زیبایی شناسی و دسترسی | امنیت حرفه ای


در مورد کنترل دسترسی، معماران و تیم های طراحی باید تعادل مناسب بین زیبایی شناسی، عملکرد و امنیت را بیابند، دانیل می، در تصویر، می گوید: سخت افزار معماری Consort.

پس از یک دوره نوآوری و ادغام، کنترل دسترسی به یک جنبه همیشه برجسته از طراحی ساختمان در دهه گذشته تبدیل شده است. در جایی که سیستم‌ها زمانی ابتدایی بودند، نیازهای کاربر مدرن منجر به چندین پیشرفت عملیاتی و فناوری شده است که منجر به انتخاب همه‌کاره‌ای از گزینه‌ها شده است که فراتر از قابلیت‌های محدود معماری استقرار متمرکز است.

فشار برای ساختمان های هوشمندتر نیز نقش خود را ایفا کرده است. در حقیقت، بر اساس گزارش 2022، تعداد ساختمان های هوشمند در سراسر جهان است پیش بینی شده برای صعود از 45 میلیون به 115 میلیون تا سال 2026، با اندازه بازار جهانی که تخمین زده می‌شود تا سال 2031 به 201.16 میلیارد دلار برسد – و این رشد هیچ نشانه‌ای از کاهش را نشان نمی‌دهد (با حذف یک بیماری همه‌گیر جهانی دیگر).

برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد بازار، تولیدکنندگان به مدرن سازی راه حل های کنترل دسترسی، معرفی استفاده از اعتبارنامه های تلفن همراه، کنترل ابری و حتی سیستم های بیومتریک ادامه می دهند. به این ترتیب، فرآیند مشخصات برای سخت افزار کنترل دسترسی همچنان ظریف تر می شود، و به ویژه برای معماران، چالش فزاینده ای برای اطمینان از برآورده شدن تمام اهداف طراحی وجود دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، حرفه ای ها چگونه می توانند تعادلی بین یکپارچه سازی و طراحی یکپارچه ایجاد کنند؟

انتخاب های زیبایی شناختی

برای بسیاری از تصمیم گیرندگان، کنترل دسترسی به عنوان یک مسیر کارآمد و انعطاف پذیر برای ایمن سازی ساختمانشان در نظر گرفته می شود. اما بیش از آن، برای عملکرد عملیاتی محیط ساخته شده ما، جایی که از مکان های مسکونی گرفته تا فضای تجاری، استفاده از سیستم های متصل به هم باعث افزایش بیشتر دسترسی، عملکرد و امنیت می شود، حیاتی شده است.

برای مثال هتل های مدرن را در نظر بگیرید. مطابق با گزارش 202256 درصد از مصرف کنندگان مهمان نوازی اظهار داشتند که قفل کردن و باز کردن قفل اتاق ها با استفاده از بیومتریک و تشخیص چهره تجربه آنها را افزایش می دهد. از زیرساخت‌های Wi-Fi گرفته تا خدمات ابری، فناوری تقریباً مترادف با تجربه یک مهمان هتل شده است و برای بهبود اقامت آنها طراحی شده است. در جایی که سیستم‌های کنترل دسترسی دیجیتال به کار گرفته می‌شوند، مهمانان می‌توانند به طور مستقل با محل تعامل داشته باشند و دسترسی خود را به نقاط ورودی ضروری ساده‌تر کنند و در عین حال از اتاق‌ها در برابر بازدیدکنندگان غیرمجاز محافظت کنند. به طور مشابه، اپراتورهای هتل از امنیت ساختمان و افزایش قابلیت ردیابی بهره مند می شوند، بدون اینکه به بهبود کارایی تجاری و رتبه بالاتر مهمانان اشاره کنیم.

با این حال، در حالی که هنگام تعیین سخت‌افزار، امنیت و دسترسی اغلب در دستور کار قرار می‌گیرند، از منظر معماری، زیبایی‌شناسی راه‌حل به همان اندازه ارزشمند است و نقشی حیاتی در فرآیند تصمیم‌گیری ایفا می‌کند. اغلب، سخت‌افزار درب‌ها می‌توانند به‌عنوان لمس نهایی یک پروژه طراحی به نظر برسند، و بنابراین، باید در انتخاب‌های طراحی ثابتی که تأثیر مثبتی بر زیبایی ساختمان می‌گذارد، بررسی دقیق انجام شود. در نهایت، زیبایی‌شناسی با کیفیت بهتر، محیط‌ها را با استقبال بیشتر از آن‌ها بهبود می‌بخشد.

باز هم، مهمان نوازی مورد خوبی در این زمینه است، که در آن هتل ها باید اطمینان حاصل کنند که محیط آنها به عنوان بخشی از کیفیت خدمات ارائه شده به مهمانانشان از نظر بصری دلپذیر است. با این حال، بررسی طراحی شهری نشان داد 40 درصد از معماران گنجاندن تدابیر امنیتی در پیشرفت‌های جدید بدون تأثیر بر جذابیت زیبایی را یک چالش کلیدی طراحی می‌دانند. با در نظر گرفتن این موضوع، معماران و تیم های طراحی را می توان به خاطر ناامیدی گذشته نسبت به سیستم های کنترل دسترسی غیرجذاب و دست و پا گیر که زمانی در مراحل اولیه خود بودند، بخشید. در واقع، سیستم‌های امروزی طراحی بسیار یکپارچه‌تری ارائه می‌دهند، و با توجه به ارزش‌گذاری کاربران نهایی برای عناصر کلیدی مانند دسترسی، ایمنی در برابر آتش و قابلیت اطمینان، اکنون می‌توان راه‌حلی را به کار برد که برای همه کارآمد باشد.

ترکیب ارزش و بصری

با شناخت سیستم های کنترل دسترسی امروزی، کارایی و نصب یکپارچه را بدون به خطر انداختن زیبایی شناسی ارتقا می دهند، تقاضای فزاینده ای برای راه حل های جامع و تک بسته در بسیاری از پروژه های معاصر وجود دارد. در نتیجه، معماران و طراحان به طور فزاینده ای با سوالاتی در مورد سخت افزار درب و کنترل دسترسی مواجه می شوند و باید با آخرین راه حل های موجود به روز باشند.

به این ترتیب، مرحله طراحی اولیه یک دوره مناسب برای تیم های معماری فراهم می کند تا نیازهای کاربر نهایی را در رابطه با سیستم های کنترل دسترسی در نظر بگیرند. از عناصر امنیتی یک ساختمان گرفته تا جریان حرکت آن، اهداف مختلفی برای تأمل وجود دارد، و معماران باید به دنبال توسعه دانش خود در مورد راه حل های کنترل دسترسی باشند تا اطمینان حاصل کنند که تمام اهداف کاربر نهایی برآورده می شوند، و همه اینها در حالی است که زیبایی شناسی نهایی را در نظر می گیرند.

طبیعتاً، پروژه‌ها اغلب می‌توانند از همکاری بیشتر بهره ببرند و از متخصصان معماری خواسته می‌شود تا در صورت نیاز به تخصص تولیدکنندگان تکیه کنند. با همکاری نزدیک با تولیدکنندگان قابل اعتماد در اوایل فرآیند، تیم ها می توانند آخرین فناوری را در ساختمان ها در مراحل اولیه طراحی بگنجانند، در حالی که در مراحل بعدی این فرآیند افزوده می شود.

در بسیاری از موارد، سازندگان اکنون راه حل های کنترل دسترسی سفارشی را نیز ارائه می دهند، که هرکدام برای تطبیق با نیازهای کاربر نهایی در حین کار با معمار در سطح طراحی طراحی شده اند. از طریق همکاری بیشتر و استفاده از راه‌حل‌های مناسب، به معماران این امکان داده می‌شود که پوشش‌ها و مصالحی را انتخاب کنند که با زیبایی‌شناسی برنامه‌ریزی‌شده مطابقت داشته باشند، و نیاز به تلاش و تطابق با تامین‌کنندگان مختلف را از بین می‌برند.

به نظر می رسد که با پیشرفت صنعت، کنترل دسترسی همچنان نقش بزرگتری در طراحی ساختمان ایفا خواهد کرد. و در حالی که پذیرش فناوری جدید ممکن است عنصر عدم اطمینان را برای برخی به ارث ببرد، معماران با معرفی راه حل های متناسب با یکپارچگی یکپارچه در مراحل اولیه طراحی، می توانند مطمئن باشند که پیشنهادات آنها چالش های اصلی مانند امنیت و ایمنی آتش سوزی را برطرف می کند و در عین حال حفظ می کند. دید زیبایی شناختی آنها دست نخورده است.

بازدید از: www.consort-hw.com.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/products/access-control/aesthetics-and-access/