوست 2014، بمب افکن آینده توسط یک کشتی نیروی دریایی سلطنتی از لیبی تخلیه شد. در سال 2015 او کالج را در منچستر ترک کرد و شروع به تحصیل کرد دانشگاه سالفورد; و در همان روز به عنوان “موضوع مورد علاقه” باز و بسته شد. در ژانویه 2017 او در امتحانی در دانشگاه سالفورد شرکت کرد و فقط نام خود را امضا کرد. و توسط مردی در زندان به دلیل جرایم تروریسم از زندان خارج شد. و از مرد در HMP Altcourse دیدن کرد. گزارش بعداً این زندانی را به عنوان “نفوذ رادیکال‌سازی قابل توجهی” بر بمب‌گذار توصیف کرد.

در ماه مارس، بمب افکن آینده به یک نشانگر اولویت تحت عملیات CLEMATIS سرویس امنیتی برخورد کرد، فرآیند آن مربوط به موضوعات بسته مورد علاقه است. جلسه ای ترتیب داده شد تا درباره ارجاع بمب افکن آینده برای گام های تحقیقاتی بیشتر، یا به قول حجم، «تحقیقات تحقیقاتی سطح پایین بیشتر» بحث شود، که با این حال معلوم شد که بعد از تاریخ انفجار آرنا بوده است. بمب‌افکن آینده در عصر روز پنج‌شنبه 18 می، «تجسس خصمانه» را در مجتمع تبادل ویکتوریا در منچستر آغاز کرد. در غروب جمعه، یک کوله پشتی خرید که برای حمل مواد منفجره استفاده می شد. و در غروب قبل و عصر حمله بیشتر شناسایی خصمانه انجام داد.

در میان توصیه‌ها، سر جان از وزارت کشور می‌خواهد که «معرفی سیستمی مبتنی بر ارزیابی قوی از خطری که یک زندانی برای رادیکال‌سازی دیگران ایجاد می‌کند را در نظر بگیرید».

استماع شواهد در سپتامبر 2020 آغاز شد. یکی از برادران بزرگتر بمب‌گذار که از او خواسته شد، اما اظهارات شاهدی را برای تحقیقات ارائه نکرد، در آگوست 2021 از بریتانیا خارج شد و «عمداً برای شکست دادن» تلاش‌های سر جان برای شنیدن صحبت‌های او «رفتار کرد». این مورد، به گفته گزارش، «نشان می‌دهد که رها کردن شاهد اکراه برای تکمیل اظهارات شاهد خود، پاسخی به همه سؤالات مربوطه نمی‌دهد».

جلد اول به سرپرستی و امنیت محل برگزاری و در شب حمله که در تابستان 2021 منتشر شد، رفت. جلد دو در نوامبر منتشر شد در مورد پاسخ خدمات اضطراری بود.

اظهار نظر

مدیرکل سازمان امنیت MI5 کن مک کالوم خاطرنشان کرد که سر جان دریافت که “احتمال واقع بینانه ای وجود دارد که اطلاعات قابل عملی می تواند به دست آمده باشد که ممکن است به اقداماتی برای جلوگیری از حمله منجر شود.” کن مک کالوم گفت: من عمیقا متأسفم که چنین اطلاعاتی به دست نیامده است. جمع‌آوری اطلاعات مخفی دشوار است – اما اگر می‌توانستیم از فرصت اندکی که در اختیار داشتیم استفاده کنیم، آنهایی که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند ممکن است چنین ضرر و ضربه وحشتناکی را تجربه نکرده باشند. من عمیقا متاسفم که MI5 از حمله جلوگیری نکرد. افراد MI5 و شرکای پلیس ما هر روز برای متوقف کردن تروریسم سر کار می آیند. ما به طور مستمر برای بهبود سیستم مبارزه با تروریسم کار می کنیم. از زمان رویدادهای وحشتناک سال 2017، ما بیش از 100 پیشرفت داشته ایم. بیشتر در: https://www.mi5.gov.uk/news/response-to-manchester-arena-inquiry-report.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/case-studies/arena-inquiry-volume-three/