خودرو و نظارت ضد | امنیت حرفه ای


کن جرمن، متخصص تحقیقات جرایم خودكار، می‌پرسد، آیا باید روش‌های ضد نظارت را برای جلوگیری از دزدیده شدن خودروهایمان در نظر بگیریم؟

هنگامی که سال گذشته دزدهای حرفه ای اتومبیل مایکل کراسدیل و رابرت فیرودر از برادفورد توسط کارآگاهان پلیس یورکشایر غربی به دلیل سرقت دستگیر شدند، آنها متوجه شدند که این زوج در یک توطئه جنایی بسیار سازمان یافته برای سرقت بیش از 150000 پوند پول نقد، جواهرات و اتومبیل از لیدز دست داشته اند. ، مناطق برادفورد و لندن با استفاده از فناوری نظارت و ردیابی.

طرح خاص آنها صاحبان رستوران‌های چینی و غذای آماده را با نصب دستگاه‌های ردیابی فعال در خودروی قربانیانشان هدف قرار می‌داد که این زوج را قادر می‌سازد بفهمند قربانیان بالقوه‌شان کجا زندگی می‌کنند و چه زمانی به احتمال زیاد از خانه‌هایشان دور هستند. آنها سپس وارد خانه می شدند و عمدتاً پول نقد و جواهرات را با خود غارت می کردند.

بازرسان پلیس متخصصی که در زمینه جرم زغال سنگ جرایم وسایل نقلیه کار می کنند، یک دستگاه ردیابی مخفی و مطمئناً غیرمجاز را در یکی از خودروهای قربانی کشف کردند. بعداً مشخص شد که این از رایانه ای که در آدرس یکی از متخلفان یافت شده است مستقر و شارژ شده است و بعداً کشف شد که ارتباط مستقیمی با دستگاه ردیابی دارد.

این مشابه چندین مورد مشابه دیگر از نظارت غیرقانونی است که در سراسر کشور گزارش شده است، جایی که شواهد نشان می دهد مجرمان به طور فزاینده ای از تکنیک های فن آوری ضد سرقت برای سرقت خودروها و موتورسیکلت ها استفاده می کنند و برخی از پلیس ها و باشگاه های اتومبیلرانی را بر آن داشته است که یک روال نظارت ضد را اضافه کنند. به توصیه های پیشگیری از جرم ارائه شده به دارندگان وسایل نقلیه برای محافظت از خود.

افسران همچنین متوجه تغییر روش دزدان در مورد سیستم رله رایج‌تر دزدی شده‌اند که اکنون در بریتانیا با قیمتی کمتر از 200 پوند معامله می‌شود. نتیجه این امر این است که حتی مجرمان کوچک لیگ نیز می توانند از غنایم غنی که تنها در قلمرو باندهای سازمان یافته بودند، لذت ببرند.

خودروهایی که با این روش به سرقت می‌روند از قسمت‌های با ارزش خود مانند پانل‌های بدنه، داشبورد، درها و کاپوت‌ها، روکش‌های داخلی چرخ‌ها و لاستیک‌ها، صندلی‌ها، فرمان‌های کامل با کیسه هوا، آینه‌های برقی با دوربین و چراغ‌های LED و غیره پاک می‌شوند و لاشه‌های خود را ترک می‌کنند. یعنی پوسته بدن کنده شده و بلوک موتور رها شده تا بعداً توسط پلیس پیدا شود.

هنگامی که VIN و شماره هویت در برابر پرونده سرقت شده بررسی شد، خودروها صرف نظر از وضعیت آنها به عنوان بازیابی شده و لغو شده در رایانه پلیس نشان داده می شوند تا در واقع وضعیت سرقت آن لغو شود. این موضوع تحقیقات در حال انجام پلیس را که در تلاش برای شناسایی اقلام دزدیده شده در تعداد روزافزون «خراش‌فروشی‌هایی» که هنوز هم روزانه پیدا می‌کنند، به خطر انداخته است.

به طرز عجیبی این تحقیقات شواهدی را کشف کرده است که نشان می دهد برخی از صاحبان این اماکن در واقع در حراجی برای نجات بخشی که قطعات دزدیده شده در ابتدا توسط شرکت های بیمه “حذف” شده بودند، پیشنهاد داده اند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن چنین خودروی بازسازی‌شده، صادرات آن به کشوری که تحت تأثیر هیچ یک از طبقه‌بندی بیمه بریتانیا قرار نمی‌گیرد، مشخص می‌شود که از ثبت مجدد برخی خودروهای آسیب دیده جلوگیری می‌کند.

تجهیزات نظارتی مشکوک که در محل یا نزدیک به صحنه جنایات وسایل نقلیه یافت می‌شوند شامل دوربین‌های بازی در فضای باز شبیه به دوربین‌هایی هستند که معمولاً برای ضبط فیلم از حیات وحش به درخت بسته می‌شوند. یکی از این واحدهای مخفی استتار شده اخیراً کشف شده است که به یک درخت با نوار چسب بسته شده بود که در محل دزدی وسیله نقلیه و تلاش برای سرقت متمرکز شده بود.

افسر تحقیق پیشنهاد کرد که «در حالی که این دوربین‌ها معمولاً با شاخ و برگ ترکیب می‌شوند، تعداد زیادی از آنها پیدا نشده‌اند، زیرا معمولاً در زمان جرم توسط سارقان خارج می‌شوند تا دوباره در جاهای دیگر استفاده شوند».

یکی دیگر از کالاهای محجوب که برای تماشای مکان قربانی استفاده می‌شد، در خیابان بیرون یک نمایشگاه گاراژ پارک شده بود. این یک دوربین داشبورد «فعال» بود که در شیشه جلوی یک ون مسروقه با پلاک‌های جعلی پیدا شد. دوربین روی ورودی ساختمان قربانیان متمرکز شده بود که بعداً به داخل آن نفوذ کردند. واضح است که بسیاری از این کیت جاسوسی آماده که امکان تماشای غیرقانونی وسایل نقلیه، خانه‌ها و اماکن تجاری را فراهم می‌کند، شامل فناوری کمک به سارقان برای جلوگیری از شناسایی است.

در واقع، کیت‌های پارازیت، مسدود کردن، اشکال‌زدایی و اشکال‌زدایی کامل با دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه نفوذ به OBD یا ECU خودرو همراه با دستگاه‌هایی که برای جلوگیری، غیرفعال کردن و ردیابی خودروهای دزدیده شده طراحی شده‌اند، به نظر می‌رسد که اکنون همه تحت مهندسی معکوس قرار گرفته‌اند تا با عملکردی که در ابتدا طراحی شده بودند مقابله کنند. برای انجام، ایجاد طیف جدیدی از “ضد سرقت” – ابزارهای ضد سرقت فقط برای سارقان خودرو.
در نتیجه فروش دستگاه‌های DIY شمارنده یا دستگاه‌های عیب‌یابی ضد نظارت، قربانیان و صاحبان خودروهای نگران به دنبال اقدامات متقابلی برای یافتن اینکه آیا وسایل نقلیه‌شان آغشته به ردیاب بیگانه، دستگاه GPS یا RF، دوربین‌های جاسوسی، اشکالات تلفن، ضبط‌کننده‌های صدا یا آغشته شده است یا خیر، افزایش یافته است. دستگاه های شنود و غیره
چندین قربانی پارانوئید قبلی هم دزدی و هم دزدی اتومبیل، خدمات تعداد فزاینده ای از شرکت های امنیتی را پذیرفته اند که پیشنهاد می کنند وسایل نقلیه و محل را برای هر وسیله غیرقانونی نصب شده جارو کنند. این مشاغل نظارتی متقابل در دو سال گذشته ده برابر شده است.

همانطور که یکی از صاحبان شرکت “اشکال یابی” پیشنهاد کرد مشتریان باید مراقب باشند که یافتن ردیاب، ضبط کننده صدا یا دوربین مخفی می تواند مشکلات خاص خود را ایجاد کند، معمولاً زمانی که مشخص شود همسر، شریک یا کارفرما مسئول صدور مجوز قسط غیرقانونی بوده است.

با توجه به اینکه انتظار می رود مجموع سرقت خودرو در سال جاری بیشتر از 101000 مورد در سال گذشته باشد، وزارت کشور انگلیس اعلام کرد که سرقت خودرو در بریتانیا 50 درصد در پنج سال گذشته افزایش یافته است و 140000 سرقت خودرو در سال گذشته حل نشده است. 77318 مورد از این جرایم بدون شناسایی مظنون بسته شد و تنها 3.9 درصد منجر به متهم شدن کسی شد.

این ABI جرایم خودروی پیشنهادی روزانه 1.2 میلیون پوند برای شرکت‌های بیمه ما هزینه دارد و چندین شرکت بیمه قبلاً نسبت به افزایش این اپیدمی سرقت خودرو نگرانی نشان داده‌اند و گزارش افزایش 70 درصدی در خلع خودروها در 12 ماه گذشته را گزارش کرده‌اند. 20 نفر از نیروهای پلیس بریتانیا از این حمایت حمایت کردند و فاش کردند که این نوع سرقت در سال گذشته به طور متوسط ​​300 درصد افزایش یافته و به 72000 نفر رسیده است.

تا مارس 2022، 88915 سرقت وسایل نقلیه توسط 34 نیروی پلیس ثبت شده است که به طور متوسط ​​​​244 سرقت در روز را نشان می دهد. یورکشایر جنوبی 4003 سرقت، افزایش 28 درصدی، شهر لندن 45، افزایش 25 درصدی، ساری 1313، افزایش 12 درصدی داشته است. مرسی ساید 2471، افزایش 4 درصدی و منچستر بزرگ 7737 افزایش 1 درصدی.

واضح است که شبکه جرایم وسایل نقلیه سازمان‌یافته امروزی به یک شرکت جنایی چند میلیارد پوندی در سراسر جهان تبدیل شده است که از مجموعه‌های جامع‌تری که در اختیار اکثر باندهای سازمان‌یافته ملی و بین‌المللی است، پشتیبانی می‌کند. رانندگان امروزی باید کمی احساس راحتی کنند، اما قانون حفاظت از داده 1998 در مورد دستگاه های ردیابی خودرو و اطلاعاتی که آنها جمع آوری می کنند کاملاً واضح است. نصب یک دستگاه ردیاب یا هرگونه تجهیزات جاسوسی بر روی خودروی شخص دیگری بدون اطلاع یا رضایت او قطعاً غیرقانونی است.

بنابراین چه کاری می توانیم انجام دهیم تا مطمئن شویم که خودروهایمان دچار اشکال نمی شوند؟

بسیاری از سیستم‌های ردیابی خودروی جی‌پی‌اس سبک وزن هستند، به راحتی جابه‌جا می‌شوند و با آهن‌رباهای الکتریکی به آن‌ها متصل می‌شوند و به راحتی می‌توان آن‌ها را در داخل یا بیرون خودرو پنهان کرد.
به داخل و زیر سپر جلو یا عقب، در هر دریچه هوا در کار بدنه و قوس چرخ ها، پشت رادیاتور یا روی مخزن سوخت نگاه کنید. بیشتر دستگاه‌های ردیاب شبیه یک جعبه کوچک هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را با آهن‌ربا یا نوار برای اتصال و جدا کردن سریع وصل کرد.

در صورت مشکوک بودن به ورود به خودرو، نواحی زیر داشبورد، جعبه دستکش و اطراف کنسول مرکزی را بررسی کنید. همچنین زیر صندلی‌های جلو و عقب و مکان‌های ذخیره‌سازی مورد استفاده مسافران را بررسی کنید. ممکن است به سادگی دستگاه جاسوسی غیرقانونی به سادگی به پورت تشخیص خودرو وصل شده باشد.
اگر دستگاه بیگانه ای را در ماشین خود کشف کردید، آن را در محل خود بگذارید و آن را نابود نکنید. اگر سعی کنید آن را حذف یا غیرفعال کنید، احتمال زیادی وجود دارد که بتوانید آن را فعال کنید و از قبل به شخصی که آن را نصب کرده هشدار دهید. با پلیس تماس بگیرید و اجازه دهید با آن برخورد کند.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/transport/cars-and-counter-surveillance/