سانتاندر جریمه شد | امنیت حرفه ای


تنظیم کننده بریتانیا، مرجع رفتار مالی (FCA) Santander UK Plc را به دلیل آنچه که ناظر خدمات مالی آن را شکاف جدی و مداوم در کنترل‌های ضد پولشویی (AML) بانک می‌خواند، 107793300 پوند جریمه کرده است.

بین دسامبر 2012 و اکتبر 2017، سانتاندر نتوانست به درستی بر سیستم های AML خود نظارت و مدیریت کند، که بر نظارت حساب بیش از 560000 مشتری تجاری تأثیر گذاشت.

مدیر اجرایی، مایک رگنیر، گفت: “سانتاندر مسئولیت های خود را در مورد جرایم مالی بسیار جدی می گیرد. ما بسیار متاسفیم برای مسائل کنترلی مرتبط با مبارزه با پولشویی (AML) در بخش بانکداری تجاری ما بین سال های 2012-2017 که در یافته های FCA برجسته شده است.

“در حالی که ما برای رسیدگی به مشکلات AML خود پس از شناسایی آنها اقدام کردیم، می پذیریم که چارچوب AML ما در آن زمان باید قوی تر می بود. ما از آن زمان تغییرات قابل توجهی برای رسیدگی به این موضوع با بازنگری فناوری، سیستم ها و فرآیندهای جرایم مالی خود ایجاد کرده ایم. امروزه بیش از 4400 کارمند بر روی پیشگیری از جرایم مالی متمرکز شده اند و ما همچنان به سرمایه گذاری برای انجام مسئولیت های خود و حفظ امنیت مشتریان و جوامع خود ادامه می دهیم.

مارک استوارد، مدیر اجرایی و نظارت بر بازار در FCA، گفت: «مدیریت ضعیف سانتاندر در سیستم‌های ضد پولشویی و تلاش ناکافی آنها برای رسیدگی به مشکلات، خطر طولانی و شدید پولشویی و جرایم مالی را ایجاد کرد.

“به عنوان بخشی از تعهد ما برای پیشگیری و کاهش جرایم مالی، ما به اقدامات خود علیه شرکت هایی که در اجرای کنترل های مناسب ضد پولشویی ناکام هستند، ادامه می دهیم.”

سانتاندر سیستم های ناکارآمدی برای تأیید اطلاعات ارائه شده توسط مشتریان در مورد تجارتی که انجام می دادند داشت. این شرکت همچنین نتوانست به درستی بر پولی که مشتریان به آنها گفته بودند در مقایسه با آنچه که واقعاً واریز می شد، از طریق حساب هایشان عبور می کند، نظارت کند. در یک مورد، یک مشتری جدید حسابی به عنوان یک تجارت ترجمه کوچک با سپرده های ماهانه 5000 پوندی باز کرد. ظرف شش ماه میلیون‌ها سپرده دریافت کرد و به سرعت پول را به حساب‌های جداگانه انتقال داد.

اگرچه این حساب توسط تیم AML خود بانک در مارس 2014 برای بسته شدن توصیه شد، فرآیندها و ساختارهای ضعیف باعث شد که تا سپتامبر 2015 به این امر عمل نشود. در نتیجه، مشتری همچنان به دریافت و انتقال میلیون‌ها پوند از طریق حساب خود ادامه می‌دهد.

سانتاندر با درخواست مجری قانون برای باز نگه داشتن حساب در سپتامبر 2015 موافقت کرد. با این حال، بانک نتوانست این درخواست را پیگیری کند و حساب باز باقی ماند تا زمانی که FCA در دسامبر 2016 به Santander نامه نوشت.

FCA چندین حساب بانکی تجاری دیگر را شناسایی کرد که سانتاندر نتوانست به درستی آنها را مدیریت کند و بانک را در معرض خطر جدی پولشویی قرار داد. همچنین بانک نتوانست به‌سرعت با موارد «پرچم‌های قرمز» مرتبط با فعالیت‌های مشکوک، مانند هشدارهای نظارت خودکار، مقابله کند. این شکست ها منجر به عبور بیش از 298 میلیون پوند از طریق بانک قبل از بستن حساب ها شد.

سانتاندر می‌دانست که ضعف‌های قابل‌توجهی در سیستم‌ها و کنترل‌های AML خود وجود دارد و برنامه‌ای برای بهبودها در سال ۲۰۱۳ آغاز کرد. در حالی که این تغییرات منجر به بهبودهایی شد، سانتاندر به این نتیجه رسید که این تغییرات به‌اندازه کافی ضعف‌های اساسی را برطرف نمی‌کند و در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفت بازسازی فرآیندها و سیستم های آن

سانتاندر یافته‌های FCA را مورد مناقشه قرار نداده است و موافقت خود را با این موضوع حل و فصل کرده است، به این معنی که واجد شرایط تخفیف 30 درصدی است. FCA دیگران را به دلیل مدیریت ضعیف AML خود جریمه کرده است: Standard Chartered Bank 102.2 میلیون پوند، HSBC Bank plc 63.9 میلیون پوند و NatWest 264.8 میلیون پوند.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/commercial-security/santander-fined/