آموزش نصب دوربین مدار بسته

اکثر دوربین های بولت نه تنها دارای بدنه فلزی هستند، بلکه دارای قابلیت IP66 نیز هستند که باعث می شود دوربین مداربسته در برار باران و شرایط نامساعد آب و هوایی مقاومت سایت hivisioncctv بالایی داشته باشند. برند هایک ویژن جهت رفع این مشکل با تولید دوربین های به روز و اضافه کردن قابلیت WDR به برخی مدل های دوربین که می تواند به صورت پردازش دیجیتالی تصویر و یا به صورت اضافه نمودن یک سخت افزار به دوربین باشد، دوربین هایی کارا جهت استفاده در شرایط عدم تقارن در نور محیط تولید و به بازار عرضه کرده است. یا به شکل توکار از آنها استفاده شده باشد و یا در صورت روکار بودن از داکت برای مهار و مخفی کردن آنها استفاده شود. 6. در صورتی که مراحل را به درستی انجام داده باشید صفحه ای برای وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور باز خواهد شد. در سامانههای دیجیتال، تصویر در ابتدا به صورت دیجیتال برداشته شده یا توسط یک دیجیتایزر (دیجیتالکننده) به صورت دیجیتال به سامانه وارد میگردد. دوربینهای پن، تیلت، زوم (PTZ): بعضی مواقع نمیخواهیم به فضای دید دوربین محدود باشیم، و این همان جایی است که دوربینهای دارای قابلیت پن، تیلت، و زوم وارد میدان میشوند. استفاده از کابل های POE این امکان را خواهد داد که کابل منبع تغذیه دوربین ها یا همان برق، و کابل انتقال تصاویر، یکی باشد که این مسئله نیز به نوبه خود حجم کابل کشی مورد نیاز را کاهش می دهد.

با استفاده از انواع دوربین مدار بسته، نیروهای اورژانس و نیروهای امداد و نجات قادر به ارزیابی و نظارت بر حوادث در زمان واقعی برای انتقال وضعیت از طریق ویدئو به تیم های مدیریت بلایا هستند، به عنوان مثال از داخل یک ساختمان در حال سوختن، از یک غار یا از یک هلیکوپتر که بر فراز یک صحنه پرواز می کند می توان تصاویری را در لحظه مشاهده کرد. شاید شما نیز هنگام خرید دوربین مدار بسته با این سوالات روبهرو شده باشید: کدام یک از دوربین های مداربسته را باید انتخاب کنید؟ این قسمت انتهایی امکان کاربری بیشتر از پایه را برای کاربر فراهم می کند.

با توجه به این خروجی دوربین در مدل های دوربین توربو اچ دی سیگنال آنالوگ است و خروجی دوربین های تحت شبکه نیز داده های دیجیتال است. قابل ذکر است که این دوربین در هر دو نوع فناوری آنالوگ و دیجیتال تولید شده است. محل قرار گیری دستگاه رکوردر در نحوه خروجی گرفتن تصاویر زنده و تصاویر ضبط شده و همچنین امنیت سیستم پیاده سازی شده نیز تاثیر دارد. این عدم تقارن نور سبب تاریک شدن تصویر خروجی دوربین خواهد شد. در حقیقت دوربین قادر نخواهد بود تعادلی بین نقاط بسیار پرنور و بسیار کم نور برقرار نموده و ازاینرو تصویر تاریک و تیره خواهد شد. همچنین در این سیستم امکان استفاده از بسترهایی مانند فیبر نوری و لینک های رادیویی جهت انتقال داده بین دوربین و دستگاه رکوردر وجود دارد که از مزایای این نوع دوربین مدار بسته است. شرکت داهوا هم مانند مجموعه قبلی چینی است و از سال ۲۰۰۱ کار خود را در زمینه تولید و ارائه راهکارهایی در جهت استفاده از دوربینهای مداربسته آغاز کرده است.

دوربین های آنالوگ و یا دوربین های توربو اچ دی را اگر بخواهیم به طور خلاصه تعریف کنیم سیستم هایی هستند که تصویر فیلمبرداری شده توسط دوربین ها را به صورت آنالوگ و با کمک کابل کواکسیال (RG 58 و RG 6 , RG 59 و (RG 11 به سمت دستگاه ضبط کننده یا همان DVR فرستاده و در آنجا این سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و در قسمت ذخیره ساز دستگاه (هارد) ذخیره می شوند. زیرا برای دیدن ویدیوها بصورت زنده و یا فیلم های ضبط شده در هارد دیسک دوربین ها به آن نیاز دارید. براساس نوع کارکرد دوربین مدار بسته ظرفیت هارد را باید تعیین کرد، زیرا که در دوربین های تحت شبکه به دلیل ثبت تصاویر با کیفیت بالا از هارددیسکی با ظرفیت بالا استفاده کرد. هزینه و بودجه پروژه نصب دوربین مدار بسته شما در چه حدی است؟ دوربین مداربسته در چه مواردی استفاده می شوند؟

دوربین های آی پی در مقایسه با سایر دوربین های مداربسته عملکرد هوشمندانه و تخصصی تری دارند دارند اما باید در نظر داشته باشید این دستگاه ها قیمت بالاتری نیز دارند هم چنین کابل کشی دوربین های تحت شبکه نیز کمی پیچیده تر است. همواره در نظر داشته باشید در کنار کابلی که جهت مانیتور تصاویر اجرا می شود بستری هم برای ارتباط ابزار کنترل دستگاه مثلا موس دستگاه را فراهم نمایید تا اوپراتور بتواند از آن استفاده کند. در این مرحله با بررسی محلی که قرار است سیستم دوربین مداربسته در آن اجرا گردد. است. در واقع جایگذاری مناسب دوربین ها با توجه به نیازکاربر، تخصص و تجربه بالایی را می طلبد. این شرکت، در زمینه فناوری نظارت تصویری و همچنین طراحی و تولید خط کاملی از محصولات نظارت تصویری و دوربین مدار بسته نوآورانه، تخصص دارد. کانکتور ارتباط کابل در این مدل از دوربین ها BNC است. زمان کابل کشی در این نوع از دوربین باید اول یک کابل شبکه از هر یک از دوربین ها به طرف سوئیچ بعد کابل دیگری از سوئیچ به طرف NVR کشیده شود.

همانطور که در تصویر نشان داده شده است اغلب دوربین های تحت شبکه برند هایک ویژن هم دارای ورودی برق و هم پورت شبکه پشتیبانی از POE هستند که می توان بسته به نحوه پیاده سازی هم از منبع تغذیه و هم از سوئیچ POE در آنها استفاده کرد. این قابلیت ها و نحوه استفاده از آنها در مقالات آتی شرح داده خواهد شد. انتخاب نصاب حرفه ای نیز بخشی از هزینه های نصب دوربین مداربسته استاندارد، محسوب می شود که همانطور که شرح دادیم، رعایت اصول نصب و استانداردهای لازم، شما را در افزایش عمر مفید تجهیزات و محصولات مورد استفاده، یاری می سازد. بیشترین کاربرد دوربینهای مداربسته در فضای باز برای نظارت در شب است. نکته مهم: اکثر دوربینهای مدار بسته خارجی با این ادعا که ضد-آب، یا مقاوم در برابر آب و هوا هستند، معرفی و تبلیغ میشوند. در سیستم های کوچک معمولا برق مورد نیاز برای کارکردن دوربین را از منبع تغذیه که معمولا کنار دستگاه DVR تامین می کنند. از نظر کیفیت معمولا نمی توان برای این دو دسته از انواع مراک های دوربین مداربسته حکم یکسانی صادر کرد. از طرفی در دو دوربین با لنزهای با فاصله کانونی ثابت دوربینی که چیپ تصویر بزرگ تری داشته باشد ، تصویر را با زاویه بیشتری نشان می دهد.

برخی از دوربین های تحت شبکه برند هایک ویژن دارای قابلیت اتصال به شبکه وای فای هستند که می توان به آنها از طریق وای فای و یا بی سیم (به جای کابل شبکه) ارتباط داشت در واقع در این روش دوربین ها با دستگاه ضبط کننده تصاویر بدون کابل کشی و فقط با کمک راه اندازی شبکه محلی وای فای، به یکدیگر مرتبط می شوند که البته استفاده از این مورد معمولا برای همه جا توصیه نمی شود چون ارتباط بی سیم ارتباطی با سرعت پایین و نا مطمئن است و انتقال تصاویر به کندی و با بریدگی در تصویر انجام خواهد شد. در صورتی که یکی از مهمترین بخش ها در یک سیستم دوربین مدار بسته خصوصا در دوربین های توربو اچ دی اجرای صحیح کابل دوربین است. دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مدار بسته تحت شبکه برای تولید تصویر به نور نیاز دارند. دوربین ها انواع گوناگونی دارند اما در زمان خرید بهتر است نکاتی چون کیفیت مورد انتظار خود از دوربین، میزان ناحیه تحت پوشش، تعداد دوربین ها و انتخاب دوربین براساس شکل ظاهریشان را در نظر داشته باشید. توجه داشته باشید که هرچقدر به سوی لنز 16 میلیمتری پیش برویم میزان زوم بیشتر و در نتیجه آن دامنه دید کمتر میشود.

در واقع بعد از نصب دوربین در محل و متناسب با مدل دوربین یا به صورت دستی و یا با استفاده از موتور داخلی دوربین، میزان بزرگنمایی و زاویه دید دوربین تنظیم می شود. بنابراین شما با در نظر گرفتن چندین پارامتر می توانید سیستم مداربسته مناسب خود را خریداری نمایید. هر کدام ساختار خاص خود را دارند. اکثر دوربین های مداربسته قابلیت دید در شب را دارند و تنها میزان و قدرت دید در شب این دوربین ها با هم متفاوت است. قدم بعدی و یکی دیگر از مواردی که در آموزش نصب دوربین مداربسته باید رعایت شود، اجرای کابل ارتباط جهت مانیتورینگ تصاویر سیستم دوربین مدار بسته اجرا شده از محل دستگاه DVR یا NVR تا محل مشاهده تصاویر توسط اپراتور است. همچنین نوع کابلی که اجرا می شود بسته به استراتژی مانیتور تصاویر متفاوت خواهد بود. دوربین مداربسته آنالوگ به قطعات مختلفی مانند دوربین آنالوگ، DVR، مانیتور آنالوگ، کابل شبکه و کابل کواکسیال نیاز دارد. این دوربین ها قادر هستند تا تصاویر را در شرایطی که کاملاً تاریک است مانند اتاقها و راهروهای که نوری در آنجا وجود ندارد یا محیطهایی که تاریکی مطلق وجود دارند( بیشتر از مورد قبلی)، با استفاده از عدسیهای مادونقرمز ضبط کنند.

همه دوربین های از این دست حداقل دارای دو پورت برق و پورت تصویر هستند. یا انتخاب دستگاه رکوردی که نیازهای بهره برداری ما از سیستم دوربین مداربسته را مرتفع ننماید عملا سیستم دوربین مدار بسته ما کارایی خود را از دست خواهد داد. به عنوان مثال در قسمت های ورودی و خروجی و راهروها و مکان­ هایی از این دست به علت اینکه در این اماکن تردد وجود دارد بسیار مهم هستند و بنابراین باید دوربین مناسبی را انتخاب کرد تا بتواند در برابر این عدم تقارن نور در محیط عملکرد مناسبی از خود نشان دهد وگرنه تصویر دریافتی، تصویری مناسبی نخواهد بود.

از این رو برای ارائه هر چه بهتر راه حل های حفاظتی و نظارتی دوربین مداربسته سانل دارای پکیج های دوربین مداربسته مناسب برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است که با این پکیج های دوربین مداربسته Sunell خیلی راحت می توانید یک سیستم دوربین مداربسته مناسب محل مورد نظرتان را انتخاب کنید. دوربین را باید در محلی نصب کرد که بتواند مکان مورد نظر شما را پوشش کامل دهد و در صورت نیاز به استفاده از چند دوربین باید مطمئن شد که دوربین ها هم پوشانی ندارند. سیم و کابل های دوربین نباید در دسترس و قابل دید باشند.

دوربین های IP به طور کلی کیفیت فیلم برداری بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند. در ادامه آموزش نصب دوربین مداربسته و بعد از انتخاب دوربین ها به صورت کلی مراحل زیر در این مسیر طی خواهد شد. به صورت کلی نصب دوربین ها به دو صورت ارائه شده در ادامه صورت می پذیرد. تهران جنوب تهران, نصب دوربین مداربسته در منزل، مغازه، اداره، فروشگاه ها، رستوران و … معمولا در اطراف لنز اینگونه دوربین ها تعداد LED نصب می شود که توسط یک سنسور، تاریکی را روشن می کند. یکی از مواردی که موجب می شود تا امنیت در محیط ایجاد شود اعلام حضور دوربین مدار بسته در محیط موردنظر است. بعد از انتخاب دستگاه DVR یا NVR و دوربین ها و محل نصب و قرار گیری آنها، حال باید طراحی و پیاده سازی مناسبی جهت ارتباط تجهیزات با هم برای داشتن بهره وری حداکثری از سیستم دوربین مدار بسته انتخاب شده داشته باشیم. نصب دوربین مداربسته هایک ویژن به علت داشتن سخت افزاری مطمئن، کنسول ارتباطی کاربر پسند و حرفه ای و هم چنین نرم افزار مخصوص و حرفه ای خود، پیشنهاد ما به شماست. در دوربین های تحت شبکه قابلیتی به نام (Power Over Ethernet) POE وجود دارد که همانطور که از نامش پیداست برق تغذیه دوربین ها را بر بستر کابل شبکه انتقال می دهد، در این صورت اگر سوئیچ شبکه ای که دوربین ها به آن متصل اند دارای قابلیت POE باشد دیگر نیازی به استفاده از منابع تغذیه مجزا برای تامین تغذیه دوربین ها جهت روشن شدن وجود ندارد و این کار را سوئیچ POE با استفاده از کابل شبکه ارتباطی انجام می دهد.

نیز در انتخاب مدل و نوع دوربین مداربسته تاثیر گذار است که بسته به نیاز کاربر و با نظر کارشناس مدنظر قرار گرفته می شود. با توجه به گسترش بازار مصرف انواع دوربین مداربسته،تنوع بی نظیری برای اماکن مختلف همچون برای کاربری مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی فراهم شده است که در قدم نخست شما می بایست اطلاعات دقیقی درباره لوکیشن محل بدهید. وقتی که از منبع یا سورس خود مطمئن هستید باید به اینترنت اکسپلورر مجوز دانلود را بدهید. این دوربینها برای نخستین بار در سال ۱۹۴۹ توسط آمریکا و به صورت تجاری به بازار عرضه شدند و در ابتدای امر برای استفاده از آنها نیازی به هیچگونه مجوز دولتی نبود. چرا که آنها در سطح وسیع برای نظارت در فضاهای بسته ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرند. اغلب دوربین ها با ولتاژ ورودی 12 ولت کار می کنند بنابراین جهت تغذیه آنها به مبدلی نیاز است تا برق 220 ولت شهری یا ups را به 12 ولت مورد نیاز دوربین ها تبدیل کند و دوربین را روشن کند. البته باید سوئیچی که دوربین به آن متصل است و نیز دوربین هر دو این قابلیت را دارا باشند.