آیا VoIP امن تر است؟ | امنیت حرفه ای


معماری سایبری دفتر سه سال است که در حال تغییر است. جلسات به تماس‌های زوم، تماس تلفنی سریع به ایمیل و ایمیل به پیام فوری تبدیل شده‌اند. از آنجایی که تلفن ثابت اداری با جایگزین های مبتنی بر اینترنت مانند Voice over Internet Protocol (VoIP) جایگزین می شود، برخی از کسب و کارها این سوال را مطرح می کنند که آیا امن است؟ از راس اسلوگرو، در تصویر، مدیر کشور انگلستان می پرسد Ringover، ارائه دهنده سیستم تلفن VoIP.

در سال 2022، آمار شرکت امنیت سایبری Surfshark نشان داد که به ازای هر یک میلیون کاربر در بریتانیا، 4783 قربانی جرایم سایبری وجود دارد. این به معنای رشد 40 درصدی در آن سال است – در مقایسه با میانگین جهانی هشت درصد. امنیت سایبری برای مشاغل برای جلوگیری از نقض داده ها، از دست دادن درآمد و کاهش اعتماد مشتری اهمیت بیشتری پیدا می کند. اما چگونه کسب و کارها می توانند امن تر شوند؟

افزایش حملات سایبری

هیچ‌کس نمی‌توانست پیش‌بینی کند که چقدر سریع تنظیمات کاری ما در سال 2020 تغییر کرد. در آن زمان، بسیاری از کسب‌وکارها تلاش کردند تا مجموعه‌های کاری از راه دور ایجاد کنند که در اصل قرار بود به عنوان یک فاصله کوتاه مدت عمل کنند. سه سال به جلو و در حال حاضر مجموعه‌های دائمی و هیبریدی بیشتری وجود دارد که واقعاً از نظر پیچیدگی رشد نکرده‌اند.

در نتیجه، مجرمان سایبری آسیب پذیری های ناشی از شرایط کاری ناآشنا را تشخیص دادند. یک گزارش دولت بریتانیا نشان داد که در سال 2020، تقریباً نیمی از مشاغل بریتانیا با حمله سایبری مواجه شدند. این رقم در سال 2021 به 39 درصد کاهش یافت و در همان سطح در سال 2022 باقی ماند. در جای دیگر، گزارش Software Advice نشان داد که 62 درصد از SMEهای مستقر در بریتانیا از سال 2020 افزایش تهدیدات سایبری را تجربه کرده اند.

کار از طریق اتصالات اینترنت خانگی با امنیت کمتر، و در بسیاری از موارد از طریق دستگاه های شخصی که توسط تیم فناوری اطلاعات به طور کامل بررسی نشده اند، بیشتر تقصیر را بر عهده می گیرد. علاوه بر این، انفجار ابزارها و خدمات آنلاین برای کمک به همکاری و بهره‌وری کارکنان به این معنی است که داده‌های کسب‌وکار در میان فروشندگان شخص ثالث بدون نظارت زیاد پراکنده می‌شوند. اگر این ابزارها دارای حداقل تنظیمات امنیتی باشند یا به‌روزرسانی‌های تنظیمات امنیتی را انجام دهند که نادیده گرفته می‌شوند، ممکن است فاجعه‌ای را به همراه داشته باشد.

دانش قدرت است

بسیار مهم است که همه در سازمان از خطرات سایبری آگاه باشند تا بدانند چگونه از آنها جلوگیری کنند. بنابراین مجرمان سایبری از چه روش هایی برای دسترسی به داده های مهم استفاده می کنند؟

علاوه بر هک کردن اطلاعات شخصی مانند گذرواژه ها و ایمیل ها، یک تخلف سایبری رایج، فیشینگ است. اینجاست که مجرمان به بهانه یک سازمان مورد اعتماد اطلاعات امنیتی و اطلاعات شخصی را درخواست می کنند. گزارش شده است که از هر 3722 ایمیل در بریتانیا، یک مورد تلاش برای فیشینگ است.

روش‌های دیگری که ممکن است مجرمان سایبری استفاده کنند عبارتند از باج‌افزار، شکل جدیدتری از حمله که در سال 2021 رایج شد. همانطور که از نام آن پیداست، باج‌افزار برای مسدود کردن دسترسی به یک سیستم رایانه‌ای تا زمانی که مبلغی پول پرداخت شود، استفاده می‌شود. این کار با رمزگذاری فایل‌ها انجام می‌شود تا امکان استفاده از آنها وجود نداشته باشد یا حتی در برخی موارد تهدید به انتشار داده‌های خصوصی شود.

طبق تحقیقات شرکت NordLocker نرم‌افزار رمزگذاری فایل Nord Security، کسب‌وکارهای بریتانیا از ژانویه 2020 تا ژوئیه 2022، پس از ایالات متحده و کانادا، سومین بالاترین نرخ حملات باج‌افزار را در جهان متحمل شدند.

با این حال، جرایم سایبری می تواند فراتر از هدف قرار دادن کاربران دستگاه هایی مانند تبلت ها و رایانه ها باشد و در عوض به تماس های تلفنی دسترسی داشته باشد. Vishing یا فیشینگ صوتی، معادل تماس صوتی فیشینگ آنلاین است که مجدداً برای دسترسی به اطلاعات حساس با فریب دادن شخص در انتهای خط برای به اشتراک گذاشتن جزئیات امنیتی استفاده می شود.

فناوری VoIP به کسب و کارها کمک می کند تا از اشکال سنتی و تلفن ثابت دور شوند. استفاده از آن در کنار افزایش کار از راه دور افزایش یافته است زیرا VoIP هزینه های عملیاتی کمتری دارد، به راحتی مقیاس پذیر است و کاملاً قابل حمل است. اما، در حالی که VoIP سطح بالایی از چابکی شبکه را ارائه می دهد، قابل درک است که کسب و کاری که نگران امنیت سایبری است ممکن است اعتبار خود را زیر سوال ببرد. اگر تماس ها از طریق اینترنت میزبانی شوند، آیا واقعاً امن هستند؟

خوشبختانه نیازی به وحشت نیست. در مقایسه با خطوط فیزیکی فیزیکی، VoIP می‌تواند امن‌تر باشد زیرا از پروتکل شروع جلسه (SIP) استفاده می‌کند، که اجازه می‌دهد ترافیک صوتی به جای از طریق خطوط تلفن سنتی به جریان‌های رسانه‌ای که از طریق اتصال اینترنت ارسال می‌شوند فشرده شود. علاوه بر این، سیستم‌های VoIP به اعتبارنامه‌های ورود نیاز دارند که کاربر را قادر می‌سازد از طریق تلفن متصل شود. احراز هویت چند عاملی با دشوار کردن دسترسی کاربران غیرمجاز به شبکه، روشی قابل اعتماد برای بهبود امنیت است.

تمام سیستم های VoIP برای عملکرد صحیح نیاز به اتصال اینترنت پایدار دارند. اگر مسائل امنیتی به وجود می آمد، احتمالاً یک اتصال ضعیف دلیل آن است. در بدترین سناریو، کسب‌وکارها می‌توانند از طریق ابزار VoMIT (VoMIT) در برابر تهدیدات سایبری آسیب‌پذیر شوند، جایی که مجرمان سایبری قطعه‌های صوتی و اطلاعات محرمانه را مستقیماً از تماس‌ها می‌دزدند. برای غلبه بر این مشکل، ارائه دهندگان VoIP مانند Ringover از رمزگذاری تماس سرتاسر برای محافظت از محتوا استفاده می کنند و در صورت هک شدن، آن را غیرقابل خواندن می کند.

در حالی که در ظاهر، VoIP ممکن است به نظر برسد که فرصت‌های بیشتری برای حمله به مجرمان سایبری می‌افزاید، اما اگر روی یک سرویس با کیفیت سرمایه‌گذاری می‌کنید، در واقع امن‌تر از استفاده از تلفن سنتی است.

همانطور که فناوری در اطراف ما به پیشرفت خود ادامه می دهد، تهدیدهای سایبری نیز که با آنها روبرو می شویم، نیز ادامه می یابد. کسب‌وکارها نمی‌توانند سر خود را در شن فرو کنند، و آگاهی از هر دو نوع حمله که مدت‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته و جدیدتر، برای جلوگیری از نقض‌ها حیاتی است. VoIP به سرعت در حال تبدیل شدن به ابزاری حیاتی در زرادخانه هر کسب‌وکار انعطاف‌پذیر است و مهم است که کسب‌وکارها از اعتبار امنیتی آن آگاه باشند و مطمئن شوند سیستم تلفنی که انتخاب می‌کنند به حفظ امنیت داده‌هایشان کمک می‌کند.

بازدید کنید https://www.ringover.co.uk/.

درباره Ringover: به عنوان یک ناشر بین المللی راه حل های CCAAS، Ringover یک راه حل همه کاره برای ارتباطات شرکت (تلفن، ویدئو، پیام متنی، چت و غیره) است.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/interviews/is-voip-more-secure/