داووس در مورد خطرات جهانی: جایی که خطرات با هم برخورد می کنند


سال 2023 سال چند بحرانی است، جایی که ریسک‌ها بیش از هر زمان دیگری به یکدیگر وابسته و متقابل آسیب‌رسان هستند. که با توجه به مجمع جهانی اقتصاداندیشکده سوئیسی که پیش از اجلاس سالانه خود در داووس گزارشی را منتشر کرده است.گزارش ریسک های جهانی‘.

می توانید گزارش را در https://www.weforum.org/agenda/2023/01/global-risks-2023-green-economy-davos-2023. بحران انرژی و به دنبال آن هزینه های زندگی، تورم و منابع غذایی را پوشش می دهد. و جرایم سایبری و ناامنی سایبری.

آکشی جوشی، رئیس صنعت و مشارکت، مرکز امنیت سایبری، بخشی از انجمن می نویسد:

عدم اطمینان ژئوپلیتیک و اقتصادی در سرتاسر جهان تهدید حملات سایبری فاجعه‌بار بالقوه را تشدید می‌کند و خطر را برای کسب‌وکارها در بخش‌های مختلف افزایش می‌دهد.

در سال گذشته، خطرات ژئوپلیتیکی به مرکز امور جهانی بازگشت، زنجیره‌های تامین را به هم ریخت و صنایع بزرگ از انرژی گرفته تا کالاهای غذایی را مختل کرد. فن‌آوری‌های جدید نیز به سرعت در حال تکامل هستند، و همراه با این آسیب‌پذیری‌های جدید، مهاجمان – که برخی از آنها انگیزه‌های ژئوپلیتیک قوی دارند – اغلب سریع از آنها سوء استفاده می‌کنند.

برای مثال، خطر حمله سایبری می‌تواند شامل یک حمله باج‌افزار فلج‌کننده یا نقض داده‌های حساس مصرف‌کننده باشد که هر کدام از این موارد باعث اختلال در مقیاس بزرگ می‌شود و از نظر اعتبار و مالی پرهزینه خواهد بود.

در حالی که پیشرفت هایی در تقویت آگاهی و آمادگی در مورد امنیت سایبری حاصل شده است، مشاغل بیشتری می توانند برای افزایش انعطاف پذیری انجام دهند، از جمله بهبود سواد سایبری، ارتباطات و به اشتراک گذاری اطلاعات.

تمرکز فعلی بر ژئوپلیتیک و ریسک شخص ثالث، نقطه ورود به گفتگوی گسترده تر در مورد ریسک سایبری است. وضعیت در حال بهبود است، اما نه آنقدر سریع که بیشتر سازمان‌ها و کسب‌وکارها مطمئن باشند که برای مقابله با یک رویداد بزرگ سایبری مجهز هستند. انعطاف پذیری و آمادگی باید در مرکز استراتژی کسب و کار باشد.

اظهار نظر

جاواد مالک، مدافع ارشد آگاهی امنیت در شرکت آموزش سایبری KnowBe4، می‌گوید: «در دنیای مدرن، فناوری بخشی جدایی‌ناپذیر از هر صنعتی است و سازمان‌ها در هر اندازه و عمودی به طور فزاینده‌ای به سیستم‌های رایانه‌ای خود برای عملکرد کارآمد وابسته می‌شوند. در نتیجه، این امر آنها را در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیرتر کرده است، که می‌تواند به شکل یک حمله هدفمند یا فرصت‌طلبانه باشد. این امر منجر به این شده است که حتی صنایعی که قبلاً کم خطر در نظر گرفته می شدند تحت تأثیر عوامل مخرب قرار بگیرند و این امر منجر به نیاز بیشتر به اقدامات امنیتی شده است. امنیت سایبری موضوع مهمی است که هر سازمانی باید آن را جدی بگیرد و تاثیر حملات را در نظر بگیرد.»
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/case-studies/davos-on-global-risks-where-risks-collide/