حرفه ای امنیت خبره | امنیت حرفه ای


دیوید گیل، ثبت کننده RCSP – مردی که مسئول ثبت نام است متخصصان امنیتی خبره. در اینجا او CSyP را به عنوان “استاندارد طلایی” در عمل امنیتی معرفی می کند.

بسیاری از رشته های حرفه ای وجود دارند که به طور گسترده توسط منشور سلطنتی به رسمیت شناخته شده اند، مانند مهندسی و حسابداری. با این حال، تا سال 2011، زمانی که ثبت نام حرفه ای های امنیتی مجاز ایجاد شد، هیچ روش معتبری برای شناسایی یا شناسایی افراد بسیار ماهر و واجد شرایط که در یک یا چند مورد از بسیاری از زمینه های مختلف ارائه امنیت فعالیت می کنند، وجود نداشت.

این موضوع توسط شرکت Worshipful of Security Professionals مورد توجه قرار گرفت که پس از درخواست از طریق شورای خصوصی، منشور سلطنتی برای ایجاد ثبت نام حرفه ای های امنیتی خبره (RCSP) دریافت کرد. RCSP توسط مؤسسه امنیتی، نهاد عضویت امنیتی بریتانیا، اداره و اداره می شود. با حاکمیت منصوب به سازمان مستقل ثبت حرفه ای امنیت خبره (CSPRA) به ریاست بارونس Henig CBE.

ماموریت RCSP حفظ و بهبود استانداردهای بین المللی شناخته شده صلاحیت و تعهد در همه اشکال امنیت حفاظتی برای منافع عمومی و صدور گواهینامه شاغلین واجد شرایط در این زمینه به عنوان متخصصان امنیت خبره (ثبت کننده) است. هیچ الزامی برای متقاضیانی که به دنبال تبدیل شدن به یک متخصص امنیت خبره (CSyP)، عضویت در هر موسسه، انجمن یا نهاد امنیتی هستند، وجود ندارد. در حالی که RCSP منشا گرفته و در بریتانیا اداره می شود، ثبت CSyP برای هر متخصص امنیتی در هر کجا که مستقر باشد باز است. ثبت نام کنندگان در 23 کشور از جمله آمریکا، اروپا، خاورمیانه، آفریقا و آسیا و اقیانوسیه وجود دارد.

اولین رئیس CSPRA لرد کارلیل کیو سی، وکیل دادگستری برجسته و مشاور حقوقی سابق دولت بریتانیا در مورد قوانین تروریسم بود. این لرد کارلیل بود که هنگام توصیف ماهیت رجیستر، از اصطلاح “استاندارد طلایی در عملکرد امنیتی” استفاده کرد که از آن زمان به بعد مترادف با CSyP و رجیستر شد.

ثبت به طور رسمی توسط سازمان صنعت امنیت به رسمیت شناخته شده است (است، تنظیم کننده امنیت بریتانیا و همچنین توسط مرکز حفاظت از زیرساخت های ملی (CPNI) و به طور فزاینده ای در بخش دولتی و خصوصی به عنوان معیار برتری امنیتی و حرفه ای در نظر گرفته می شود.

خاورمیانه به یکی از سریع‌ترین مناطق رشد برای متخصصان امنیتی تبدیل شده است که می‌خواهند نشان دهند معیارهای سخت‌گیرانه پذیرش برای گرفتن مجوز را دارند. چندین متقاضی موفق بوده اند، از جمله دو اماراتی و یک تبعه عمانی و بسیاری از مهاجران سابق که در سراسر شورای همکاری خلیج فارس فعالیت می کنند. رجیستر پیوندهای نزدیکی با آکادمی پلیس دبی و آژانس تنظیم مقررات صنعت امنیت دبی دارد و همچنین در گروه اعضای خاورمیانه موسسه امنیت در دبی نمایندگی دارد.

مانند تمام نهادهای دارای مجوز، شرایط پذیرش سختگیرانه است. پنج الزام کلیدی شایستگی وجود دارد: دانش امنیتی، کاربرد عملی، رهبری، ارتباطات و تعهد شخصی، و متقاضیان باید مدارکی داشته باشند که در یک سطح استراتژیک عمل می کنند. دو مسیر برای متقاضیان وجود دارد، «مسیر استاندارد» که متقاضیان را ملزم به داشتن مدرک در یک موضوع مرتبط با امنیت می‌کند و می‌تواند حداقل پنج سال تجربه با دو سال معادل گواهینامه را نشان دهد. مسیر دوم «مسیر فردی» است که برای متقاضیانی که مدرک مرتبط با امنیت ندارند اما می‌توانند ده سال تجربه و پنج سال کار در معادل گواهینامه را نشان دهند باز است.

هر کسی که قصد دارد برای چارتر شدن درخواست کند می‌تواند در یکی از کارگاه‌های ماهانه معمولی شرکت کند تا درک عمیقی از فرآیند و الزامات کسب کند، که جزئیات آن در وب‌سایت RCSP ارائه شده است. همچنین ممکن است برای کسانی که علاقه مند هستند، آموزش و راهنمایی رایگان ارائه شود و جزئیات را می توان از تیم مدیریت RCSP دریافت کرد.

همه متخصصان امنیت خبره موافقت می‌کنند که از یک آیین‌نامه رفتار حرفه‌ای و آیین‌نامه انضباطی سخت‌گیرانه پیروی کنند و موظف هستند هر سال پیشرفت حرفه‌ای مستمر خود را نشان دهند. داشتن بیمه نامه غرامت حرفه ای نیز مانند سایر نهادهای حرفه ای خبره یک الزام سختگیرانه است.

بسیاری از متقاضیان بالقوه می پرسند “چه چیزی برای من مفید است؟” این را می توان به روش های مختلفی پاسخ داد و طبیعتاً به خود فرد بستگی دارد. برای بسیاری، یکی از مزایای اصلی امنیت حرفه‌ای بودن این است که آنها را قادر می‌سازد تا با اطمینان و عادلانه در کنار سایر متخصصان واجد شرایط مانند وکلا، پزشکان، حسابداران، مهندسان، معماران و در واقع، سایر متخصصان خبره کار کنند. از زمان به دست آوردن نام پست CSyP، بسیاری از ثبت نام کنندگان شخصاً احترام حرفه ای بسیار بیشتری را از سوی همتایان، مشتریان و مقامات، از جمله دادگاه های حقوقی، تجربه کرده اند. در صورت تمایل، ثبت نام کنندگان ممکن است ترجیح دهند کار خود را به عنوان یک متخصص امنیت خبره به جای مشاور یا مشاور امنیتی امضا کنند.

از دیگر مزایای ثبت نام کنندگان که ثبت نام کنندگان اغلب به آن اشاره می کنند، دسترسی به شبکه استثنایی از همتایان است که طیف وسیعی از تخصص های امنیتی از جمله مدیریت ریسک و بحران، راه حل های فنی و موارد دیگر را در بر می گیرد. ثبت نام کنندگان همچنین وضعیت Chartered را گزارش می دهند که چشم انداز شغلی و فرصت های تجاری آنها را تقویت می کند.

ثبت در شرف راه‌اندازی دو زیرثبت‌کننده انحصاری است که یکی از افراد حرفه‌ای امنیتی خبره که به زبان‌های دیگر مهارت دارند و دیگری فهرستی از افراد دارای تخصص تخصصی را فهرست می‌کند. هدف این است که ثبت نام کنندگان همکار به همتایان متخصص با مجموعه مهارت های دیگر دسترسی پیدا کنند، زیرا بدانند که با یک متخصص آزمایش شده و با تجربه که همان فرآیند ارزیابی حرفه ای آنها را پشت سر گذاشته است، به طور ایمن سروکار دارند.
پیتر پیج که اخیراً به عنوان مدیر امنیتی برای یک PLC بزرگ به بریتانیا بازگشته و در نقش‌های امنیتی مختلف در سراسر امارات کار کرده است، در مورد تبدیل شدن به یک متخصص امنیت خبره اظهار نظر کرد: «خوب برای شروع، متوجه شدم که، اگرچه در برای سال‌های متمادی، من هیچ چیز ملموسی برای تأیید تجربه‌ام نداشتم و بنابراین فعالانه درباره گزینه‌هایم تحقیق کردم و برای خودم نقشه راه با CSyP در اوج تنظیم کردم. من CSyP را به‌عنوان بالاترین موفقیت جهانی در دسترس متخصصان امنیتی شناسایی کردم و به دنبال دستیابی به نقاط عطف لازم برای دستیابی به CSyP هستم.’

افرادی که در بخش امنیتی کار می کنند برای مدت طولانی نتوانسته اند به رسمیت شناخته شوند. این اغلب با در دسترس نبودن آموزش خوب و استانداردهای بالا تشدید می شد. با این حال، با انبوهی از برنامه‌های آموزشی و آموزشی و صلاحیت‌های امنیتی، روزگار در حال تغییر است و اوج همه این‌ها دستیابی به امنیت حرفه‌ای است.

همه CSyP ها در وب سایت RCSP فهرست شده اند و اطلاعات بیشتر را می توان در منبع دریافت کرد www.charteredsecurityprofessional.org.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/interviews/chartered-security-professionals/