آوردن “هوشمند” به یک شهر هوشمند


Hanwha Vision پروتکل MQTT برای دوربین های هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را مورد بحث قرار می دهد.

هنگامی که پروتکل MQTT (Transport تله متری صف پیام) بیش از دو دهه پیش اختراع شد، شاید سازندگان آن متوجه برنامه‌های گسترده‌ای که این پروتکل در تمام صنایع تبدیل به مرکزی خواهد شد، نبودند.

به این دلیل که پروتکل MQTT به استانداردی واقعی برای به اشتراک گذاری پیام ها در دستگاه های متصل تبدیل شده است – همچنین به عنوان اینترنت اشیا (IoT) شناخته می شود. این ابزار برای حسگرهای IoT، از جمله دوربین‌ها، برای برقراری ارتباط با یکدیگر در شهرهای هوشمند، ساختمان‌های هوشمند و در بخش‌های مختلف از جمله خرده‌فروشی، مراقبت‌های بهداشتی و تولید فراهم می‌کند.

چرا MQTT؟

پروتکل MQTT برای این برنامه بسیار مناسب است، زیرا یک پروتکل انتقال پیام بسیار قابل اعتماد و سبک با حداقل پهنای باند شبکه و ردپای کد کوچک است. با استفاده از رویکردی به اصطلاح «انتشار-اشتراک»، پیام‌ها را به روشی بسیار کارآمد صف می‌کشد، به اشتراک می‌گذارد و رله می‌کند، که آن را برای اتصال بین دستگاه‌های میزبانی شده در مکان‌های دور که محدودیت منابع یا پهنای باند شبکه محدود دارند، ایده‌آل می‌کند. همچنین مبتنی بر استانداردهای باز است، بنابراین دارای انعطاف پذیری برای کار با تعداد زیادی دستگاه، در کاربردهای بی پایان از جمله روشنایی خیابان، کنترل دسترسی، نظارت بر ترافیک، مدیریت پارکینگ و کیفیت محیطی است.

به لطف MQTT، بسیاری از دوربین‌های ویدیویی شبکه Hanwha Vision با هر تعداد حسگر دیگری که در نصب دارید، یکپارچه کار می‌کنند. به این معنی که نظارت تصویری شما اکنون می‌تواند بسیار بیشتر از نظارت امنیتی انجام دهد – می‌تواند بر انواع عملیات تجاری و شهری تأثیر بگذارد. درست است که بگوییم MQTT و ویدیو در کنار هم بسیاری از رویاهای شهر هوشمند، ساختمان و خرده فروشی را زنده می کنند.

بینش عملی

تعداد دستگاه های اینترنت اشیا به طور تصاعدی در حال افزایش است. پیش‌بینی‌های فعلی بیان می‌کنند که دستگاه‌های متصل تا پایان سال 2023 از 13.1 میلیارد نفر در سراسر جهان فراتر خواهد رفت.

به عنوان مثال، شخصی را در نظر بگیرید که وارد یک ساختمان خالی می شود. با استفاده از پروتکل MQTT به عنوان وسیله ارتباطی بین دستگاه های نصب شده در ساختمان، ورود ساکنان می تواند طیف وسیعی از اقدامات را آغاز کند. هنگامی که شناسایی می شود که شخصی وارد ساختمان شده است، می توان از روشنایی هوشمند و سیستم گرمایش یا تهویه مطبوع برای راحت تر کردن محیط برای ساکنین درخواست کرد. از آنجایی که MQTT باز است، با دستگاه های هوشمند بی پایان کار می کند – از جمله دستگاه قهوه ساز هوشمند. بنابراین وقتی فرد از ساختمان هوشمند خود به آشپزخانه می‌رود، حتی می‌تواند یک دم‌نوش تازه در انتظارش بیابد!

برای مناطق شلوغ تر، تجزیه و تحلیل ویدیویی می تواند سطح اشغال را کنترل کند و در صورت ورود بازدیدکنندگان بیشتر و فراتر رفتن از تعداد ایمن، هشدارها را ایجاد کند. افراد را می‌توان به‌طور خودکار از یک فضای شلوغ به منطقه‌ای دیگر و ساکت‌تر هدایت کرد، نتیجه ارتباط دستگاه‌ها با استفاده از پروتکل MQTT و انجام یک دوره از پیش تعریف‌شده عمل است. از طرف دیگر، ممکن است به کارکنان بیشتری نیاز باشد، با اعلان‌هایی که به تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌ها ارسال می‌شود تا از آنها بخواهند به منطقه شلوغ‌تر حرکت کنند. این می تواند به ویژه در مراکز خرید یا مکان های حمل و نقل که تجربه بازدیدکنندگان برای رضایت کلی مشتری بسیار مهم است مفید باشد.

در مقیاس سطح شهر، حسگرهای بیشتری می‌توانند برای نظارت بر کیفیت هوای اطراف خیابان‌های شهر استفاده شوند. از طریق MQTT، این داده‌ها را می‌توان با داده‌های ترافیکی زنده از دوربین‌ها و حسگرهای جاده مرتبط کرد تا بفهمد که آیا افزایش ازدحام به کاهش کیفیت هوا کمک می‌کند یا خیر. سپس می‌توان ترافیک را به جاده‌های کمتر شلوغ هدایت کرد تا میزان آلودگی به سطوح قابل قبول کاهش یابد.

کاهش کیفیت هوا ممکن است ناشی از افزایش ترافیک نباشد، بلکه به دلیل شرایط اضطراری باشد. در این مورد، داشتن یک واکنش سریع، تسهیل شده توسط دستگاه هایی که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، می تواند نجات دهنده باشد. کاهش ناگهانی کیفیت هوا می تواند صفحه اتاق کنترل را برای نمایش تصاویر از دوربین های حرارتی فعال کند و تأیید آتش سوزی که دود سمی تولید می کند را فراهم کند. علائم دیجیتال و یک سیستم نشانی عمومی می توانند مردم را برای ایمنی خود از منطقه دور کنند. این نه تنها از بدتر شدن وضعیت جلوگیری می کند، بلکه فضا و زمان را برای رسیدن اولین پاسخ دهندگان فراهم می کند.

بلند مدت

این فقط تأثیرات فوری نیست که ارتباط MQTT بین دستگاه‌ها مفید است، بلکه در تصمیم‌های استراتژیک بلندمدت نیز مفید است. رهبران کسب و کار به طور فزاینده ای به ارزش داده ها هنگام برنامه ریزی برای آینده پی می برند. دستگاه‌های ویدئویی و اینترنت اشیا منابع غنی داده‌های بصری، محیطی، صوتی، دما و سایر اطلاعات هستند. گردآوری تمام منابع داده در یک رابط منسجم و قابل درک به رهبران این امکان را می دهد تا از تمام بینش های موجود استفاده کامل کنند.

در خرده فروشی، این احتمالاً به شکل درک حتی بیشتر از اشغال فروشگاه، ترافیک در مناطق خاص، سطوح بهینه کارکنان و مصرف انرژی خواهد بود. اینکه بتوانید ببینید چه زمانی فروشگاه‌ها به طور منظم با افزایش مشتریان مواجه می‌شوند، می‌توانید به نوبت کارکنان اطلاع دهید. چیدمان فروشگاه می‌تواند تحت تأثیر داده‌های میزان پیاده‌روی و اشغال باشد (و اقلام با ارزش و پرفروش که در فضاهایی قرار می‌گیرند که افراد بیشتری از آن‌جا عبور می‌کنند). حتی گرمایش و تهویه را نیز می‌توان بر اساس تعداد افرادی که از یک فروشگاه بازدید می‌کنند برنامه‌ریزی کرد – البته، این کار راندمان انرژی را نیز بهبود می‌بخشد زیرا HVAC فقط در زمان و مکان مورد نیاز کار می‌کند.

در یک شهر هوشمند، درک جریان وسایل نقلیه و افراد در یک فضا به برنامه ریزان شهری کمک می کند تا جاده ها، پیاده روها و فضاهای عمومی را ایجاد کنند که برای هر شهروند، صرف نظر از نوع حمل و نقل آنها، کارآیی داشته باشد. مناطق شلوغ تر می توانند تعمیر و نگهداری جاده ها را بیشتر کنند، در حالی که مناطق ساکت تر ممکن است از گشت های خیابانی اضافی بهره مند شوند. همه رهبران شهرهای هوشمند می‌خواهند شهروندان خود را احساس رضایت و امنیت کنند و استفاده از داده‌های ویدئویی IoT به علاوه راهی آسان برای مشاهده در زمان واقعی اتفاقاتی است که در حال رخ دادن است، تا زمان پاسخگویی را بهبود ببخشند و شهر را با نیازهای شهروندانش تطبیق دهند.

MQTT به علاوه AI

نادیده گرفتن نقش هوش مصنوعی در این برنامه‌ها بی‌اهمیت است. دوربین‌های ویدیویی امروزی علاوه بر یادگیری ماشینی فراگیرتر و تجزیه و تحلیل‌های ویدیویی اولیه، از یادگیری عمیق برخوردارند. اکنون می‌توان تحلیل‌های بیشتری را در لبه، در خود دستگاه انجام داد، بنابراین دریافت داده‌های اضافی از سراسر اینترنت اشیا از طریق ارتباط MQTT بسیار ارزشمند است. می‌تواند هشدارهایی ایجاد کند، اقداماتی را آغاز کند، و بینش‌هایی را ارائه دهد که متنی‌تر، عمیق‌تر و مفیدتر هستند.

از بسیاری جهات، MQTT برای ادامه پیشرفت خود در بخش ویدیو برای هوش مصنوعی حیاتی است زیرا به دوربین ها اجازه می دهد با دستگاه های دیگر ارتباط برقرار کنند. در غیر این صورت، داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط هرکدام به‌صورت محفوظ باقی می‌ماند و استفاده از آنها با هر قاعده و سازگاری دشوار است.

MQTT به طیف کامل دوربین های هوش مصنوعی Hanwha Visions و همراه با آن، تمام مزایا و امکانات ارائه شده توسط پروتکل ارتباطی آمده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوربین‌های هوش مصنوعی Hanwha Vision، به‌علاوه تحلیل‌های داخلی که می‌توانند انجام دهند، به سایت مراجعه کنید. www.hanwhavision.eu/.
منبع: https://professionalsecurity.co.uk/products/integrated-systems/bringing-the-smart-to-a-smart-city/