سر دیوید پرپرتی در بحران است


مدیر سابق GCHQ، سر دیوید اوماند، کتاب جدیدی دارد که توسط پنگوئن منتشر شده است: با عنوان چگونه از بحران جان سالم به در ببریم: درس هایی در تاب آوری و اجتناب از فاجعه.

دیروز بعدازظهر در برنامه رادیو 4 PM صحبت می کرد، سر دیوید بحران را دوره ای توصیف کرد که اتفاقات با سرعت و شدتی سریعتر از آنچه که بتوانید کنار بیایید به شما ضربه می زند. برای آن دوره بحران، کنترل شما خارج است و این بسیار ترسناک است. او استعاره “اهرم های لاستیکی” را بیان کرد. در یک بحران چه در دولت و چه در یک تجارت، مدیران ممکن است سعی کنند اهرم هایی را بکشند، اما هیچ اتفاقی نمی افتد. “و این واقعا ترسناک است”.

اما اگر آماده‌سازی خود را انجام داده باشید، اگر برخی از این سناریوها را تمرین کرده باشید، اگر روی انعطاف‌پذیری سرمایه‌گذاری کرده باشید، این یکی دیگر از آن شرایط اضطراری می‌شود که می‌دانید چگونه با آن کنار بیایید، که از پس آن بر می‌آیید. اما اگر این آمادگی و سرمایه‌گذاری را انجام نداده باشید، به فاجعه می‌روید.»

سر دیوید در پاسخ به سوالی که توسط ایوان دیویس مجری بی بی سی در مورد اتاق توجیهی دفتر کابینه “کبرا” پرسیده شد، به یاد آورد که برای راه اندازی آن تلاش کرده است. “همه چیز بسیار مخفی بود، شما اعلام نمی کردید که جلسه ای برگزار می شود، زیرا بیشتر در مورد تروریسم بود، و آخرین چیزی که می خواستید این بود که به تروریست ها ایده بدهید که کجاست. در طول سال‌ها، وزرا متوجه شده‌اند که برای عموم مردم اطمینان‌بخش است که این احساس را داشته باشند که دولت به این موضوع دست یافته است. اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که وقتی هر اتفاقی می‌افتد، از وزرای خشمگین عکس گرفته می‌شوند و شما پیام اطمینان‌بخشی را دریافت می‌کنید، نخست‌وزیر امروز بعدازظهر ریاست یک کبر را بر عهده دارد تا وضعیت را بررسی کند. هیچ ضرری در آن وجود ندارد، اما می توان آن را بیش از حد برداشت کرد.”

در پاسخ به سوالی درباره هوش مصنوعی، سر دیوید گفت که نگرانی او بلندمدت نیست. ما با “هوش عمومی” فاصله زیادی داریم. او گفت، اما در دستان اشتباه می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اما جنبه مثبت آن بسیار زیاد است. مانند چشم انداز اکتشافات جدید داروهای پزشکی؛ و رشد اقتصادی بالقوه برای بریتانیا.

دیویس گفت، پس از یک بحران، یک تحقیق (رسمی) انجام می شود. با توجه به انتشار (توسط دیلی تلگراف) پیام‌های واتس‌اپ بین مت هنکاک، وزیر بهداشت واکنش به بیماری همه‌گیر کووید، و کارمندان ارشد دولتی، سر دیوید از استفاده از واتس‌اپ در دولت بریتانیا چه برداشتی داشت. سر دیوید، همچنین نگران این بود که تصمیمات مهمی بر سر مبادلات غیررسمی گرفته شود، پاسخ داد: «این من را وحشتناک می کند.

کینگز کالج لندن محل برگزاری یک راه اندازی از کتاب سر دیوید عصر چهارشنبه 28 ژوئن.

چگونه از بحران جان سالم به در ببریم: درس های تاب آوری و اجتناب از فاجعه اثر سر دیوید اوماند توسط انتشارات کتاب های پنگوئنابتدا به صورت جلد سخت.
منبع: https://professionalsecurity.co.uk/news/interviews/sir-david-omand-on-crisis/