آپدیت MI5 | امنیت حرفه ای


به گفته سرویس امنیتی، در میان گستردگی و تنوع تهدیداتی که بریتانیا در سال 2022 با آن مواجه است، «مشکل شرورانه تروریست‌های تنها بازیگری است که شناسایی و مختل کردن آنها بسیار سخت است». MI5 در آن به روز رسانی سالانه.

این را مدیر کل MI5 گفته است کن مک کالوم در به روز رسانی تهدید سالانه خود در مقر MI5 در خانه تیمز، مرکز لندن. او بر پیچیدگی وظایف آنها و نیاز به اولویت بندی تاکید کرد. او گفت که انتخاب «تصمیم گیری است که در صدها سرنخ تکه تکه به فعالیت تروریستی بالقوه چه چیزی را دنبال کنیم. با بالا بردن یک سطح، چگونه تلاش‌ها را بین، مثلاً شناسایی تروریست‌های بالقوه نوجوان که در فضاهای راست افراطی آنلاین افراطی شده‌اند، و محافظت از اسرار نظامی بریتانیا در برابر هکرهای سایبری روسی، متعادل کنیم؟ چگونه می توان مبارزه با سرکوب مهاجران چینی یا مخالفان ایرانی در اینجا در برابر نیاز به ادامه تحقیر القاعده در خارج از کشور را در اولویت قرار داد؟

در مورد تهدیدات سایر کشورها، او جنگ پوتین در اوکراین را پوشش داد. ایران؛ و چین، با یادآوری سخنرانی خود با کریستوفر رای، رئیس اف بی آی، “که فعالیت های حزب کمونیست چین تغییردهنده ترین چالش استراتژیک برای انگلستان است”. به امنیت ملی و اقتصادی، و به سیستم سیاسی بریتانیا. در مورد پاسخ، او از انعطاف‌پذیری و «رویکرد کل سیستم» صحبت کرد، یک استراتژی هماهنگ ضد تهدید دولتی که تخصص و ابزارهای سراسر دولت را گرد هم می‌آورد. وی از عملکرد مرکز حفاظت از زیرساخت های ملی قدردانی کرد.CPNI) که به او گزارش می دهد.

بر تروریسموی خاطرنشان کرد که “پیشرفت از توطئه های تروریستی هنوز اولین چیزی است که مردم بریتانیا از ما انتظار دارند”. او “کار بی سر و صدا موثر MI5 و CPNI با پلیس برای محافظت از مراسم عزاداری ملی” در سپتامبر پس از مرگ ملکه الیزابت دوم را یادآور شد.

از ابتدای سال 2017، MI5 و پلیس با هم 37 نقشه حمله در مرحله آخر را مختل کرده اند، او گزارش داد: «این هشت نقشه بالقوه مرگبار دیگر از زمان ارائه به روز رسانی خود در سال گذشته مختل شده است. و مانند قبل، ترکیبی از تروریسم اسلام گرا و راست افراطی است.»

او گفت که تروریسم اسلامی همچنان مشکل بزرگتر است. “حدود سه چهارم پرونده تروریستی ما”. «همانطور که قبلاً، بیشتر این حجم را تروریست‌های خود رادیکالیزه تشکیل می‌دهند که به دنبال انجام حملات کم‌پیچیده هستند.» او با یادآوری قتل سر دیوید ایمس، نماینده اسکس، اشاره کرد که پیچیدگی کم به معنای تاثیر کم نیست.

در مورد آن یک چهارم پرونده های ضد تروریستی در مورد تروریسم جناح راست افراطی، او حمله اخیر بمب بنزینی در دوور را به یاد آورد (تصویر). درست مانند فعالیت‌های افراطی اسلام‌گرا، ترسیم خطوطی که تروریسم است و نیست، همیشه ساده نیست. در مورد مهاجمان ناشناخته قبلی، که هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرند، جمع‌آوری حقایق زمان می‌برد – و حتی زمانی که آنها جمع‌آوری شوند، اغلب ترکیبی از عوامل سردرگم هستند.

“چشم انداز جناح راست افراطی به دور از گروه های ساختار یافته و واقعی مانند National Action به یک تهدید آنلاین پراکنده ادامه داده است. افراد از آسایش اتاق خواب خود به راحتی می توانند به فضاهای راست افراطی دسترسی پیدا کنند، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به سمت یک طرز فکر رادیکال حرکت کنند.» او به تلاش های بیشتر این افراط گرایان برای دستیابی به تسلیحات، از جمله چاپ سه بعدی اشاره کرد. و “تأثیرگذاران افراطی راست” در سطح جهان، نشان می دهد که چنین افراط گرایی “پایدار” خواهد بود.

او همچنین در مورد ایرلند شمالی صحبت کرد. و کار MI5، مانند مرکز جدید عملیات ضد تروریسم (CTOC)، که در آن کارکنان MI5 در حال حاضر در کنار پلیس کار می کنند. و به طور کلی تر و گسترده تر کار کنید، “فراتر از آژانس های امنیتی سنتی برای ارتباط با تخصص در مراقبت های بهداشتی، آموزشی، خدمات اجتماعی و سیستم عدالت کیفری، برای پاسخ به پیچیدگی هایی که می بینیم”.

برای سخنرانی کامل به سایت مراجعه کنید وب سایت MI5. ماه گذشته را نیز ببینید سخن، گفتار توسط سر جرمی فلمینگ، مدیر GCHQ، به اندیشکده دفاعی و امنیتی روسی.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/case-studies/mi5-update/