بتن چیست؟ + مواد تشکیل دهنده + انواع ساختمون 24

عمل آوری صحیح بتن منجر به افزایش مقاومت و نفوذ پذیری کمتری می‌ شود و از ترک خوردگی در محل خشک شدن زودرس سطح کارخانه قالب بتن جلوگیری می‌ کند. همچنین باید از بتن مراقبت کرد تا از یخ زدگی یا گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری شود. عمل آوری نادرست می‌ تواند باعث پوسته پوسته شدن، کاهش قدرت، مقاومت سایشی ضعیف و ترک خوردگی شود. هنگامی که مخروط با دقت برداشته می‌ شود، مواد محصور شده به دلیل گرانش مقدار مشخصی افت می‌ کنند.

  • مواد افزودنی معدنی می تواند در طول پروسه تولید سیمان با آن مخلوط شده و به فروش برسد و یا اینکه همزمان با تولید بتن، به طور مستقیم به همراه سایر مواد به مخلوط بتن اضافه گردد.
  • در بعضی موارد فاقد محتویات هوا و بعضی اوقات شامل محتویات هوا بوده است.
  • برای طرح اختلاط بتن 350 می‌توان از بتویر 350 کیلویی استفاده کرد.
  • پیمانکاران گاهی اوقات کارگران را ترغیب می کنند که این کار وقت گیر را “سریع” انجام دهند ، اما نتیجه می تواند یک شکست ساختاری پس از ویبره بتن باشد.
  • به همین دلیل، معمولا با موادی که در برابر کشش مقاوم هستند، معمولا فولاد ضد زنگ، تقویت می شود.
  • سیمان از دیرباز به صورت ملات به عنوان یک مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

به دلیل مقاومت خوب بتن‌های سنگین در برابر تشعشعات رادیواکتیو، این نوع بتن‌ها اغلب در ساخت نیروگاه‌های اتمی به کار می‌روند. افزودنی‌های بتن، موادی هستند که دقیقا قبل از مخلوط کردن یا در حین مخلوط کردن به ترکیبات بتن اضافه می‌شوند. هدف از به کارگیری این مواد،‌ کاهش هزینه، تغییر خواص، بهبود کیفیت و افزایش بهره‌وری در حین عملیات‌های اختلاط، انتقال،‌ بتن‌ریزی و گیرش است. امروزه در بسیاری از مخلوط‌های بتن، یک یا چند افزودنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، افزودنی‌ها به دو گروه افزودنی شیمیای و افزودنی معدنی تقسیم می‌شوند. مواد تشکیل دهنده این بتن، سیمان، سنگدانه (ریزدانه و درشت دانه) و در نهایت آب می باشد؛ البته طرح اختلاط این نوع از بتن بسیار متنوع است.

در صورت استفاده از مواد حباب ساز، به ازای هر یک درص حباب هوای عمدی (مازاد بر هوای ناخواسته)، باید 4 درصد از مقدار نسبت آب به سیمان (تعیین شده از شکل) کاسته شود تا مقاومت فشاری مورد نظر حاصل گردد. در این منحنی ها رده بندی سیمان ها براساس مقاومت اسانارد آنها و همچنین شکل سنگدانه های درشت از نظر تیز گوشه یا گرد گوشه بودن در نظر گرفته شده است. بتن سنگین از ترکیب سنگدانه ها، فولاد، سولفات باریم، چدن و… ساخته می شود.

با استفاده از شکل زیر براساس مقاومت ملات استانارد سیمان (رده مقاومتی سیمان) و مقاومت فشاری متوسط بتن، نسبت آب به سیمان تعیین می گردد. در منحنی های این شکل، مقدار هوای ناخواسته در بتن 1 و 2 درصد فرض شده است. همچنین در ارائه منحنی ها، حداکثر اندازه سنگدانه ها 19 تا 25 میلیمتر فرض شده و در یک نسبت آب به سیمان برابر، با کاهش حداکثر اندازه سنگدانه، مقاومت فشاری افزایش می یابد.

بتن چیست؟ + مواد تشکیل دهنده + انواع ساختمون 24

ساخت بتن مقرون به صرفه می باشد زیرا تمام اجزای بتن غیر از سیمان از مصالح محلی و ارزان قیمت می باشند. دلیل استفاده از فولاد به منظور مسلح کردن بتن، ضریب انبساط حرارتی یکسان بتن و فولاد است. به این معنی که فولاد به دلیل تشابه ضریب انبساط حرارتیش با بتن موجب ترک خوردگی بتن در صورت منبسط شدن نمی‌شود.

گام ششم – تعیین W/C  مناسب

متخصصان خانه بتن با بهره گیری از دانش و تجربه خود امکان ارائه مشاوره و خدمات به شما در زمینه انواع افزودنی های بتن را دارند. اولین استفاده کنندگان در مقیاس عظیم، رومیان باستان بودند و در امپراتوری روم بتن به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت. سازه‌ی کولوسئوم واقع در رم بیشتر با بتن ساخته شد و گنبد پانتئون بزرگترین گنبد بتن غیر مسلح در جهان است. امروزه سازه‌های بزرگ (مثل سدها و پارکینگ‌های چند طبقه، با بتن مسلح ساخته می‌شوند. از بتن بازیافتی با درجه بندی خوب و از نظر زیبایی می‌ توان به عنوان سنگ و مالچ محوطه سازی استفاده کرد. گابیون‌ های سیمی را می‌ توان با بتن خرد شده پر کرد و به عنوان دیوارهای نگهدارنده از آن استفاده نمود (به جای حصارکشی).

گام 1- تعیین مقاومت فشاری متوسط لازم

افزودنی‌های معدنی می‌توانند در زمان تولید سیمان با آن مخلوط شوند؛ یا همزمان با تولید همراه با اجزای دیگر به ترکیب اضافه گردند. کارایی را می‌ توان با استفاده از تست جدول مندرج در مقررات ملی ساختمان اندازه گیری کرد. اسلامپ را می‌ توان با افزودن مواد افزودنی شیمیایی مانند نرم کننده یا فوق روان کننده بدون تغییر نسبت آب و سیمان افزایش داد. برخی از مواد افزودنی دیگر، به ویژه مواد افزودنی برای جذب هوا، می‌توانند اسلامپ مخلوط را افزایش دهند.

دوره آموزش gulpjs قسمت سوم: الحاق فایل ها و فشرده سازی

در آنالیز مطالعه موردی دومونی، محتویان خمیر میانی بالاتر برای ترکیباتی که از سنگدانه های ماکزیمم دانه درشت با سایز کوچک تری استفاده می کنند نیز مشاهده شده است. در همان آنالیز ضرورت مصرف بالاتر خمیر با سنگدانه های خرد شده مشاهده شد. این نتایج غیر منتظره بود و مثال دیگری از نحوه تشابه قوانین حساب سرانگشتی برای ویژگی های ترکیب SCC با قوانین سرانگشتی بتن معمولی ارائه شده است.