حمل و نقل انبوه نیاز به امنیت گسترده دارد – شماره 6 2022

هنگام طراحی تشخیص حریق ویژه، قدرت تشخیص و حساسیت اضافی را می توان در مناطق با بیشترین خطر متمرکز کرد. تجهیزات الکتریکی با جریان بالا، با مقادیر زیادی تجهیزات و کابل کشی نصب شده در فضاهای فشرده، مناطق مخفی یا تونل ها و کانال های زیرزمینی در داخل و اطراف هاب های راه آهن، خطرات آتش سوزی قابل توجهی را به همراه دارد.

آتش سوزی های اولیه بدون توجه در فضاهای محصور، مخفی و غبارآلود احتمال تخلیه اضطراری با تاخیر بسیار را افزایش می دهد. آشکارسازهای حرارتی نوع خطی یا طرح‌های آشکارساز دود تنفسی لوله‌ای راه‌های ایده‌آلی برای نظارت بر این مناطق خطر پنهان بدون نیاز به دسترسی منظم برای تعمیر و نگهداری یا آزمایش هستند.

حمل و نقل انبوه نیازمند امنیت گسترده است

شماره 6 2022 ایمنی آتش

تشخیص زودهنگام ضروری است

به عنوان مثال، قوس الکتریکی از یک ریل ولتاژ بالا به دلیل اتصال کوتاه ممکن است در مناطق غیر عمومی یا داخل تونل ریلی شناسایی نشده و تعمیر نشود. سایر خطرات نامرئی شامل تجمع پرز و روغن در مجرای زیر سکوها یا پله برقی ها است که می تواند منجر به آتش سوزی اصطکاکی ناشی از خرابی تجهیزات مکانیکی شود. آتش‌سوزی در مسیر، به‌ویژه زمانی که در داخل تونل‌های ریلی یا در سکوی زیرزمینی اتفاق می‌افتد، خطرناک است، به دلیل مخلوط شدن گرمای زیاد با زباله، گریس و تجمع زباله، رویدادهای نسبتاً رایجی هستند.

توسط دومینیک جف، سکوریتون.

مهمتر از همه، سیستم های حمل و نقل سریع و مترو در مورد جابجایی سریع تعداد زیادی از مسافران در مدت زمان کوتاه است. در مواقع اضطراری آتش سوزی، تعداد زیادی از مسافران می توانند در قطارهای در حال حرکت باشند، از یا به سکوها سوار و پیاده شوند و بسیاری دیگر در داخل و اطراف ایستگاه. آتش‌سوزی شرایط بسیار خطرناکی را برای مسافران حمل‌ونقل ریلی، کارکنان و پرسنل واکنش اضطراری ایجاد می‌کند.

هم جلوگیری از هشدار کاذب و هم تشخیص زودهنگام آتش سوزی برای اپراتورها بسیار سودمند است که در نتیجه وقفه های تجاری کمتر و کوچکتری را تجربه خواهند کرد. بنابراین، توانایی تشخیص زودهنگام آتش سوزی بسیار به نفع مسافران و شرکت های حمل و نقل است.

فن آوری ها و سبک های طراحی پشت هاب های حمل و نقل ممکن است در طول سال ها تغییر کرده باشند، اما از منظر ایمنی آتش سوزی، تهدیدها ثابت مانده اند: سطوح مختلف در بالا و/یا زیر زمین، تعداد ناشناخته ای از افراد (که بسیاری از آنها ممکن است با چیدمان ناآشنا باشند. ) تاسیسات برقی پرقدرت، سوخت و سایر خطرات آتش سوزی. در همه موارد، راه کاهش و کنترل این خطرات در تشخیص زودهنگام آتش سوزی است.

آشکارسازهای آتش ساده یک اقتصاد کاذب هستند

دومینیک جف.

تخلیه سریع حیاتی است

هنگام طراحی یک سیستم EWFD برای چنین منطقه پیچیده ای، استفاده از روش های خاص تشخیص حریق به شدت توصیه می شود. آشکارسازهای استاندارد نقطه ای به سادگی حساسیتی برای تشخیص آتش سوزی در حال دود در مرحله اولیه خود ندارند. علاوه بر این، فضاهای باز بزرگ و ساختمان‌های پیچیده نیاز به استقرار تعداد زیادی دارند تا نسبت به آشکارسازهای حرارتی خطی بلند (LTHD) یا آشکارسازهای دود تنفسی قدرتمند (ASD) مقرون به صرفه‌تر باشند. دومی بالاترین حساسیت را ارائه می دهد و لوله هایی که از طریق آنها هوا نمونه برداری می شود می توانند مناطق صعب العبور را پوشش دهند. لوله های اضافی را می توان به راحتی و ارزان گنجاند تا امکان دسترسی آسان به نقطه آزمایش فراهم شود.

حیاتی ترین جنبه های طراحی حفاظت در برابر آتش برای هاب های ترانزیت، برآوردن اهداف ایمنی ساختمان و ایمنی در برابر آتش است. مهمتر از همه این است که اطمینان حاصل شود که مسیرهای خروج با شرایط قابل اطمینان در صورت تخلیه اضطراری آتش سوزی در دسترس هستند.

ایستگاه های بزرگ اشغال مختلط هستند

یکی از بزرگترین چالش‌ها برای طراحان و مشاوران سیستم ایمنی آتش نشانی این است که ایستگاه‌های راه‌آهن می‌توانند بسیار پیچیده باشند، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر مقرراتی که آنها را پوشش می‌دهد. به طور معمول، آنها شامل فضاهای باز و بسته و بزرگ می شوند و نه تنها به عنوان مناطق ترانزیت بلکه به عنوان مراکز خرید با رستوران ها و کافه ها عمل می کنند. همچنین ممکن است دفاتر و کارگاه ها در داخل ساختمان و همچنین زیرساخت های برق قابل توجهی مانند پست های برق و ترانسفورماتورها وجود داشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر با Securiton تماس بگیرید +41 58 910 50 50، [email protected]، www.securiton.comمنبع: https://www.securitysa.com/17569R

تشخیص آتش سوزی هشدار اولیه (EWFD) بخش مهمی برای بهترین شیوه های راه حل مهندسی آتش نشانی است. این امر به ویژه در مورد تخلیه ایمن مربوط می شود، حتی اگر آبپاش ها یا سایر اشکال سرکوب نیز در کاهش بالقوه آسیب آتش سوزی موثر باشند. واقعیت ساده این است که هرچه آتش سوزی زودتر تشخیص داده شود، آسیب کمتری به آن وارد خواهد شد، هم از منظر حفاظت دارایی و هم از منظر تداوم عملیات. مهمتر از همه، زمان را برای تخلیه آرام و منظم مردم و کارکنان می دهد. اما فقط یک سیستم EWFD که به خوبی طراحی شده است، کاهش خطر را برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی یا توسعه غیرقابل کنترل به طور بالقوه فراهم می کند.

از هشدارهای کاذب خودداری کنید

فضاهای پنهان را فراموش نکنید

زمان تخلیه ایمنی مورد نیاز بر اساس گزینه های مسیر خروج، عملیات تهویه هوا و کنترل حرکت پله برقی در برابر حداکثر فاصله سفر تا خروجی از یک سکو محاسبه می شود. تخلیه ناشی از آتش سوزی قطار در یک تونل، با گذرگاه های متقاطع بین تونل های مختلف در یک بازه زمانی مشخص و ظرفیت های خروجی در هر زمان معین، نیز مشمول بار سرنشینان ایستگاه است.

یکی از مزیت‌های دیگر استفاده از تشخیص حریق ویژه این است که، علی‌رغم افزایش حساسیت، سیستم‌هایی مانند ASD و LTHD کمتر مستعد ایجاد هشدارهای کاذب هستند. آلارم های کاذب، زمانی که تأیید نشوند، نه تنها عملکرد سیستم حمل و نقل را مختل می کنند، عموم مردم را ناراحت می کنند و بهره وری را کاهش می دهند، بلکه به طور بالقوه منجر به تخلیه اضطراری غیرمجاز می شوند – به ویژه در ساعات اوج کار، مشکل ساز هستند. در حالت ایده‌آل، از یک سیستم تشخیص با چندین سطح هشدار اولیه استفاده می‌شود که به کارکنان آموزش‌دیده اجازه می‌دهد تا قبل از نیاز به به صدا درآوردن هشدار عمومی، سریع و محتاطانه آتش‌سوزی‌های احتمالی را بررسی کنند.

بنابراین، اشغال ساختمان در راه آهن و سایر مراکز حمل و نقل معمولاً به عنوان اشغال های مختلط طبقه بندی می شود. اشغال‌های مجزا با کدهای ساختمانی محلی/ملی که معادل آن‌هایی است که در NFPA 1 و NFPA 101 تعریف شده‌اند. این بدان معناست که هر بخش از یک مرکز حمل‌ونقل از نظر کاربری یا اشغال مجزا طبقه‌بندی می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به اشغال مونتاژ برای مکان‌ها و سکوهای انتظار مسافران و بلیت‌ها، یا اشغال تجاری که در آن هاب مستقیماً به مرکز خرید و فروشگاه‌های خرده‌فروشی متصل است، اشاره کرد. هم در داخل و هم در خارج از هاب های ترانزیت واقعی، جایی که امکانات پشتیبانی در آن قرار دارد، انواع مختلفی از اشغال ها مانند صنعتی و انباری برای مقاصد عمومی و دسته های خطر بالا در نظر گرفته می شود.

سیستم‌های حمل‌ونقل انبوه مانند شبکه‌های ریلی مسافربری در شهرهای آفریقا اهمیت فزاینده‌ای دارند و از تحرک نیروی کار در اقتصاد مدرن حمایت می‌کنند. همانطور که حمل و نقل عمومی روز به روز محبوب تر و شلوغ تر می شود، نباید فراموش کنیم که تمرکز زیاد مردم در ایستگاه های راه آهن، اتوبوس و مترو به سطح هشدار بالاتری در مورد ایمنی آتش سوزی نیاز دارد.

استاندارد NFPA 130 برای سیستم های حمل و نقل راهنما ثابت و راه آهن مسافری رایج ترین استاندارد مورد قبول و مرجع است. زمان تخلیه از نظر کمی به عنوان حداکثر زمان مجاز برای تخلیه افراد از یک سکو (معمولاً 4 دقیقه) و سپس به نقطه ایمن (6 دقیقه) مشخص می شود.