دزدی دریایی کم | امنیت حرفه ای


را ICC (اتاق بازرگانی بین المللی) دفتر بین المللی دریانوردی (IMB) گزارش می دهد که دزدی دریایی و حملات سرقت مسلحانه دریایی به پایین ترین سطح ثبت شده خود در تقریباً سه دهه گذشته رسیده است.

ICC IMB گزارش سالانه 115 مورد دزدی دریایی و سرقت مسلحانه از کشتی ها در سال 2022 ثبت شده است، در مقایسه با 132 مورد در سال 2021. نیمی از حوادث در آب های جنوب شرق آسیا، به ویژه در تنگه سنگاپور رخ داده است، جایی که حوادث همچنان در حال افزایش است. در 95 درصد از حوادث گزارش شده، عاملان در دسترسی به کشتی ها موفق بودند. با سوار شدن 107 کشتی، ربوده شدن دو کشتی، پنج تلاش برای حمله و شلیک به یک کشتی شکسته شد. در بسیاری از موارد کشتی ها یا لنگر انداخته بودند یا در هنگام سوار شدن بخار می کردند و تقریباً همه حوادث در ساعات تاریکی بود.

این اداره شاهد کاهش کلی دزدی دریایی در خلیج گینه بوده است – از 35 حادثه در سال 2021 به 19 مورد در سال 2022. در اواسط نوامبر یک کشتی Ro-Ro توسط دزدان دریایی در حدود 28 مایل دریایی جنوب غربی جزایر لاک پشت فرماندهی شد. ، سیرا لئون. همه خدمه گروگان گرفته شدند و دزدان دریایی سعی کردند کشتی را از طریق آب های کم عمق عبور دهند و در نتیجه کشتی به گل نشست. خدمه موفق شدند خود را آزاد کنند و تا زمانی که مقامات سیرالئون سوار کشتی شدند به قلعه پناه بردند. در اواسط دسامبر، یک نفتکش سوئزمکس نیز در فاصله 87 نانومتری شمال غربی باتا، گینه استوایی مورد شلیک قرار گرفت.

مایکل هاولت، مدیر IMB گفت: “IMB اقدامات سریع و قاطع نیروی دریایی بین‌المللی و مقامات منطقه‌ای در خلیج گینه را تحسین می‌کند که به طور مثبت به کاهش حوادث گزارش‌شده و تضمین تداوم ایمنی خدمه و تجارت کمک کرده است. با این حال، هر دو حادثه اخیر باعث نگرانی می‌شوند و نشان می‌دهند که تلاش‌ها برای تقویت امنیت دریایی در منطقه باید ادامه یابد.»

یک سوم از تمام حوادث گزارش شده در سطح جهان در سال 2022 در تنگه سنگاپور بوده است که در هر 38 حادثه، کشتی های در حال اجرا سوار شده اند. اکثر کشتی‌هایی که سوار شدند بیش از 50000 DWT بودند، از جمله شش کشتی باردار بالای 150000 DWT. در حالی که این جرایم فرصت طلبانه سطح پایین تلقی می شوند و تحت تعریف سرقت مسلحانه قرار می گیرند، خدمه همچنان در معرض خطر هستند. در 38 حادثه گزارش شده، دو خدمه تهدید شده و چهار نفر در طول مدت حادثه گروگان گرفته شده اند. همچنین گزارش شده است که حداقل در سه مورد از اسلحه برای تهدید خدمه استفاده شده است.

آقای هاولت گفت: «ما مقامات محلی را به دلیل بررسی تقریباً همه حوادث گزارش شده تحسین می کنیم. این حوادث که یکی از حیاتی ترین و شلوغ ترین آبراه ها برای تجارت هستند، همچنان باعث نگرانی هستند زیرا نه تنها بر ایمنی خدمه تأثیر می گذارند، بلکه پیامدهای بالقوه ناوبری و زیست محیطی نیز دارند.

IMB معتقد است که درجاتی از گزارش دهی کم، و گزارش دیرهنگام حوادث از اطراف تنگه وجود دارد. این دفتر شاهد کاهش قابل توجهی در تعداد حوادث گزارش شده در آب های آمریکای مرکزی و جنوبی بود، بنادر برزیل، گویان، پرو، ونزوئلا، مکزیک و هائیتی همچنان تحت تأثیر جنایت سرقت مسلحانه قرار دارند.

می توانید گزارش را درخواست کنید از طریق وب سایت IMB.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/transport/maritime-piracy-low/