روی فناوری اینترنت اشیا تمرکز نکنید، بلکه بر نتایج آن تمرکز کنید – شماره 6 2022

«اینترنت اشیا در ساده‌ترین شکل آن همان چیزی است که اصطلاح می‌گوید. این در مورد اتصال همه چیز در جهان است تا بتوانیم داده ها را سریعتر از آن دریافت کنیم. بنابراین، چه افراد، ماشین‌ها، حسگرها یا هر چیز دیگری، موضوع اتصال آنهاست تا بتوانند با یکدیگر صحبت کنند و با ما صحبت کنند تا اطلاعاتی به ما بدهند که بتوانیم از آنها برای تصمیم‌گیری بهتر استفاده کنیم.»

روی فناوری اینترنت اشیا تمرکز نکنید، بلکه روی نتایج آن تمرکز کنید

شماره 6 2022 زیرساخت فناوری اطلاعات

شازیه وودا.

در حالی که بسیاری بر این باورند که اینترنت اشیا (IoT)، به عنوان شبکه ای از راه حل های فناوری، می تواند چندین مشکل دنیای واقعی را حل کند، پذیرش آن در آفریقا تا به امروز به تعداد انگشت شماری از صنایع محدود شده است و کندتر از حد انتظار بوده است.

به گفته Shazia Vawda، یکی از بنیانگذاران و CTO شرکت Awareness، ارزش واقعی اینترنت اشیا تنها زمانی درک می شود که ما از فناوری صرفا فراتر رفته و آن را به سطح بعدی ارتقا دهیم. شرکت Awareness یک شرکت تجزیه و تحلیل داده است که داده ها را به داستان هایی تبدیل می کند که تصمیم گیری سریع و مبتنی بر داده را برای افزایش ارزش کسب و کار ممکن می کند.

او در پایان می‌گوید که اینترنت اشیا به همان اندازه که بزرگ است، هنوز فضایی رو به رشد است، اما او معتقد است که در نهایت در همه جا خواهد بود. این چیزی است که ما باید از آن استقبال کنیم. این سریع‌ترین راه برای اطمینان از تصمیم‌گیری سریع‌تر و مبتنی بر داده‌ها و انجام اقدامات معنادارتر است تا بتوانیم واقعاً مشکلات را حل کنیم و جهان را تغییر دهیم. وجود دارد، اکنون ما فقط باید آن را در آغوش بگیریم و به طور مؤثرتری از آن استفاده کنیم.»منبع: https://www.securitysa.com/17710R

او می‌گوید که اینترنت اشیا می‌تواند نقش مهمی در رسیدگی به چندین مشکل اجتماعی، از جمله مواردی که در اهداف توسعه سازمان ملل متحد گنجانده شده‌اند، ایفا کند، اما این موضوع در مورد نحوه استفاده از فناوری است. بسیاری از جنبه‌های اهداف توسعه سازمان ملل را می‌توان از طریق اینترنت اشیا بررسی کرد، اگر آن را به سطح بعدی ارتقا دهید. بنابراین، هدف از نگاه کردن به آن به عنوان یک فناوری نیست، بلکه مفید کردن آن است. تنها در این صورت است که می‌توانیم واقعاً به موضوعاتی مانند سلامت و تندرستی، امنیت غذایی و کشاورزی پایدار بپردازیم. ما همچنین می‌توانیم به ایمنی و امنیت در جوامع بپردازیم و می‌توانیم به کارایی انرژی و کاهش خطر تغییرات آب و هوایی نگاه کنیم.»

با این حال، این تنها با دور شدن از نکات فنی فناوری و تمرکز بیشتر بر نتایج حاصل می شود. واودا می‌گوید: «این در مورد این است که چگونه آن را ارتقا دهید و از فناوری برای حل آن مشکلات استفاده کنید تا تأثیر داشته باشید. تنها گذاشتن سنسورها و نصب دوربین ها یا اضافه کردن یک دستگاه اینترنت اشیا، مشکل را حل نمی کند. شما باید در مورد چگونگی ارائه ارزش اضافی بیشتر فکر کنید.

به نظر می‌رسد این اهداف عالی هستند، اما در واقعیت، اگر آن را تجزیه کنید و با تعیین نوع اطلاعاتی که نیاز دارید، از پایین به بالا شروع به کار کنید، می‌توانید شکاف بین فناوری موجود در زمین و دستیابی به این اهداف را پر کنید.»

واودا معتقد است یکی از چالش‌های پیش روی پذیرش گسترده اینترنت اشیا این بوده است که صنعت همچنان در حال ایجاد بلوک‌های سازنده این فناوری است و تنها در این صورت می‌توان آن را به سطح بعدی برد. اگرچه ما شاهد افزایش شتاب در پذیرش اینترنت اشیا هستیم، هنوز چالش‌هایی وجود دارد، مانند اطمینان از اینکه ما اتصال لازم را داریم تا بتوان همه چیز را برای ارائه این داده‌ها به ما متصل کرد. این هنوز نه تنها در آفریقای جنوبی بلکه در سایر بخش‌های قاره نیز بسیار نوپا است، اما ما باید در جهت قرار دادن بلوک‌های سازنده کار کنیم تا همه چیز هوشمند و متصل شود تا بتوانیم به سطح بعدی برسیم. ارزش از اینترنت اشیا.”