خاموشی زیرساخت های حیاتی و تهدیدات سایبری – شماره 1 2023

افزایش و کاهش خطر

دامنه منابع مخرب گسترده است. سایبر به عنوان علت BI همان چیزی است که شرکت ها بیش از همه از آن می ترسند (45٪ پاسخ ها). دومین عامل مهم بحران انرژی (35%) و پس از آن فجایع طبیعی (31%) است. هزینه های سرسام آور انرژی برخی از صنایع انرژی بر را مجبور کرده است که از انرژی به طور موثرتری استفاده کنند، تولید را به مکان های جایگزین منتقل کنند یا حتی تعطیلی موقت را در نظر بگیرند. کمبودهای ناشی از آن تهدیدی برای ایجاد اختلال در عرضه در تعدادی از صنایع حیاتی از جمله مواد غذایی، کشاورزی، مواد شیمیایی، داروسازی، ساخت و ساز و تولید است.

«خبر مثبت این است که ما به عنوان یک بیمه گر شاهد بهبود مستمر در این زمینه در میان بسیاری از مشتریان خود هستیم، به ویژه در مورد مقاوم‌تر کردن زنجیره‌های تأمین، بهبود برنامه‌ریزی تداوم کسب‌وکار و تقویت کنترل‌های سایبری. با توجه به رویدادهای سال‌های اخیر، اقدام برای ایجاد انعطاف‌پذیری و ریسک‌زدایی، اکنون در کانون توجه شرکت‌ها قرار گرفته است.»

بارومتر ریسک آلیانز یک رتبه بندی ریسک تجاری سالانه است که توسط شرکت بیمه شرکتی Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) به همراه سایر نهادهای آلیانز تهیه شده است که دیدگاه 2712 کارشناس مدیریت ریسک در 94 کشور و منطقه از جمله مدیران عامل، مدیران ریسک را در بر می گیرد. ، کارگزاران و کارشناسان بیمه. پاسخ دهندگان در ماه های اکتبر و نوامبر 2022 مورد سوال قرار گرفتند. این نظرسنجی بر روی شرکت های بزرگ و کوچک تا متوسط ​​متمرکز بود. از پاسخ دهندگان خواسته شد تا صنعتی را انتخاب کنند که در مورد آن دانش ویژه ای دارند و حداکثر سه ریسک را که فکر می کنند مهم ترند نام ببرند.

2023 یک سال چالش برانگیز خواهد بود. در شرایط صرفاً اقتصادی، احتمالاً سالی برای فراموشی بسیاری از خانواده ها و شرکت ها خواهد بود. با این حال، دلیلی برای ناامیدی وجود ندارد. او می‌گوید: «به‌عنوان یک چیز، چرخش در نرخ‌های بهره کمک می‌کند، به ویژه برای میلیون‌ها پس‌انداز. چشم‌انداز میان‌مدت نیز علی‌رغم – یا بهتر بگوییم – به دلیل – بحران انرژی بسیار روشن‌تر است. پیامدهای آن، فراتر از رکود مورد انتظار در سال 2023، در حال حاضر آشکار شده است: تغییر اجباری اقتصاد در جهت کربن زدایی، و همچنین افزایش آگاهی از ریسک در تمام بخش های جامعه. تقویت تاب آوری اجتماعی و اقتصادی».

خاموشی زیرساخت های حیاتی و تهدیدات سایبری

شماره 1 2023 خدمات امنیتی و مدیریت ریسک، اخبار

ضعف اقتصاد کلان

در سال 2023، چهار خطر اصلی در بارومتر ریسک آلیانز به طور کلی در تمام اندازه‌های شرکت در سطح جهانی – بزرگ، متوسط ​​و کوچک – و همچنین در میان اقتصادهای اصلی اروپا و ایالات متحده (به استثنای بحران انرژی) سازگار است. نگرانی های مربوط به ریسک برای مشاغل در آسیا و اقیانوسیه و کشورهای آفریقایی انحرافاتی را نشان می دهد که منعکس کننده تأثیر متفاوت جنگ جاری در اوکراین و پیامدهای اقتصادی و سیاسی آن است.

تحولات کلان اقتصادی مانند تورم یا نوسانات بازارهای اقتصادی و مالی به عنوان سومین ریسک بزرگ برای شرکت‌ها در سطح جهان در سال 2023 (25%)، از رتبه 10 در سال 2022 افزایش یافته است – اولین باری است که این ریسک در یک دهه اخیر در بین سه شرکت برتر ظاهر می‌شود. همچنین یک شرکت جدید در آفریقای جنوبی در رتبه 10 است و در سه خطر برتر در بوروندی، غنا، ساحل عاج، ماداگاسکار، موریس، مراکش، نامیبیا، نیجریه و تانزانیا قرار دارد. بر اساس تحقیقات آلیانز که رکود اقتصادی اروپا و ایالات متحده را در سال 2023 پیش‌بینی می‌کند، هر سه حوزه اصلی اقتصادی – ایالات متحده (ایالات متحده)، چین و اروپا – به طور همزمان در وضعیت بحران قرار دارند، البته به دلایل مختلف.

دانلود گزارش کامل در https://www.agcs.allianz.com/news-and-insights/reports/allianz-risk-barometer.html.منبع: https://www.securitysa.com/18454R

چنین نگرانی های مبرمی نیاز به اقدام فوری از سوی شرکت ها دارد و توضیح می دهد که چرا هم فجایع طبیعی (از شماره 3 به شماره 6) و هم تغییرات آب و هوایی (شماره 6 به شماره 7) در رتبه بندی سالانه سقوط می کنند، و همچنین شیوع بیماری همه گیر (از شماره 4 به شماره 13) کاهش می یابد. ) زیرا واکسن ها به قرنطینه ها و محدودیت ها پایان داده اند. خطرات سیاسی و خشونت یکی دیگر از ورودی های جدید در بین 10 ریسک برتر جهانی در رتبه 10 است، در حالی که کمبود نیروی کار ماهر به شماره 8 افزایش یافته است. تغییرات در قوانین و مقررات همچنان یک خطر کلیدی در رتبه 5 باقی مانده است، در حالی که آتش سوزی/انفجار از دو جایگاه به شماره 9 سقوط می کند. رتبه‌بندی کامل ریسک جهانی و کشور را مشاهده کنید و یک ویدیوی کوتاه تماشا کنید اینجا.

بحران انرژی بزرگترین افزایش دهنده خطر در بارومتر ریسک آلیانز است که برای اولین بار در رتبه چهارم (22%) ظاهر می شود. در بروندی در رتبه سه برتر قرار دارد و به عنوان یک تازه وارد در آفریقای جنوبی و نیجریه وارد شده است. برخی از صنایع، مانند تولید شیمیایی، کود، شیشه و آلومینیوم، می توانند به یک منبع انرژی – گاز روسیه در مورد بسیاری از کشورهای اروپایی – متکی باشند و بنابراین در برابر اختلال در عرضه انرژی یا افزایش قیمت آسیب پذیر هستند. اگر چنین صنایع پایه ای با مشکل مواجه شوند، پیامدهای آن بیشتر در زنجیره ارزش در سایر بخش ها احساس می شود.

سه خطر بزرگ در آفریقای جنوبی

بر اساس گزارش مرکز صلاحیت سایبری آلیانز، تعداد حملات باج‌افزار در سال 2023 همچنان بالا است، در حالی که میانگین هزینه نقض داده‌ها به بالاترین حد خود یعنی 4.35 میلیون دلار رسیده و انتظار می‌رود در سال 2023 از 5 میلیون دلار فراتر رود. درگیری در اوکراین و تنش‌های ژئوپلیتیکی گسترده‌تر، خطر حمله سایبری گسترده‌تر توسط بازیگران تحت حمایت دولت را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، کمبود روزافزون متخصصان امنیت سایبری نیز وجود دارد که در مورد بهبود امنیت چالش هایی را به همراه دارد.

برای بسیاری از شرکت‌ها، تهدید در فضای سایبری همچنان بالاتر از همیشه است و ادعاهای بیمه سایبری در سطح بالایی باقی می‌ماند. شرکت های بزرگ هدفمند قادر به دفع اکثر حملات هستند. به‌طور فزاینده‌ای شاهد تأثیرگذاری بیشتر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط ​​هستیم که اغلب تمایل دارند قرار گرفتن در معرض آن‌ها را دست کم بگیرند. شانیل ویلیامز، عضو هیئت مدیره AGCS و مدیر ارشد پذیره نویسی شرکت، مسئول پذیره نویسی سایبری، می گوید: همه آنها باید به طور مداوم برای تقویت کنترل های سایبری خود سرمایه گذاری کنند.

حوادث سایبری، مانند قطع شدن فناوری اطلاعات، حملات باج افزار یا نقض داده ها، برای دومین سال متوالی به عنوان مهم ترین خطر در سطح جهانی رتبه بندی می شوند – اولین باری که این اتفاق رخ می دهد. همچنین در 19 کشور مختلف، از جمله ماداگاسکار، موریس، مراکش، فرانسه و بریتانیا، به عنوان خطرناک ترین رتبه بندی می شود. همچنین در آفریقای جنوبی، کنیا، نیجریه و تانزانیا به عنوان سه خطر برتر رتبه بندی می شود. این ریسکی است که شرکت های کوچک (کمتر از 250 میلیون دلار درآمد سالانه) بیشتر نگران آن هستند.

تورم یک نگرانی خاص است زیرا ساختار قیمت و حاشیه سود بسیاری از شرکت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مانند اقتصاد واقعی، بازارهای مالی با سال سختی روبرو هستند، زیرا بانک‌های مرکزی نقدینگی و حجم معاملات مازاد در سراسر سیستم را تخلیه می‌کنند. حتی بازارهای نقدینگی تاریخی در حال کاهش هستند.

یک رکود جهانی احتمالی یکی دیگر از منابع احتمالی اختلال در سال 2023 است، با احتمال شکست تامین کنندگان و ورشکستگی، که یک نگرانی خاص برای شرکت هایی است که تامین کنندگان بحرانی منفرد یا محدود دارند. به گفته آلیانز ترید، ورشکستگی تجارت جهانی احتمالاً در سال 2023 به میزان قابل توجهی افزایش می یابد (+19٪).

بلایای طبیعی به عنوان یک تازه وارد در آفریقای جنوبی در رتبه هفتم قرار گرفت و می توان آن را با سیل آوریل 2022 که تأثیر مخربی بر کوازولو-ناتال داشت مرتبط کرد. در آفریقا و خاورمیانه، تغییرات اقلیمی یکی از بزرگترین افزایش‌دهنده‌ها از رتبه 10 به شماره 4 است و خطراتی را که برای منطقه ایجاد می‌کند برجسته می‌کند. همچنین در کنیا، موریس، نامیبیا و تانزانیا در سه رتبه برتر قرار دارد. تغییرات آب و هوایی از شماره 6 به شماره 4 در آفریقای جنوبی افزایش می یابد.

با توجه به اینکه سال 2022 سال دیگری از آشفتگی است، با درگیری و ناآرامی های داخلی که بر اخبار غالب است، خطرات سیاسی و خشونت یک ورودی جدید در رتبه 10 (13٪) است. جدای از جنگ، شرکت‌ها همچنین نگران افزایش اختلالات ناشی از اعتصابات، شورش‌ها و فعالیت‌های آشوب داخلی هستند، زیرا بحران هزینه‌های زندگی در بسیاری از کشورها به خطر می‌افتد. در آفریقای جنوبی با 27 درصد پاسخ ها در رتبه چهارم قرار دارد.

به گفته آلیانز ترید، بحران انرژی همچنان بزرگترین شوک سودآوری، به ویژه برای کشورهای اروپایی خواهد بود. در سطوح فعلی، قیمت انرژی سود بیشتر شرکت‌های غیرمالی را از بین می‌برد، زیرا قدرت قیمت‌گذاری در میان کاهش تقاضا کاهش می‌یابد.

در آفریقا و خاورمیانه، خطرات سیاسی و خشونت دو پله سقوط کرد و در رتبه ششم قرار گرفت، اما همچنان در بروندی، ماداگاسکار و نیجریه در سه رتبه اول قرار دارد. سالهای اخیر تأثیر عظیمی را که یک رویداد خشونت آمیز هماهنگ SRCC می تواند بر اقتصاد و سیاست داشته باشد نشان داده است. به عنوان مثال می توان به اعتراضات «زندگی سیاه پوستان مهم است» در ایالات متحده و شورش های ژوئیه 2021 در آفریقای جنوبی اشاره کرد. در سال 2023، افزایش هزینه های زندگی همچنین می تواند خطر اختلال در چنین رویدادهایی را افزایش دهد.

علیرغم کاهش در رتبه بندی سال به سال، فجایع طبیعی (19٪) و تغییرات آب و هوایی (17٪) همچنان نگرانی های اصلی برای مشاغل هستند. در سالی که شامل طوفان ایان، یکی از قوی‌ترین طوفان‌های ثبت‌شده در ایالات متحده، موج‌های گرما، خشکسالی و طوفان‌های زمستانی در سرتاسر جهان و بیش از 100 میلیارد دلار خسارت بیمه شده بود، هنوز در هفت خطر بزرگ جهانی قرار دارند.

برای کسب‌وکارها در بسیاری از کشورها، سال 2023 احتمالاً سال دیگری با افزایش خطرات برای وقفه کسب‌وکار (BI) خواهد بود. بسیاری از مدل های کسب و کار در برابر شوک ها و تغییرات ناگهانی آسیب پذیر هستند که به نوبه خود بر سود و درآمد تأثیر می گذارد. رتبه 2 در سطح جهانی و در آفریقا و خاورمیانه، BI خطر شماره یک در کشورهایی مانند کامرون، برزیل، آلمان، مکزیک، هلند، سنگاپور، کره جنوبی، سوئد و ایالات متحده است.

خاموشی‌های حیاتی زیرساخت‌ها مانند قطع برق یا خرابی سدها، پل‌ها و خطوط راه‌آهن قدیمی از خطرات اصلی آفریقای جنوبی هستند که نسبت به رتبه سوم در سال 2022 افزایش یافته است. حوادث سایبری در رتبه دوم قرار دارند. نمونه هایی از حوادث سایبری شامل جرایم سایبری، بدافزار/باج افزار که باعث خرابی سیستم می شود، نقض داده ها، جریمه ها و مجازات ها می شود. وقفه کسب و کار، که شامل زنجیره تامین می شود، شماره 3 در سال 2023 است.

یواخیم مولر، مدیرعامل AGCS درباره این یافته‌ها می‌گوید: «برای دومین سال متوالی، بارومتر ریسک آلیانز نشان می‌دهد که شرکت‌ها بیشترین نگرانی را در مورد افزایش خطرات سایبری و وقفه کسب‌وکار دارند. در عین حال، آنها تورم، رکود قریب الوقوع و بحران انرژی را تهدیدی فوری برای تجارت خود می دانند. شرکت‌ها – به‌ویژه در اروپا و ایالات متحده – نگران «بحران دائمی» فعلی ناشی از عواقب همه‌گیری و تأثیرات اقتصادی و سیاسی جنگ جاری در اوکراین هستند. این یک تست استرس برای انعطاف پذیری هر شرکتی است. “

خطرات دیجیتال و اختلال

این هم ثبات و هم تغییر در بارومتر ریسک آلیانز 2023 است. حوادث سایبری و وقفه در کسب و کار به عنوان بزرگترین نگرانی شرکت برای دومین سال متوالی (هر دو با 34 درصد از کل پاسخ ها) رتبه بندی می شوند، با این حال، تحولات کلان اقتصادی مانند تورم، نوسانات بازار مالی و رکود در آینده (از # 10 به # 3 سال به سال)، و همچنین تاثیر بحران انرژی (ورودی جدید در # 4)، که بالاترین صعود در لیست امسال هستند. خطرات کسب و کار جهانی، به عنوان پیامدهای اقتصادی و سیاسی جهان پس از کووید-19 و جنگ اوکراین، وجود دارد.