امنیت در تاریخ: کمپین IRA در سال 1939


در جدیدترین سریال گاه به گاه درباره اپیزودهای مربوط به امنیت در گذشته، مارک رو به کمپین بمب گذاری جمهوری خواهان ایرلندی می پردازد که تحت الشعاع رویدادهای بزرگتر قرار گرفته است.

سال 1939 بیشتر به دلیل آغاز جنگ جهانی دوم شناخته می شود، و درگیری با آلمان گسترده بود تا اینکه در روز یکشنبه، 3 سپتامبر، جنگ آغاز شد. با این حال، در ماه های قبل از آن، بریتانیا نیز به دلیل تشنج گسترده – در جغرافیا و روش ها – مبارزات ارتش جمهوری خواه ایرلند. اقدامات IRA بسیار مدرن به نظر می رسد، در صورتی که پاسخ های پلیس و ایالت (منهای ابزارهای تحقیقاتی که در حال حاضر بدیهی هستند مانند نظارت تصویری) چنین نباشد.

اسلام گرایان، افراط گرایان راست و سایر تروریسم های قرن بیست و یکم، به صورت آنلاین، حمایت خود را جذب و تقویت می کنند. معادل آن در دهه 1930 رادیو بود. بنابراین در 30 مه 1939، گاردین منچستر (گاردین ساده امروزی) بیانیه پخش رادیویی “دزدان دریایی” از “GHQ IRA” را گزارش کرد که علیه انگلیس تهدیدهایی داشت و ادعا می کرد که “حکومت واقعی وحشت” در اولستر وجود دارد. مطبوعات بریتانیا به IRA برچسب تروریستی زدند، اگرچه اصطلاح قدیمی تر «خشم» معمولاً برای توصیف بمب استفاده می شد.

به عنوان مثال، پس از محکومیت هفت مرد در اولد بیلی به جرم توطئه برای ایجاد انفجار، شش بمب بر روی سنگفرش های بیرون ساختمان های اطراف لندن در شب 31 مارس تا 1 آوریل 1939 منفجر شد. اهداف نشان می دهد که مدت ها قبل از حملات IRA در دهه 1990 به شهر لندن، IRA به دنبال اهداف اقتصادی رفت. از این شش مکان، محل‌ها شامل News Chronicle در خیابان فلیت (روزنامه‌ای که اکنون منقرض شده است، در روزهایی که روزنامه‌ها در خیابان فلیت در مرکز لندن جمع می‌شدند)، Heals در جاده تاتنهام کورت، یک فروشگاه کفش بارات در Edgware Road، لباس فروشی در پارک لین و بانک کوتس در استرند. یک تئوری این بود که بمب‌گذاران با ماشین یا تاکسی در حال حرکت بودند. یا اینکه حداقل برخی از بمب افکن ها دستگاه ها را در یک چمدان حمل می کردند.

اگر به نظر می رسد که ارتش جمهوری اسلامی از کشتار اجتناب می کند، اینطور نیست. در 26 ژوئیه، یک مرد در یک انفجار ساعت 1:40 بعد از ظهر در دفتر چمدان چپ (یکی دیگر از مکان های آسیب پذیر تاریخی) در ایستگاه کینگز کراس در لندن کشته شد. انفجار مشابهی ساعاتی بعد در ایستگاه ویکتوریا در لندن رخ داد. و در لیورپول، انفجار در صندوق پستی، در دفتر مرتب‌سازی Mount Pleasant، و یک پل کانال. چندین خدمه رخت کن و مسافران کینگز کراس مجروح شدند و مجموع مجروحان کمپین ارتش جمهوری اسلامی ایران به 86 نفر رسید.

یک پرستار گذری مسئولیت مراقبت از مجروحان و مردی را که فوت کرد را بر عهده گرفت. او گفت: “ما هیچ وسیله جراحی همراه خود نداشتیم و باید از جعبه کمک های اولیه که در ایستگاه بود بهترین استفاده را می کردیم.” او با استفاده از کراوات یک مرد مجروح به عنوان تورنیکت بداهه‌پردازی کرد. را استعلام منچستر آرنا گزارش جلد دوم، که در نسخه چاپی دسامبر مجله امنیتی حرفه ای ارائه شد، یک «شکاف مراقبتی» را شناسایی کرد – که پس از یک اقدام وحشتناک، دقیقاً زمانی که مجروحان بیشتر به درمان نجات دهنده نیاز دارند، زمانی است که 999 پاسخ دهنده آموزش دیده (تعداد 999 تازه وارد شده، حدود سال 1939) هنوز به صحنه نرسیده اند.

پس از بمب‌گذاری در چمدان‌های چپ، از افرادی که چمدان‌ها را ترک می‌کردند خواسته می‌شد مدرک هویتی ارائه کنند یا اجازه بازرسی کیف‌هایشان را بدهند. جستجوی چمدان چپ در ایستگاه های خط اصلی اکنون امری عادی است.

تعریف تروریسم ایجاد ترس است. و تهدیدها (معمولاً در پست ارسال می‌شوند، چه توسط IRA واقعی، چه توسط خیرخواهان یا صرفاً بدخواهان) در سال 1939 به اندازه بمب‌گذاری واقعی نقش داشتند. بسیاری از کلیساها و کلیساهای جامع تهدیدهایی برای آنها ارسال شده بودند و نگهبانان پلیس یا بخش هایی از عبادتگاه در معرض خطر را برای یافتن بمب جستجو کردند.

در 29 مارس 1939، موریس چایلدز، آرایشگر اهل چیسویک در غرب لندن، یک بمب زنده را از پل همرسمیت برداشت. دو مرد توسط می (به دلیل سرعت اجرای عدالت در آن روزها) در Old Bailey دستگیر و به ده و 20 سال زندان محکوم شدند. به نقل از نقل قول از آقای چایلدز OBE: “در معرض خطر جدی” او یک چمدان با فیوز سوخته را به رودخانه تیمز پرتاب کرد، “جایی که منفجر شد”. «دو شارژ جداگانه روی پل گذاشته شده بود. با حضور چشمگیر ذهن و بی توجهی دقیق به خطر، کودکان از تأثیرگذاری یک انفجار جلوگیری کردند و این آسیب را تا حد زیادی به حداقل رساند.

در ژوئن، یک «بمب گاز کلر» در سینمای جاده واکسهال بریج پرتاب شد. و مطبوعات موارد “تروریسم پستی” را گزارش کردند. در روز شنبه، 20 می، گمان می رفت که ارتش جمهوری اسلامی در پشت هفت آتش سوزی در هتل ها در بلکپول، ساوت پورت، مورکامب، هاروگیت، مارگیت و ساوتند قرار داشته باشد. هتل‌ها به‌عنوان مکان‌های محدودی که غریبه‌ها می‌توانند در آن رفت و آمد کنند، همیشه مکان‌هایی بوده‌اند که قانون شکنان می‌توانند از آنها استفاده کنند. روش های مشکوک برای شروع آتش سوزی متفاوت بوده است. مانند گذاشتن لباس های آغشته به پارافین در کمد لباس؛ رختخواب آغشته به چیز قابل اشتعال؛ مواد محترقه در چمدان رها شده در زیر تخت.

حتی در آستانه جنگ، بمباران ها ادامه یافت. بمب پرتاب شده یا رها شده در پایگاه کمک های اولیه صلیب سرخ در لیورپول؛ و بیرون تالار شهر بلکپول. بعد از ظهر روز جمعه، 25 اوت، بمبی در مرکز شهر کاونتری پنج نفر را کشت و تعدادی دیگر را مجروح کرد. جنگ جهانی دوم و افزایش امنیت، برای قطع کارزار ارتش جمهوری اسلامی ایران کافی بود. به طور پیوسته بدتر شده بود.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/case-studies/security-in-history-the-iras-1939-campaign/