انواع دوربین مداربسته + 11 مدل با بررسی مزایا و مشخصات

کابل های تک در مواقعی استفاده می شوند که مسافت دوربین تا دستگاه زیاد است و لازم است تا اداپتور به صورت جدا گانه در کنار دوربین های مدار بسته قرار بگیرند. این دوربین های مدار بسته اولین نسل دوربین های مدار بسته و همچنین رایج ترین آن ها به حساب می آیند. دوربین مدار بسته دام دارای قابلیت چرخش و زوم شدن را دارد و بر اساس چرخش موتور به حرکت در می آید. برای مشاهده این مدل دوربین ها به صفحه دوربین مداربسته دام هایک ویژن مراجعه کنید. در اوایل سال 2010 سازندگان مطرح دوربین مداربسته در جهان مانند داهوا و هایک ویژن با تحول در سیستم های دوربین مداربسته AHD سیستم های HDCVI و HDTVI را به جهان معرفی کردند.

البته با توجه به موارد آموزش فوق در مورد آموزش نصب دوربین مدار بسته انتخاب هارد دیسک مناسب برای پروژه نصب دوربین یکی از مهمترین گزینه هاست تا ضبط تصاویر خوب و بلند مدت داشته باشید. ما در این مطلب آموزش گام به گام نصب دوربین مداربسته را به شما توضیح میدهیم. در مرحلهی دوم به آموزش یافتن مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته میپردازیم. اهمیت این موضوع زمانی است که شما دوربین ها را در مکان هایی قرار دهید تا دید کامل نسبت به تمامی زوایای محلی که دوربین های مداربسته در آن نصب می شوند داشته باشد . قابلیت دید در شب دوربین مداربسته زمانی اهمیت می یابد که قصد داشته باشید دوربین مداربسته را در فضای خارجی نصب کنید. دوربینهای مداربسته بی سیم زمانی بهترین عملکرد را خواهند داشت که مانعی در مسیر ارسال اطلاعات آنها وجود نداشته باشد. عده زیادی به دوربین های بی سیم را انتخاب میکنند، زیرا هم بسیار به صرفه است. انتخاب دوربین مداربسته خوب امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نصب دوربین مداربسته بعد از انتخاب دوربین های مداربسته از اهمیت بسیار فراوانی برای راه اندازی سیستم های امنیتی برخوردار است. اینکه شما به یک سیستم توربو اچ دی (آنالوگ) و یا یک سیستم تحت شبکه نیاز دارید اولین موضوعیست که در انتخاب دوربین مدار بسته باید مشخص شود . این لنزها دارای فاصله کانونی متغیر بوده که در یک بازه مشخص قابل تغییر خواهد بود و به واسطه آن فاصله و عمق دید متغیر خواهد بود. لنز دوربین های مورد استفاده در منازل غالباً از نوع ثابت و با فاصله کانونی 2.8 و 3.6 است. فاصله کانونی در دوربین های نظارتی و امنیتی برحسب میلی متر می باشد و هر چه عدد فاصله کانونی کوچکتر باشد مقدار پوشش دهی دوربین مدار بسته مورد نظر بیشتر می شود. فیش نری اداپتوری : در کابل های ترکیبی برای اتصال برق دریافتی از پاور های مرکزی به دوربین های مدار بسته از این کابل ها استفاده می شود.

شرکت پارس ارتباط به تنهایی اقدام به فروش دوربین مداربسته نکرده و مسئولیت فروش را بر عهده عاملیت های خود در تهران و شهرستان ها قرار داده است . همانطور که قبلاً اشاره کردیم، این دوربین ها به دلیل ویژگی ضد آب بودن در محیط بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. فیش ای وی (AV) : این فیش برای اتصال میکروفون به دستگاه ان وی آر مورد استفاده قرار میگیرد. همانند دوربین های آنالوگ، پس از نصب و اتصال قطعات و آزمایش درستی کارکرد سیستم، روی سیم کشی و کابل ها را بپوشانید. برای این کار به پیچ و دریل و ابزار احتیاج است که شما به وسیله آنها می توانید این کار را به درستی انجام دهید. با سلام یکی از ساکنین آپارتمان ما (که مالک هم هست) چندی پیش اعلام کرد که پیچ چرخهای ماشینش که در تعطیلات نوروز در خانه پارک بوده شل شده و با اعلام به پلیس ۱۱۰ و تهیه صورتجلسه و گواهی تعمیرگاه که پیچها عمداً شل شده به ما مظنون است و چندین بار حتی در حضور مأمور پلیس ۱۱۰ به ما گفت شما قصد کشتن مرا دارید، البته شکایتش بهجایی نرسید.

نکته مهمی که در دوربین هایلوک قابل توجه است ، اعتبار و نام هایک ویژن که پشتوانه این برند است می باشد . ما دوربین را نصب کردیم، ولی یک ماه بعد ایشان به طرق مختلف نارضایتیاش را ابراز کرد و دیروز وکیلش یک اظهارنامه علیه همه ما فرستاده که نصب دوربین در خارج از فضای اختصاصی منازل شما برخلاف قانون است و با اصول ۲۲ و ۲۵ قانون اساسی مغایرت دارد و مطابق مواد متعدد جرائم رایانهای جرم محسوب میشود و تهدید کرده که اگر ظرف دو روز دوربین جمع نشود برعلیه کلیه مالکین در مراجع قضایی طرح دعوی به عمل میآید. بهطور مسلم پاسخ این سؤال منفی هست بنابراین مخالفین نصب دوربین معتقدند از طریق مجاری قانونی امکان درخواست جمعآوری آن دوربینها میسر میباشد و به نظر اینجانب نیز نظر مخالفین را با موازین حقوقی و شرعی نزدیکتر میدانم اما اینکه آیا این اقدام فینفسه مجرمانه است یا خیر باید به عرض برسانم عنصر قانونی در این خصوص مشاهده نشده است لذا در جرم بودن آن محل تردید میباشد اما اگر این اقدام مقدمه اقدامات مجرمانه دیگر باشد آن وقت موضوع دیگری خواهد بود مانند اینکه مدیر یا مدیران آن مجموعه عکسها و پرترههای تهیهشده را به نحوی منتشر نمایند و یا مرتکب اقدامات مشابه شوند آنوقت بهموجب مواد مربوط به جرائم رایانه در قانون مجازات اسلامی میتواند مجرمانه محسوب شود.

در این مرحله، بهتر است که محل جانمایی علامت گذاری شود و سپس مراحل پیچ شدن انجام شود. این جانمایی باید به نوعی انجام شود تا فضاهایی همچون اتاق ها ، ورودی های در و پنجره ، فضاهای باز و غیره را به درستی پوشش بدهد . همچنین یکی از نکاتی که در جانمایی دوربین های مدار بسته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است این موضوع است تا دوربین ها در نقاطی نصب شوند که نور مستقیم خورشید و همچنین لامپ به آن ها نتابد.همچنین این را هم باید در نظر بگیرید که نقاطی را انتخاب نمایید که کابل کشی کمتری را نیاز داشته باشد. سپس لازم است تا مناسب ترین هارد را برای دستگاه دی وی ار و یا ان وی آر خود انتخاب نمایید تا مطابق نیاز شما میزان مناسب فضا را برای ذخیره ی تصاویر در مدت زمان مورد نیاز برای شما تامین نماید. در نتیجه برنامه ریزی سیستم نظارت برای ضبط خودکار در زمان های خاص آسان است. دقت داشته باشید که نصب دوربین مدار بسته در مشاعات و نصب دوربین مداربسته در محیط های خصوصی فرق می کند مثلا نصب دوربین مداربسته در آسانسور نیازمند یکسری از الزامات و شرایط خاص فنی و هم چنین قوانینی می باشد لذا پیشنهاد ما به شما این است که نصب دوربین مداربسته در مشاعات را به کارشناس متخصص خود در این حوزه واگذار نماید.

پیشنهاد ما به شما استفاده از هارد های بنفش تولیدی کمپانی وسترن دیجیتال است که بهترین کیفیت و کارایی را برای ذخیره تصاویر از خود نشان می دهند . این عمل می تواند برای تماشای تصاویر زنده و تصاویر ضبط شده و در هر زمانی انجام شود. از سوی دیگر مخالفین این امر معتقدند این عمل از مصادیق تعرض به حقوق خصوصی مالکین و تجسس در احوال شخصی افراد میباشد؛ که بهموجب برخی اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی ممنوع است؛ زیرا با نصب دوربین تردد مالکین و مهمانان و مراجعان به واحدها کاملاً تحت نظرهستند و این بهطور مشخص مصداق تجسس است از طرفی برخی مخالفین نصب دوربین در فضاهای عمومی مجتمعهای مسکونی را خلاف شرع و برخلاف موازین اخلاقی میدانند چراکه زمانی که دوربین در مشاعات که محل تردد مالکین و مهمانان آنان میباشد نصب شود تمامی صور و چهرههای آنان ثبت و ضبط و قابلانتشار و استمداد بازبینی مکرر دارد درحالیکه فیلم و یا عکس گرفتن از بانوان میتواند در برخی موارد موجبات بروز مفسده احتمالی شود. فناوری مانیتورینگ مبتنی بر IP D-Link، به کاربران اجازه میدهد تا مشخص کنندههای صدا و حرکت را بدون نیاز به سختافزار و کابل اضافی در دوربینها ادغام کنند. مزیت این دوربین ها سهولت در نصب، سهولت امکان جابجایی دوربین مدار بسته و عدم نیاز به پوشاندن کابل می باشد.

اگر احساس می کنید دوربین ازحفاظت کافی برخوردار نیست ، باید آن را در زیر لبه های جلوی بام قرار دهید و یا مکانی که محافظت شده باشد قراردهید. با توجه به وقوع سرقت در اماکن مختلف مسکونی و تجاری نیاز است تا افراد از مال و جان خود محافظت نمایند. برای انجام هرچه بهتر مراحل نصب دوربین مدار بسته شما می توانید خود از طریق توضیحاتی که در زیر داده می شود این کار را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانید و یا می توانید این کار را به مجموعه هایک لوک بسپارید تا بهترین سیستم امنیتی را برای شما انتخاب نمایند و در محل مورد نظر بعد از کارشناسی اصولی اقدام به نصب کنند. سپس برای تصمیم صحیحتر و انتخابی دقیقتر، ما پیشنهاد میکنیم با توجه به مکانی که قصد دارید برای کنترل و نظارت آن از سیستم حفاظتی استفاده کنید، یک مدل از برندی که انتخاب نهایی شما خواهد بود را خریداری کنید.

دوربینهای مدار بسته، اغلب برای نظارت در مناطق استفاده میشود که ممکن است نیاز به نظارت مانند بانکها، قمار خانهها، فرودگاهها، تأسیسات نظامی و فروشگاهها تکیه دارد. دوربین های مدار بسته تحت شبکه در دو مدل پی او ای و غیر پی او ای تولید می شوند که مدل های پی او ای قابلیت انتقال برق از طریق کابل شبکه را دارند. دوربین مدار بسته پین هول دوربین های مخفی نیز نام دارند که اندازه کوچکی داشته و قابلیت نصب و تصویربرداری در هر مکانی را دارند. از این جهت که باید دوربینهای مدار بسته آنالوگ به DVR متصل شوند، نیاز است تا مکانی مناسب را در نظر گرفت تا اتصال بین این دو دستگاه برقرار باقی بماند. برای اتصال دوربین با دستگاه DVR از کابل کواکسیال استفاده می شود. در کشور امریکا نیز دوربین مداربسته در دهه ۴۰ میلادی تولید و در بین مردم استفاده از آن پذیرفته شد و کمکم دوربین های مداربسته در معابر شهری نیویورک نصب گردید. اما کارشناس فروش برای اینکه بتواند دوربین مداربسته گرانتری را به مشتری بفروشد، آن را فریب داده و به مشتری دوربین مداربسته با رزولوشن 5 مگاپیکسل را می فروشد.

به خصوص اگر می خواهید در زمینه دید دوربین مداربسته خود صحنه ای با نور مناسب ایجاد کنید تا اطمینان حاصل کنید که فیلم گرفته شده نه خیلی روشن و نه خیلی تاریک است. در همان زمان ما از دادیار دادسرا در حضور پدر فرد یاد شده درخواست مجوز نصب دوربین کردیم که ایشان گفت نیازی به مجوز قضایی ندارد و با توافق اکثریت ساکنان میتوانید دوربین نصب کنید و پدر همسایه ما هم همانجا در حضور دادیار گفت مخالفتی ندارد (ولی مدرک کتبی در این خصوص وجود ندارد و تنها چیزی که هست برگه درخواست ما برای نصب دوربین است).

سیستم های اقتصادی (اکونومی) دوربین مدار بسته معمولاً کیفیت لایو و پخش زنده بالایی دارند ولی تصویری که روی هارد ضبط می شود کیفیت پایین تر دارد. در کیفیت های تصویر متنوع از 1 تا 8 مگاپیکسلی تولید می شوند و بسته مکان های مورد نیاز هر شخص مورد استفاده قرار میگیرند. کابل های ترکیبی در مواردی استفاده می شوند که کابل کشی کمتر بوده و این امکان وجود دارد تا تصاویر به همراه برق از طریق کابل برق چسبیده به کابل تصویر برای دوربین ها ارسال شود . دوربین های مدار بسته توربو اچ در که از طریق کابل های تصویر ، تصاویر را انتقال می دهند بیشتر برای محیط های کوچک استفاده شده و دوربین های مدار بسته تحت شبکه بیشتر در محیط هایی که ابعاد بزرگتری دارند و یا کاربرد های پیشرفته تری را که از دوربین های تحت شبکه می خواهند کاربرد دارند .

قفل الکترونیکی با استفاده از تکنولوژی و مکانیزم هایی که در ساخت آن ها استفاده شده تقریبا امکان ورود غیر مجاز به ساختمان را، به صفر رسانده سایت hivisioncctv اند. دوربین مدار بسته یکی از محصولات حساس الکترونیکی در دنیای ما محسوب میشود. دیگر تغییر دوربینهای تحت شبکه، حذف دستگاه DVR و جایگزینی اون با NVR است که نمونهی پیشرفتهتر DVR محسوب میشه و امکانات بیشتری داره (تفاوت NVR و DVR). در تصویر زیر بهخوبی میتونید تفاوت کیفیت تصویر دوربینهای آنالوگ معمولی با دوربینهای آنالوگ HD رو تشخیص بدید. شکل شماتیک نصب دوربین های آنالوگ در تصویر بالا نشان داده شده است. همانطور که در بالا گفته شد دوربین مدار بسته انواع و اقسامی دارد که هر یک به گونه ایخاص نصب و تنظیم می شوند. در تمام مکان های مجاز که دوربین مدار بسته در آن نصب می شود، بنابر قانون باید نصب و راه اندازی برچسب یا تابلو، برای همه افراد اطلاع رسانی صورت گیرد.