حفاظت از محیط ها و فضاهای باز – راهکارهای امنیتی معدن هوشمند 2023 – XtraVision

نگرانی اصلی برای معادن منطقه ای است که باید پوشش دهند و هزینه های مربوط به انجام این کار. دوربین‌های حرارتی و IP سنتی بسیار گران‌تر از آن هستند که بتوان آن‌ها را در امتداد محیط برای شناسایی یک مزاحم احتمالی قرار داد. علاوه بر این، بسیاری از مناطق، فضاهای باز گسترده ای هستند که طول آن ها کیلومترها زیاد است.

در بسیاری از معادن آمریکای جنوبی و آفریقا، افزایش قابل توجهی در معدنچیان غیرقانونی و باندهای مسلحی که به بخش معدن حمله می کنند، مشاهده شده است. موارد متعددی وجود دارد که معدنچیان غیرقانونی کنترل یا کنترل جزئی معدن را به منظور سرقت به دست گرفته اند. بررسی ها نشان داد که این حوادث در نتیجه نقض حریم ها بوده است.

به عنوان مثال، خطوط لوله ممکن است صدها کیلومتر در مکان‌های دورافتاده و غیرقابل مهمان‌نوازی با نقاط کنترل کمی گسترش یابد. در بیشتر شرایط، مداخله انسان خیلی دیر وارد می شود و آسیب قبلاً رخ داده است.

اضافه کردن پهپادها به معادله

از آنجایی که راه‌حل‌های جاده‌ای یا پیاده‌روی ممکن است ساعت‌ها طول بکشد تا به محل نقض برسند، مداخلات مبتنی بر هوا بهترین گزینه است. پهپادها – یا وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV) – به دلیل نقاط دیدنی متعددی که دارند، یک انتخاب طبیعی هستند. آنها می توانند در یک مسیر مستقیم و بهینه به سمت منطقه نفوذ پرواز کنند، وضعیت را از طریق ورودی بصری تجزیه و تحلیل کنند، و با تیم مداخله گر تعداد متجاوزان و سطح قدرت شلیک آنها ارتباط برقرار کنند تا از تلفات انسانی احتمالی جلوگیری شود.

فیبر نوری اولین بار در اواسط دهه 1960 به عنوان یک وسیله انقلابی برای ارتباط سریع و کم تلفات از طریق یک شیشه طراحی ساخته شده از سیلیس با ابعادی شبیه به موی انسان ظاهر شد. سنسورهای فیبر نوری توزیع شده (DFOS) تقریباً در همان زمان ظاهر شدند و روشی هوشمندانه برای تغییر کاربری فیبرهای نوری معمولی برای حس کردن پدیده‌های محیطی مانند فشار، حرارت یا رویدادهای صوتی هستند که در نزدیکی فیبر رخ می‌دهند. این فناوری به دلیل توانایی آن در پوشاندن کامل و پیوسته ناحیه اطراف فیبر، به عنوان جایگزینی برای حسگرهای چندگانه، تک نقطه‌ای، فاصله‌دار و گران‌تر برای صنعت سنجش جذاب است.

سنسورهای صوتی توزیع شده (DAS) نوعی از DFOS هستند که لرزش و محیط صوتی اطراف فیبر را تجزیه و تحلیل می کنند. می توان پتانسیل کاربردی برای چنین دستگاهی را تصور کرد که طیف وسیعی از زمینه ها را در بر می گیرد. یکی از این کاربردها مانیتورینگ خط لوله است که در آن فیبر در نزدیکی لوله نفت یا گاز دفن می شود تا نفوذهای انسان یا وسیله نقلیه به شکل تجاوز و/یا حفاری شناسایی و طبقه بندی شود. یکی دیگر از کاربردهای گسترده، نظارت بر خطوط مخابراتی است که در آن هدف شناسایی تلاش‌های حفاری است که می‌تواند باعث آسیب به کابل شود.

SAMM Technologies در حال حاضر در مراحل اولیه توسعه جفت کردن فناوری‌های DAS و UAV برای مداخله سریع، در زمینه برنامه نظارت بر خطوط مخابراتی است. XtraVision یک توزیع کننده جهانی فناوری تشخیص نفوذ فیبر SAMM FOTAS در مناطق آفریقای جنوبی، آفریقا و آمریکای جنوبی است.وام)

اگرچه نکات ذکر شده در بالا راه حل یکپارچه بسیار جذابی را ایجاد می کند، برای اجرای موفقیت آمیز پهپاد در محل باید چند فاکتور را در نظر گرفت. ما باید نسبت خوبی از حداکثر زمان پاسخ را قبل از آسیب دیدگی پیدا کنیم، همچنین باید سکوهای پرتاب پهپاد را برای مداخله بهینه در کجا قرار دهیم. در مرحله بعد، ما باید مدت زمان پرتاب پهپاد، سرعت پرواز و برد آن را در نظر بگیریم. برای راه اندازی و عملیات کارآمد، همه این عناصر باید به طور بهینه محاسبه شوند.


منبع: https://www.securitysa.com/19330R

مزیت مهم دیگر پهپادهای مجهز به آژیر است که می تواند مزاحمان را بترساند و عملیات حفاری یا تجاوز را قبل از آسیب به کابل یا لوله محدود کند.

حفاظت از محیط ها و فضاهای باز

راهکارهای امنیتی معدن هوشمند 2023 امنیت محیطی، آلارم و تشخیص مزاحم

فناوری DAS قادر است رویدادها را با دقت بالایی شناسایی کند و در عرض چند ثانیه اعلان‌ها را برای افراد علاقه‌مند ارسال می‌کند. با این حال، در بسیاری از موارد، هدف اولیه نه تنها شناسایی رخداد در مکان و زمان مناسب، بلکه مداخله قبل از آسیب رساندن به کابل یا لوله است. اینجاست که محدودیت فناوری نهفته است.