رایج ترین کلاهبرداری های فیس بوک مارکت – شماره 5 2022

• مراقب معاملات هدایایی باشید و هرگز اطلاعات شخصی خود را برای دسترسی به آنها وارد نکنید.

رایج ترین کلاهبرداری های فیس بوک مارکت

شماره 5 2022 امنیت سایبری، خدمات امنیتی و مدیریت ریسک

3. اضافه پرداخت. فروشندگان همچنین می توانند توسط کلاهبرداران مورد کلاهبرداری قرار گیرند. در یک مثال کلاسیک، کلاهبرداران می‌توانند ادعا کنند که برای کالایی که شما می‌فروشید بیش از حد پول پرداخت کرده‌اند و یک اسکرین شات که تراکنش ادعایی را نشان می‌دهد ارسال کنند. آنها درخواست خواهند کرد که مابه التفاوت بازپرداخت شود. اما مسلماً هیچ پرداخت اولیه ای وجود نداشت و اگر به درخواست آنها عمل کنید، از جیب شما خارج می شوید.

چگونه یک کلاهبرداری در Facebook Marketplace را تشخیص دهیم

• فقط از روش های پرداخت قابل اعتماد از طریق مسنجر فیس بوک (پی پال، فیس بوک چک اوت) استفاده کنید زیرا روشی برای اعتراض در پرداخت ارائه می دهند. کارت‌های هدیه، EFT و خدماتی مانند کیف پول الکترونیکی و پرداخت فوری معمولاً توسط کلاهبرداران درخواست می‌شوند.

5. هدایای جعلی/فیشینگ. یکی از راه‌هایی که کلاهبرداران می‌توانند اطلاعات شخصی خود را دریافت کنند، ارسال هرزنامه از پیشنهادات هدایایی از طریق Facebook Marketplace است. قربانی به سادگی با کلیک بر روی یک پیوند و پر کردن یک فرم کوتاه، بر این باور است که در صف خرید برخی از اقلام لوکس رایگان، ارزهای دیجیتال یا سایر معاملات ویژه خواهد بود. متأسفانه، کلاهبرداران فقط از اطلاعات شخصی خود می خواهند تا مرتکب کلاهبرداری یا سرقت هویت بعدی شوند.

کلاهبرداری فیس بوک به طور فزاینده ای رایج می شود

در اینجا شش کلاهبرداری برتر در بازار فیس بوک و نحوه تشخیص هر گونه پرچم قرمز وجود دارد:

• کدهای مجوز دو مرحله ای را برای خریداران احتمالی ارسال نکنید. تحت هیچ شرایطی نباید این نوع کدها را به اشتراک بگذارید.

• همیشه در یک مکان عمومی به جای خانه خود ملاقات کنید، به طور ایده آل در ساعات روز.

1. اقلام معیوب. فروشندگان ممکن است محصولی را تبلیغ کنند که از روی عکسی که پست کرده‌اند خوب به نظر برسد، اما وقتی آن را دریافت کردید، معلوم می‌شود که خراب است. این امر به ویژه هنگام خرید اقلام الکترونیکی دشوار است زیرا معمولاً نمی توانید قبل از تحویل پول خود، همه عملکردها را تغییر دهید.

اگر هر گونه پرچم قرمز برافراشته شد و مشکوک به کلاهبرداری هستید، باید فوراً از طریق کمک فیس بوک به فروشنده گزارش دهید.

6. طعمه و سوئیچ. کلاهبرداران کالایی را تبلیغ می کنند که اغلب یک محصول با کیفیت بالا با برچسب قیمت بسیار وسوسه انگیز است. وقتی می‌خواهید «معامله» را به دست آورید، آن محصول ناگهان «تمام موجودی» یا «فروخته شده» می‌شود و یک کالای مشابه با قیمتی بسیار تندتر یا جایگزینی پایین‌تر به شما پیشنهاد می‌شود.

مانند هر نوع کلاهبرداری آنلاین، نکته کلیدی برای کاربران این است که در سمت شک و تردید اشتباه کنند و همیشه هوشیار بمانند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا با خیال راحت در Facebook Marketplace پیمایش کنید:

یک نظرسنجی جهانی اخیر نشان داد که از هر شش نفر (17%) یک نفر در سایت مورد کلاهبرداری قرار گرفته است. البته، در حالی که بسیاری از تجارت در این سمت طبقه بندی شده از فیس بوک، مانند هر بازار آنلاین دیگری، قانونی است، اما بهشتی برای کلاهبرداران نیز می باشد.

• قیمت اصلی اقلام را بررسی کنید و در صورت وجود تفاوت قابل توجهی بین قیمت معمولی و قیمت فروش، توجه داشته باشید که ممکن است تقلبی/دزدیده شده/معیب باشد.

با توجه به اینکه لیست های جعلی حتی به خرید و فروش آپارتمان و خرید خودرو نیز تسری پیدا می کند، ریسک ها بالاست. این فشار زیادی را بر کاربران وارد می‌کند تا ترفندهای معمولی را که هنرمندان کلاهبردار استفاده می‌کنند، درک کنند و چه کاری می‌توانند انجام دهند تا طعمه کلاهبرداران آنلاین نشوند.

• هرگز اقلام را قبل از پرداخت و انعکاس پول در حساب شما ارسال نکنید. حساب خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پرداخت پاک شده است. اثبات پرداخت ایمیل شده را نپذیرید زیرا ممکن است به طور تقلبی ایجاد شود.

بازار در آفریقای جنوبی به قدری محبوب شده است که پلتفرم های مشابه در حال مبارزه برای رقابت هستند. OLX که قبلاً محبوب بود درهای خود را بسته است، در حالی که Gumtree هنوز به یک نخ آویزان است. فیسبوک مارکت به دلایل مختلفی از محبوبیت این پورتال های طبقه بندی شده آنلاین پیشی گرفته است. استفاده از آن رایگان و ساده است، زیرا اکثر مردم از قبل یک حساب کاربری فیس بوک دارند. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد تا لیست‌هایی را از منطقه محلی خود جستجو کنند، و دریافت را بسیار آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، از آنجایی که مردم می توانند پروفایل های فروشندگان را مشاهده کنند، از ایمنی و امنیت سایت اطمینان بیشتری پیدا می کنند. متأسفانه، این اغلب یک احساس امنیت کاذب است.

سال گذشته، بازار فیس بوک از یک میلیارد کاربر جهانی گذشت. با این کار، به یک غول در فضای تجارت مصرف کننده به مصرف کننده تبدیل شده است و به کاربران فیس بوک امکان خرید و فروش یکپارچه را می دهد. خرده فروشی آنلاین در آفریقای جنوبی تنها در دو سال گذشته بیش از دو برابر شده است و با 29.5 میلیون کاربر فیس بوک، بیش از نیمی از جمعیت این کشور دارای حساب فیس بوک هستند.

• مکالمه خود را در فیس بوک نگه دارید – کلاهبرداران دوست دارند مکالمه را به پلتفرم دیگری منتقل کنند، جایی که کلاهبرداری از مردم و جلوگیری از مناقشه در تراکنش ها آسان تر است.

• نمایه‌های خریدار/فروشنده را برای رتبه‌بندی‌ها و نظرات کاربران بررسی کنید و اگر نمایه اخیراً ایجاد شده است محتاط باشید.

برای اطلاعات بیشتر با ESET-SA، +27 21 659 2000 تماس بگیرید، [email protected]، www.eset.co.zaمنبع: https://www.securitysa.com/17462R

• اقلام را قبل از خرید فقط با خرید از فروشندگان محلی در منطقه خود بررسی کنید.

کری فلاندر.

2. اقلام تقلبی. ممکن است به طور تصادفی یک کالای تقلبی بخرید. لباس‌های دیزاینر، عطر، جواهرات و لوازم آرایشی هدف رایج تقلبی هستند. مانند کلاهبرداری از اقلام معیوب، تشخیص اصل بودن یا نبودن اقلام فقط از روی یک عکس کوچک دشوار است. همه به دنبال یک معامله هستند، اما همه ما این ضرب المثل را می دانیم، “وقتی پیشنهاد خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد، معمولاً همینطور است.”

با ادامه افزایش هزینه های زندگی، کاربران بیشتری به پلتفرم های آنلاین مانند Facebook Marketplace روی می آورند تا کالاها را با نرخ های تخفیف خریداری کنند. کاربران بیشتر به معنای قربانیان بالقوه بیشتر برای کلاهبرداران است، بنابراین محتاط باشید.

4. عدم تحویل (پیش هزینه). یک ترفند کلاسیک این است که یک کالا را بفروشید و پول را جمع آوری کنید، اما هرگز آن را به خریدار تحویل ندهید. این معمولاً فقط برای اقلامی که از خارج از منطقه محلی خریدار ارسال می شوند اعمال می شود.