آیا هنوز امیدی به اقتصاد بیمار SA وجود دارد؟ – شماره 5 2022

آیا هنوز امیدی به اقتصاد بیمار SA وجود دارد؟

شماره 5 2022 اخبار، خدمات امنیتی و مدیریت ریسک

شرکت کنندگان میزگرد در وبینار امسال نیکولا وایمار، اقتصاددان ارشد گروه ندبانک، دکتر رولوف بوتا، مشاور اقتصادی مشهور از گروه سرمایه گذاری Optimum و دکتر نتابیسنگ مولکو از دانشکده بازرگانی دانشگاه استلنبوش بودند.

این در پی تعطیلی سراسری توسط COSATU و SAFTU صورت گرفت، زیرا اعضای اتحادیه خواستار مداخلات فوری دولت برای مهار عوامل اجتماعی-اقتصادی و سیاسی که منجر به جو اقتصادی تیره و تار می شود – نشانه روشنی است که آفریقای جنوبی به اندازه کافی غذا خورده و ایمان خود را از دست داده است. در سیاست های اقتصادی دولت یکی از نگرانی های اصلی بیان شده توسط اتحادیه ها این است که در حالی که حقوق کارگران افزایش چندانی نشان نداده است، تورم مصرف کننده به طور قابل توجهی افزایش یافته است – اعداد CPI منتشر شده توسط Statistics SA اخیراً نشان داد که تورم سالانه قیمت مصرف کننده در جولای 2022 7.8٪ بوده است. ، از 7.4٪ در ژوئن 2022 بالاتر بود.

این اقتصاددانان برجسته نظرات متفاوتی در مورد سؤالاتی داشتند که به عقیده آنها اقدامات عمده ای است که باید برای سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی و ایجاد امید انجام شود.

پروفسور دیون تاستین، مدیر ارشد اجرایی، در پایان گفت: «دفتر تحقیقات بازار، با همکاری یونیسا، مفتخر به میزبانی این گفتگوی قانع‌کننده به عنوان وسیله‌ای برای رساندن پیام امید به همه آفریقای جنوبی برای آینده‌ای روشن‌تر است که همه ما شایسته آن هستیم.» از سازمان.منبع: https://www.securitysa.com/17342R

در همین حال، دکتر Nthabiseng Moleko معتقد است که آفریقای جنوبی از این نظر منحصر به فرد است که ما یک چارچوب سیاست اقتصاد کلان پایدار داریم. ما سابقه ای از سیاست مالی داریم که پایدار است. ما می‌توانیم بحث کنیم که آیا این به اندازه کافی توسعه‌دهنده است، چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که تولید درآمد متعادل اما پایدار است، و چگونه بهتر از این تخصیص از نظر عملکرد دولت و دولت استفاده کنیم.

رولوف بوتا

او همچنین افزود که ما شاهد محدودیت مصرف در خانوارها، افزایش نرخ بهره و هزینه های زندگی در سطوحی هستیم که قبلاً هرگز ندیده ایم. نرخ افزایش دستمزدها با هزینه معیشت و هزینه زندگی برابر نیست – و این بازتاب منطق تعطیلی ملی است.

Moleko قویاً از سرمایه‌گذاری مجدد در بخش‌های تولیدی، به‌ویژه در استان‌های حاشیه‌نشین مانند کیپ شرقی، مپومالانگا، کیپ شمالی، شمال غربی و ایالت آزاد حمایت می‌کند.

وایمار رشد تولید ناخالص داخلی 1.7 درصدی را برای امسال پیش‌بینی می‌کند، علیرغم این واقعیت که اقتصاد ما تحت تأثیر منفی آنچه در سطح جهانی اتفاق می‌افتد، مانند جنگ روسیه و اوکراین، قرار گرفته است. او معتقد است که برای سرعت بخشیدن به رشد سرمایه گذاری، حل بحران انرژی و پایان دادن به کاهش بار ضروری است تا فضای کافی برای رشد اقتصادی سریعتر ایجاد شود.

دکتر رولوف بوتا، با این حال، گفت: «سیاست‌های اقتصادی نادرست می‌تواند یک کشور را بسازد یا آن را خراب کند، همانطور که در کشورهایی مانند ونزوئلا و آفریقای جنوبی مشاهده می‌شود که در حال حاضر هنوز پس از یک دهه دولت رقت‌انگیز و انتصاب‌های ناکارآمد در شرکت‌های دولتی در حال بهبود هستند.» با این حال، او خوش‌بینی خود را نسبت به این واقعیت ابراز کرد که معتقد است ما در حال حاضر رئیس‌جمهوری داریم که اقتصاد را به‌خوبی درک می‌کند تا کشتی را از سیاست‌های اقتصادی بی‌فایده به سیاست‌هایی که همکاری نزدیک‌تری با بخش خصوصی دارد، تبدیل کند.

نیکولا وایمار

مولکو گفت، اما نکته کلیدی این است که ما باید با موضوع رشد مقابله کنیم. آنچه مهم است محرک های رشد برای کشور ما هستند. به عنوان مثال، ما شاهد بهره وری کافی از سمت کسب و کار، در میان دیگران نیستیم. او همچنین رشد را در حدود 2 درصد پیش بینی می کند.

آنچه که این رقابت را معتبر می کند این است که توسط دانشگاه آفریقای جنوبی (یونیسا) به عنوان یک شریک حمایت می شود، اما بیشتر از آن، بستری را برای اقتصاددانان ایجاد می کند تا نظرات خود را در مورد وضعیت اقتصاد ما و مهمتر از آن آنچه آفریقای جنوبی ها به اشتراک بگذارند. ممکن است در آینده نزدیک انتظار داشته باشد.

مرا شاد کن وسوسه

نیکولا وایمار گفت که ما می توانیم چشم انداز مثبتی داشته باشیم و رشد را حفظ کنیم. از دیدگاه او، حمایت از رشد از ادامه مخارج مصرف‌کننده ناشی می‌شود، و بدیهی است که بخشی از زندگی در حال بازگشت به زیرساخت‌ها است. وایمار همچنین خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود فعالیت سرمایه‌گذاری ثابت مثبت باشد، در حالی که هزینه‌های دولت سهم کمی در رشد تولید ناخالص داخلی دارد.

علیرغم آمارهای اخیر بیکاری که در حال حاضر در سه ماهه دوم سال به 33.9 درصد رسیده است، کاهش 0.6 درصدی مشکلی را که اکثر خانوارهای آفریقای جنوبی با آن مواجه هستند برطرف نمی کند. نتیجه این است که 8 میلیون آفریقای جنوبی در حال حاضر بیکار هستند.

سه تن از بهترین ذهن‌های اقتصادی ما در کشور اخیراً در طی یک وبینار قوی که توسط دفتر تحقیقات بازار به عنوان بخشی از رقابت اقتصاددان سال امسال برگزار شد، این سؤال داغ را مطرح کردند.