تفاوت بین SASE، SD-WAN و SSE چیست؟ – شماره 5 2022


تفاوت بین SASE، SD-WAN و SSE چیست؟

شماره 5 2022 زیرساخت فناوری اطلاعات

توسط مندی دانکن، مدیر کشور آروبا برای آفریقای جنوبی.

مندی دانکن.

وقتی صحبت از شبکه گسترده (WAN) به میان می آید، حرف S نقش محوری ایفا می کند – از SASE تا SD-WAN تا SSE – اما ممکن است با تعداد زیادی از مخفف های WAN ‘S’ سردرگمی وجود داشته باشد.

باور کنید یا نه، اصطلاح شبکه گسترده نرم‌افزاری (SD-WAN) برای اولین بار در سال 2014 معرفی شد، تقریباً تاریخ باستانی زمانی که صحبت از شبکه‌سازی در لبه می‌شود. اکنون به خوبی شناخته شده است و به طور فزاینده ای به عنوان اولین راه ابری برای تغییر معماری WAN، بهبود عملکرد برنامه، امکان اتصال کارآمدتر و کاهش پیچیدگی شبکه مورد استفاده قرار گرفته است.

Secure Access Service Edge معروف به شش، معماری Cloud-first را برای عملکردهای WAN و امنیتی توصیف می کند که همگی در ابر ارائه و مدیریت می شوند. به طور خلاصه، SASE ترکیبی از SD-WAN و امنیت ارائه شده توسط ابر است.

Security Service Edge (SSE)، جوان‌ترین مخفف S، اولین بار در سال 2021 و بار دیگر در سال جاری به عنوان بخشی از ربع جادویی گارتنر برای SSE. همانطور که توسط گارتنر تعریف شده است، Security Service Edge دسترسی به وب، سرویس های ابری و برنامه های خصوصی را ایمن می کند. قابلیت ها شامل کنترل دسترسی، حفاظت از تهدید، امنیت داده ها، نظارت بر امنیت و کنترل استفاده قابل قبول است. SSE در درجه اول به عنوان یک سرویس مبتنی بر ابر ارائه می شود و ممکن است شامل اجزای داخلی یا مبتنی بر عامل باشد.

SASE به عنوان یک معادله ریاضی

پیش از این، SASE به عنوان ترکیبی از SD-WAN و امنیت ارائه شده توسط ابر توصیف می شد، اما به طور خاص، پشتیبانی از عملکردهای شبکه لبه WAN پیشرفته و خدمات امنیتی پیشرفته را که عمدتاً در فضای ابری ارائه می شوند، توصیف می کند.

به عنوان یک معادله ریاضی، چیزی شبیه به این است: SASE = SD-WAN + SSE

چرا مخفف S؟

در هسته خود، کلمات اختصاری ‘S’ SASE، SD-WAN و SSE به معنای تبدیل شبکه و معماری های امنیتی به نتایج ملموس تجاری است. در طول سال‌ها، آروبا به صدها مشتری کمک کرده تا شبکه‌های قدیمی را از طریق سفر SASE تغییر دهند و ارزش تجاری افزایشی را ایجاد کند که از طریق ادغام خودکار SD-WAN پیشرفته و راه‌حل‌های صنعت پیشرو SSE برای ایجاد یک معماری SASE که هیچکدام را به خطر نمی‌اندازد، تحقق می‌یابد. عملکرد شبکه یا خدمات امنیتی

یک معماری SASE موثر دارای چندین مزیت است:

• کاربران از بهترین تجربه و کیفیت اپلیکیشن ابری لذت می برند که به افزایش بهره وری، رضایت مشتری و به ویژه سودآوری کسب و کار منجر می شود.

• کاهش ریسک کسب و کار و اجرای موثرتر و سازگارتر سیاست در کل شرکت، حفاظت از کارکنان، مشتریان، شرکا و در نهایت تصویر برند.

• با یک معماری WAN ساده، سازمان می تواند سرمایه و هزینه عملیاتی را از طریق یک شبکه متمرکز و مدیریت امنیتی کاهش دهد، و در عین حال، عقب نشینی دست و پا گیر ترافیک مقصد ابری را در مدارهای گران قیمت خطوط اجاره ای حذف کند.

• شرکت ها بیشترین بازدهی را در سرمایه گذاری های ابری موجود و در حال توسعه دارند.منبع: https://www.securitysa.com/17586R