تبدیل لجستیک 4.0 به واقعیت – شماره 8 2022

فعال کردن تحول دیجیتال و تبدیل لجستیک 4.0 به واقعیت و بهره مندی از همه چیزهایی که ارائه می دهد بسیار در دسترس است، اما این یک تلاش ساده نیست.منبع: https://www.securitysa.com/18261R

سومین عامل کلیدی قدرت رو به رشد خود داده های بزرگ است. پیش بینی می شود تا سال 2025، ایجاد داده در سطح جهان به بیش از 180 زتابایت افزایش یابد. نمی توان به اندازه کافی تاکید کرد که داده ها و تجزیه و تحلیل های توسعه یافته، سوخت هر کسب و کار و صنعت تبدیل شده دیجیتالی است.

مشکل این است که جمع‌آوری یک دیدگاه کل‌نگر مبتنی بر داده از عملیات تنها از طریق استقرار همه جانبه حسگرها و اینترنت اشیا (IoT) برای جمع‌آوری داده‌ها در هر سطح از سازمان‌ها امکان‌پذیر است. با این حال، هر کسب و کاری قادر به انجام آن سرمایه گذاری نیست. حتی آن‌هایی که می‌توانند این کار را انجام دهند، قبل از پوشاندن قابلیت‌های تجزیه و تحلیل و گزارش مناسب برای ارائه بینش‌های عملی، برای جمع‌آوری داده‌ها در یک نمای واحد تلاش می‌کنند.

سه عامل کلیدی برای ایجاد یک طوفان عالی برای شرکت های لجستیکی همگرا شده اند. اولین مورد، اختلال در زنجیره تامین است. همه‌گیری و قرنطینه‌های اولیه آن در خانه منجر به جذب قابل توجه سفارش آنلاین در سراسر جهان شد، از لباس و لوازم الکترونیکی گرفته تا مواد غذایی. برای مقابله با این افزایش تقاضا، شرکت‌های تحویل‌دهنده مجبور بودند تعداد کارکنان خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، که به نوبه خود به معنای هزینه‌های بالاتر بود – چیزی که برای سهامداران خوب نبود.

راه حل های آینده محور

این بیماری همه‌گیر نقشه راه تحول دیجیتال را برای بسیاری از شرکت‌ها تسریع کرد، در بسیاری از موارد برنامه‌های پنج ساله با دقت طراحی شده را در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه‌تری به‌کار برد. با این حال، آن رویداد غیرمنتظره خاص تنها محرک تحول دیجیتال در این بخش نیست.

پشتیبانی شماره 5 برای پیشرفت فراتر از مرحله آزمایشی: آخرین مانع برای تحول دیجیتال در لجستیک عدم پشتیبانی سطح هیئت مدیره است. این امر همواره ابتکارات تحول دیجیتال را از پیشرفت فراتر از مرحله آزمایشی باز می دارد. اغلب این ناشی از فقدان مدل های تجاری قوی و راه های روشن برای نشان دادن بازگشت سریع سرمایه (ROI) است.

شماره 1 نیاز به اتصال در هر مکان: نوآوری‌های لجستیک 4.0 نیازمند اتصال قوی، باثبات و پایدار برای موفقیت آنهاست. این مشکل در مناطق توسعه‌یافته نیست، اما مناطق دورافتاده در آفریقا یا استرالیا، یا مناطقی که دسترسی آماده به زیرساخت‌های مورد نیاز ندارند، می‌توانند تلاش‌های دیجیتالی‌سازی خود را با مشکل مواجه کنند.

#2 مدیریت حفاظت از داده ها: دیجیتالی شدن لجستیک میزان اطلاعات حساس مشتریان و ذینفعان ذخیره شده در ابر را افزایش می دهد. با پیچیدگی مسائل، شرکت ها باید از مقررات انطباق برای هر منطقه ای که در آن فعالیت می کنند آگاه باشند تا از نقض قوانین جلوگیری کنند. علاوه بر این، بسیار مهم است که کارکنان در بهترین شیوه ها برای ایمن سازی دستگاه ها و داده های خود آموزش ببینند. به عنوان مثال، سازمان ها باید در نظر بگیرند که در صورت گم شدن یا دزدیده شدن دستگاه های دستی پیک ها، چگونه از داده های مشتری و سازمان محافظت کنند.

از آنجایی که شرکت‌های لجستیک سنسورهایی را به زنجیره تامین اضافه می‌کنند، 5G آنها را قادر می‌سازد تا برنامه‌ریزی هوشمند تقاضا و نظارت پیشگیرانه را انجام دهند و کارایی آنها را افزایش دهند. 5G همچنین استفاده از بینایی کامپیوتر را برای تسهیل مرتب‌سازی سریع محموله‌های ورودی و خروجی ممکن می‌سازد. فناوری بلاک چین ستون فقرات ایجاد امضاهای رمزگذاری شده و منحصر به فرد برای محصولات فردی خواهد بود و در برخی مناطق کامیون های خودران در مسافت طولانی می توانند به رفع کمبود نیروی کار کمک کنند. هر یک از اینها پتانسیل تغییر لجستیک را آنگونه که ما می شناسیم دارد.

این قطعا در مورد لجستیک صادق است. مانند بسیاری از بخش‌های ضروری دیگر، صنعتی که کالاها را در سراسر جهان جابه‌جا می‌کند، باید از داده‌ها برای اتخاذ تصمیمات تجاری آگاهانه‌تر و استراتژیک‌تر استفاده کند.

طوفان کامل تغییر

تبدیل لجستیک 4.0 به واقعیت

شماره 8 2022 لجستیک (صنعت)

حتی با وجود چالش‌هایی برای تحول دیجیتالی لجستیک، راه‌حل‌های جدید و فناوری‌های در حال رشد نیز وجود دارد که نوآوری را امکان‌پذیر می‌سازد. به عنوان مثال، 5G جهشی به جلو در پهنای باند و قابلیت اطمینان ارائه می‌کند که امکان استفاده از حجم زیادی از داده‌های حاصل از اینترنت اشیا را فراهم می‌کند.

دومین کاتالیزور کلیدی تحول دیجیتال، الزام ثابت برای کاهش هزینه ها است. این فقط کمبود راننده نیست که تداوم کسب و کار شرکت های لجستیک را مورد آزمایش قرار می دهد. کمبود سوخت فزاینده، به ویژه از زمان شروع جنگ در اوکراین، همینطور است. علاوه بر این، همراه با تورم، هزینه های حمل و نقل و حمل و نقل نیز افزایش یافته است.

همانطور که کسب‌وکارها در مورد اینکه وضعیت عادی جدید پس از همه‌گیری چگونه خواهد بود، بحث می‌کردند، مشخص شد که دیجیتالی‌سازی و تحول دیجیتال ضروری شده‌اند.

با وجود کمبود راننده، اعتصابات، افزایش مشکلات عبور از مرزها و نوسان شدید نرخ ارز، زمان تحویل سریع به یک امر عادی تبدیل شد. در اروپا، برگزیت به خودی خود لایه ای از پیچیدگی را در مقررات جدید و افزایش متعاقب آن هزینه های متحمل شده توسط ارائه دهندگان لجستیک اضافه کرد. بسیاری از این هزینه ها نمی تواند به مصرف کنندگان منتقل شود.

شماره 3 نگرانی های امنیتی IoT و زنجیره تامین: نقطه ضعف استقرار حسگرهای اینترنت اشیا یا اتصال فناوری عملیاتی (OT) به شبکه گسترده‌تر این است که سطح حمله سازمان‌ها را تا حد زیادی گسترش می‌دهد. حملات پرمخاطب به سیستم‌های OT متصل به اینترنت و اینترنت اشیا، همراه با نگرانی‌ها در مورد امنیت سایبری، می‌تواند کسب‌وکارها را برای پذیرش خطرات پذیرش لجستیک 4.0 مردد کند.

توسط لیام کانرز، کارگردان، تدارکات دیجیتال، BT.

جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و استفاده از کلان داده‌ها اگر برای تصمیم‌گیری هوشمندانه در لجستیک حیاتی نباشد، ضروری است، به‌ویژه در سفر به درک پتانسیل لجستیک 4.0. همچنین برای کاربردهای عملی، مانند به روز رسانی وضعیت بلادرنگ، ردیابی دقیق محصول و نظارت بر وضعیت قابل اعتماد (مانند نظارت بر هوا و دما) برای اقلام فاسد شدنی، اساسی است.

شماره 4 اختلال و هزینه ارتقاء سیستم های قدیمی: بسیاری از شرکت‌های لجستیک به زیرساخت‌های قدیمی متکی هستند و از فرآیندهای دستی مانند صفحات گسترده استفاده می‌کنند. ارتقاء می تواند دلهره آور به نظر برسد، زیرا ترس از گران بودن یا مختل شدن بیش از حد آن در عملیات عادی وجود دارد. با این حال، عدم موفقیت در دیجیتالی کردن عملیات آنها نه تنها در درازمدت گرانتر خواهد بود، بلکه بر توانایی سازمان برای همگام شدن با سرعت گرفتن رقابت تأثیر می گذارد.

در حالی که هر یک از این نکات کلیدی را می توان با قابلیت های تحلیلی مورد بررسی قرار داد، همچنین پنج مانع حیاتی برای تحول دیجیتال در لجستیک وجود دارد که باید به عنوان بخشی از تحقق لجستیک 4.0 مورد توجه قرار گیرد. این شامل: