حداکثر حفاظت در برابر آتش برای خطرناک ترین مکان ها – شماره 2/3 2023 – Securiton

همه دستگاه های تشخیص که در بالا مشخص شده اند را می توان به یک سیستم یا پانل اعلام حریق پیشرفته متصل کرد. با این حال، آشکارسازها به طور فزاینده ای تجسم ساده را در سطح محلی تر ارائه می دهند.

طراحی تشخیص حریق هشدار اولیه

معادن سنگین آفریقا و صنایع فرآوری منابع، برخی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی این قاره هستند. آنها همچنین برخی از سخت‌ترین چالش‌های ایمنی آتش‌سوزی را در این سیاره ارائه می‌کنند.

به ویژه، آنها به سیستم های تشخیصی نیاز دارند که هم قابل اعتماد و هم قوی باشند. آشکارسازها باید در محیط‌هایی کار کنند که ممکن است غبارآلود، در معرض تغییرات شدید دما باشند و ممکن است تا حدی در فضای باز باشند. آنها باید بازخورد سریع و قابل اعتمادی را به تیم های داخل و خارج از سایت ارائه دهند، به طوری که اقدامات پاسخ مناسب را بتوان از همان اولین اشاره به یک مشکل اجرا کرد – زیرا آتش در یک جو انفجاری نمی تواند اجازه دهد که از کنترل خارج شود.


منبع: https://www.securitysa.com/19259R

وقتی صحبت از حفاظت از زیرساخت های حیاتی اما خطرناک و حصول اطمینان از ایمن بودن صنایع سنگین و ارزشمند برای مردم محلی می شود، متخصصان ایمنی آتش سوزی باید از هر منبعی که در اختیار دارند استفاده کنند. این بدان معنی است که تشخیص حساس، سطوح هشدار و هشدار مرحله‌ای، تجسم واضح، رله اطلاعات سریع و پاسخ مناسب در صورت وقوع بدترین اتفاق.

مزایا شامل طیف گسترده ای از مدل ها است. یک واحد کنترل مرکزی که از راه دور خارج از منطقه خطر بالا نصب می شود. و لوازم جانبی مناسب برای طراحی سیستم ذاتا ایمن.

اقدام بر اساس اطلاعات

بهترین راه برای واکنش به زنگ هشدار در یک منطقه خطرناک استفاده از پاسخ مرحله‌ای است. این امر مستلزم آن است که دستگاه ها بسته به سطوح گرما یا غلظت دود شناسایی شده، چندین سطح هشدار و هشدار را ارائه دهند. در پایین‌ترین سطح هشدار، پاسخ مطلوب این است که یک کارمند مناسب را در سریع‌ترین زمان ممکن به منطقه برسانیم، و در مورد یک منطقه خطرناک، این باید بسیار سریع باشد، اما شامل یک عنصر احتیاط نیز می‌شود. آنها می توانند مستقیماً با یک آتش سوزی اولیه کوچک مقابله کنند، اگر فقط در حال دود شدن باشد، می توانند زنگ هشدار را به صدا درآورند و در صورت لزوم تخلیه را شروع کنند، یا می توانند گزارش دهند که هیچ اقدامی لازم نیست تا سیستم بتواند دوباره تنظیم شود.

با توجه به اینکه آتش سوزی در یک منطقه خطرناک عواقب مخربی برای مردم، کسب و کار و حتی کل اقتصاد خواهد داشت، پیشگیری به مراتب بهتر از درمان است. با این حال، آتش سوزی در مناطق خطرناک گاهی اوقات رخ می دهد، و اگر کارکنان هوشیار، آموزش دیده و مطلع باشند، می توان با موفقیت مقابله کرد.

بدیهی است که نوعی تشخیص آتش‌سوزی هشدار زودهنگام (EWFD) مطلوب است که به کارکنان اجازه می‌دهد در صورت وقوع آتش‌سوزی واکنش نشان دهند، اما حتی این دستگاه‌ها نیز باید به اندازه‌ای ایمن باشند که جرقه ایجاد نکنند. یک رویکرد برای این امر شامل استفاده از تجهیزات گران قیمت آزمایش شده «Atex» است که به طور خاص برای مناطق خطرناک طراحی شده است. مورد دیگر شامل طراحی سیستمی است که بیشتر تجهیزات را در فاصله ایمن قرار می دهد، با دیوارهای آتش مناسب بین تجهیزات الکترونیکی و هرگونه مواد منفجره یا بسیار قابل اشتعال معلق در هوا. رویکرد اخیر به عنوان “طراحی ذاتا ایمن” شناخته می شود.

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خطر آتش سوزی و مشخصات خطر در مناطق خطرناک، تاکید قابل توجهی بر حذف منابع اشتعال و کنترل شرایط محیطی تا بسیار کمتر از حد انفجار است. منابع احتراق بالقوه عبارتند از هر دستگاه گرم شده یا سایر ماشین آلات متحرک و الکتریکی (از جمله برش و جوشکاری، خشک کن ها، کوره ها، توربین ها)، سطوح داغ و جرقه ها.

برای اطلاعات بیشتر، با Securiton +41 58 910 50 50، [email protected] تماس بگیرید، www.securiton.comوام)

همزمان با مراجعه کارکنان تعمیر و نگهداری یا امنیتی برای بررسی هشدار اولیه، سیستم به ارزیابی وضعیت ادامه می‌دهد و در صورت افزایش سطح دود، وضعیت هشدار یا هشدار را متناسب با آن افزایش می‌دهد. در نهایت، چنین سیستم‌هایی همچنین می‌توانند زنگ خطر کامل را به صدا درآورند، سیستم‌های سرکوب را فعال کنند و به طور خودکار با آتش نشانی محلی تماس بگیرند – اما هدف از واکنش مرحله‌ای جلوگیری از نیاز به چنین اقدامات شدید با مداخله اولیه موفق است.

حداکثر حفاظت در برابر آتش برای خطرناک ترین مکان ها

شماره 2/3 2023 ایمنی آتش، معدن (صنعت)، محصولات

روش های تشخیص ایمن و موثر

رویکرد مشابهی با آشکارسازهای دود تنفسی امکان پذیر است، زیرا فقط لوله های نمونه برداری پلاستیکی توخالی آنها باید از منطقه نظارت شده عبور کنند. آشکارسازهای دود تنفسی احتمالاً بهترین هشدار اولیه را در مورد یک مشکل بالقوه ارائه می دهند، اما برای عملکرد مؤثر در خارج از منزل یا آلوده ترین محیط ها مشکل دارند. برای این کار، آشکارسازهای پرتو ایده آل هستند، زیرا می توانند مناطق باز بزرگ را از موقعیت های اطراف نظارت کنند. بهترین آشکارسازهای پرتو مدرن می توانند آتش و دود را کنترل کنند و می توانند دومی را از گرد و غبار اتمسفر تشخیص دهند.

اکسیژن، گرما و سوخت معمولاً به عنوان مثلث آتش شناخته می شوند. هنگامی که آتش مشتعل می شود، عنصر چهارم، واکنش شیمیایی، یک چهار وجهی آتش را می سازد. در محیط های ساخته شده با حضور گازها یا بخار قابل اشتعال، غبارهای قابل احتراق یا الیاف فرار در جو، این چهار وجهی می تواند یک واکنش زنجیره ای سریع را ایجاد کند. این به معنای یک آتش سوزی عظیم و غیرقابل کنترل است، یا یک انفجار در صورت تجاوز از محدودیت های انفجاری. هر جایی که این واکنش خشونت آمیز می تواند رخ دهد، به طور کلی با یکی از دو روش طبقه بندی پذیرفته شده جهانی، یک منطقه خطرناک در نظر گرفته می شود: سیستم کلاس/تقسیم/گروه مورد استفاده در آمریکای شمالی و بر اساس NEC 500/504 یا سیستم منطقه/گروه مورد استفاده در اروپا بر اساس IEC 60079.

هر رویکردی که برای طراحی یک سیستم تشخیص آتش مناسب برای مناطق خطرناک اتخاذ شود، باید انواع روش های پیشرفته را در نظر گرفت. راهنمای Securiton به تشریح محصولات SecuriSmoke، SecuriBeam و SecuriHeat این شرکت می‌پردازد که تشخیص دود تنفسی، آشکارسازهای پرتو با قابلیت بالا و تشخیص حرارت خطی را پوشش می‌دهد. این اجازه می دهد تا یک طراحی کاملا انعطاف پذیر با عملکرد تشخیص قابل اندازه گیری و قابل اعتماد.

به عنوان مثال، یک آشکارساز حرارتی خطی که از یک کابل یا لوله مهر و موم شده تشکیل شده است، می تواند از میان مناطق گرد و غبار و خطرناک عبور کند. واحد نظارت در یک منطقه امن قرار خواهد گرفت که کارکنان به طور منظم و آسان دسترسی داشته باشند. تعمیر و نگهداری عموماً نیازی به دسترسی به منطقه خطر ندارد و خود کابل ها یا لوله ها نه تنها در برابر محیط خشن مقاوم هستند، بلکه از نظر هر گونه اجزای زنده به طور مناسب زمین و ایمن هستند.

مناطق خطرناک طبقه بندی شده کدامند؟

برای مرور سریع شبکه شده است

توسط دومینیک جف، سکوریتون.

زغال سنگ، نفت و گاز بسیار قابل اشتعال هستند. بسیاری از مواد خام دیگر زمانی که به صورت گرد و غبار در هوا منتقل می شوند، همینطور هستند. مکان هایی که غلظت این مواد می تواند منجر به انفجار ویرانگر شود، “مناطق خطرناک” در نظر گرفته می شوند و به طور خاص برای حفاظت در برابر آتش طبقه بندی می شوند. آخرین راهنمای طراحی از Securiton سوئیس بینش ارزشمندی را در مورد روش های پیشرفته مورد نیاز برای محافظت قابل اعتماد از چنین سایت هایی ارائه می دهد.

آشکارساز دود مکشی SecuriSmoke (ASD) اخیراً عصر اطلاعات را با یک صفحه نمایش لمسی به سبک تلفن هوشمند پذیرفته است که به کارکنان تعمیر و نگهداری امکان می دهد مستقیماً خطاها و هشدارهای اولیه را ارزیابی کنند. FidesNet تجسم و عملکرد آسان آشکارسازهای دود از راه دور را ارائه می دهد و رویکردهای مشابهی ممکن است به زودی در دستگاه های دیگر مشاهده شود. به احتمال زیاد، نمایشگرهای لمسی به زودی به یک امر عادی تبدیل خواهند شد.

هنگامی که یک طرح مناسب تایید و نصب شد، نحوه پردازش و تجسم اطلاعات از این آرایه از دستگاه ها برای موفقیت یک سیستم حفاظتی بسیار مهم است. در شرایط اضطراری بحرانی، وضوح کلیدی است: مدیر اتاق پاسخ باید یک نمای کلی از آنچه آشکارسازها در زمان واقعی گزارش می‌کنند داشته باشد. تا آنجا که ممکن است، کارکنان در محل باید یک ایده واضح و تصویری از آنچه در حال وقوع است داشته باشند.