بریتانیا در مورد فرار از تحریم های مالی روسیه “هشدار قرمز” صادر کرد


آژانس ملی جرم و جنایت (NCA) و دفتر اجرای تحریم های مالی وزارت خزانه داری HM (OFSI) یک “هشدار قرمز” در مورد نوع شناسی فرار از تحریم های مالی توسط نخبگان روسی و عواملی مانند وکلا و سایر متخصصان و دفاتر خصوصی خانوادگی صادر کرده اند.

این سند اطلاعاتی را از مجری قانون و بخش‌های خدمات مالی و حقوقی در مورد برخی از تکنیک‌های رایج افراد تعیین‌شده (DP) و توانمندسازان بریتانیایی آنها برای فرار از تحریم‌های مالی که پس از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه اعمال شده‌اند، ارائه می‌کند. DP ها از طریق توانمندسازها برای انتقال دارایی ها (مانند سهام در شرکت های هلدینگ، قایق های تفریحی، اموال یا هواپیماهای خصوصی) به نمایندگان مورد اعتماد مانند بستگان یا کارمندان، از همکاران، مانند اعضای خانواده و تماس های نزدیک استفاده می کنند. و فروش یا انتقال دارایی ها با زیان برای تحقق بخشیدن به ارزش آنها قبل از تحریم. یا واگذاری سرمایه گذاری ها یا کنترل سهام.

این سند به روش‌های فرار می‌پردازد، مانند پول‌شویی به حوزه‌هایی که تحریم‌ها در آنها وجود ندارد، مانند امارات، ترکیه، چین، برزیل، هند و اتحاد جماهیر شوروی سابق (به استثنای کشورهای بالتیک و اوکراین). پولشویی های روسی به طور فزاینده ای در فعالیت های اطلاعاتی و عملیاتی بریتانیا مشاهده شده اند که پول نقد به خدمات دارایی های رمزنگاری شده (بلاک چین) ارائه می کنند.

در مورد «توانمندسازها»، NCA و دفتر تقلب جدی قبلاً به طور مشترک ارزیابی کرده‌اند که در مورد رشوه و فساد بین‌المللی، فعالان مستقر در لندن تقریباً مطمئناً در پست‌های ارشد (مدیر، مالک، مدیر عامل، شریک ارشد) در داخل خود خواهند بود. شرکت یا کسب و کار سطح همدستی افراد توانمند در سه سطح رایج ارزیابی می‌شود: همدستی مجرمانه، کور عمدی (مثلاً در ارتباط با بررسی منبع وجوه) و مشارکت ناخواسته.

این سند به آنچه کسب و کارها باید انجام دهند می پردازد. مانند؛ شرکت‌ها باید ساختارهای پیچیده شرکت را به‌عنوان مؤلفه‌ای از تلاش‌های لازم برای مشتریان پرخطر به دقت ارزیابی کنند. راهنمای تهیه گزارش فعالیت های مشکوک در مواردی که مشکوک به پولشویی است در دسترس است www.nationalcrimeagency.gov.uk.

NCA گزارش می دهد که از فوریه افسران را به یک سلول مبارزه با دزدسالاری (CKC) دعوت کرده است. بخشی از آژانس، مرکز ملی جرایم اقتصادی (NECC)، یک واکنش متقابل سیستمی را از سراسر مجری قانون، تنظیم کننده ها، دولت و صنعت خصوصی برای مبارزه با تامین مالی غیرقانونی کارگزاری می کند. زیر مقررات روسیه (تحریم ها) (خروج از اتحادیه اروپا) 2019، مشاغلی مانند شرکت های حقوقی، مشاوران مالیاتی، آژانس های املاک، حسابداران، کازینوها و جواهر فروشان از نظر قانونی موظفند در صورت اطلاع یا مشکوک بودن به نقض تحریم های مالی به OFSI گزارش دهند.

این سند شاخص هایی را فهرست می کند که مشکوک به استفاده برای دور زدن تحریم ها هستند. مانند نقل و انتقالات به افراد ناشناخته قبلی، که در آن مصرف اقتصادی، نمایش ثروت یا ردپای مالی آن شخص (مانند جت های شخصی، آدرس های بزرگ و ناوگان خودروهای لوکس) با ثروت تازه گزارش شده آنها مطابقت ندارد. یا؛ مشتریان مرتبط با DP که به دنبال انتقال تمام دارایی های خود به سایر مؤسسات مالی و بستن حساب های خود در انگلستان هستند. و استفاده از شرکت های خارج از قفسه بدون سابقه تجاری با مالکیت نامزد به عنوان توان عملیاتی.

شما می توانید سند 15 صفحه ای را در صفحه بخوانید وب سایت NCA.

ویلیام دادسورث، رئیس شرکت تسهیل‌کننده تحریم‌های بریتانیا و مدیر عامل Compliance، Barclays، گفت: «وقتی به حجم بی‌سابقه تحریم‌های جدید اجرا شده در سال جاری نگاه می‌کنیم، همکاری بخش دولتی و خصوصی هرگز به این اندازه حیاتی نبوده است. همکاری طولانی مدت ما ایجاد این هشدار قرمز را امکان پذیر کرده است و از دفاع بریتانیا در برابر تامین مالی غیرقانونی حمایت می کند، زیرا ما با یکدیگر برای اطمینان از تبعیت از تحریم ها کار می کنیم.

آدریان سرل، مدیر مرکز ملی جرایم اقتصادی، گفت: «از آنجایی که دولت بریتانیا نهادهای بیشتری را در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین تعیین می کند، خطر فرار از تحریم ها افزایش می یابد. این هشدار به طور مشترک بین شرکای بخش خصوصی و دولت ایجاد شده است تا بینش هایی در مورد چگونگی شناسایی نهادهای تعیین شده برای دور زدن تحریم های اعمال شده بر آنها به اشتراک بگذارند. از طریق چنین مشارکت دولتی خصوصی است که ما فعالیت های مالی غیرقانونی را از بریتانیا ریشه کن خواهیم کرد.

و Giles Thompson، مدیر دفتر اجرای تحریم‌های مالی وزارت خزانه‌داری HM، گفت: «از زمان شروع تهاجم روسیه به اوکراین، دولت تعداد بی‌سابقه‌ای از تحریم‌ها را معرفی کرده است. OFSI خستگی ناپذیر کار کرده است تا اطمینان حاصل کند که این تحریم ها درک، اجرا و اجرا می شوند، و این دقت توسط همکاران در بخش خصوصی مطابقت داده شده است. این همکاری اخیر، قرار گرفتن در معرض قابل توجهی را که بسیاری از بخش‌های صنعت در برابر فرار از تحریم‌ها دارند، نشان می‌دهد و با توجه به ماهیت ریسک‌های شناسایی‌شده، چیزی است که همه ما باید به طور فزاینده‌ای نسبت به آن هوشیار باشیم.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/government/uk-issues-red-alert-about-russian-financial-sanctions-evasion/