سیستم های ذخیره سازی قابل اعتماد | امنیت حرفه ای


سیستم های نظارت تصویری دارای تعداد بیشتری دوربین با وضوح بالاتر هستند. ایرینا چان، از توشیبا الکترونیکس اروپا می نویسد، در نتیجه، حجم داده های تولید شده همواره در حال افزایش است.

این روند مداوم به این معنی است که رسانه های ذخیره سازی مورد استفاده باید به طور قابل توجهی تقاضاهای افزایش یافته را برآورده کنند. این نه تنها در مورد ظرفیت ذخیره سازی صادق است، بلکه از نظر ارائه قابلیت اطمینان شبانه روزی در شرایط کاری اغلب بسیار سخت نیز صادق است.

بازار نظارت تصویری در حال رونق است. علاوه بر نیاز بیشتر به امنیت در بین مردم و مشاغل، برنامه های کاربردی جدیدی نیز در زمینه تجزیه و تحلیل ویدیو ظاهر می شوند. به عنوان مثال، الگوریتم‌های هوشمند قادر به تجزیه و تحلیل جریان‌های ویدئویی برای شمارش تعداد بازدیدکنندگان، شناسایی پلاک خودرو یا تشخیص وجود دود هستند. بنابراین، تعداد دوربین های مستقر در حوزه عمومی و در محل شرکت به طور چشمگیری در حال افزایش است. بر اساس مطالعه انجام شده توسط Mordor Intelligence، پیش‌بینی می‌شود که بازار نظارت تصویری اروپا از هم‌اکنون تا سال 2027 نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) را تقریباً 15.5 درصد تجربه کند.

همانطور که قبلا ذکر شد، همراه با تعداد دوربین ها، وضوح دستگاه نیز در حال افزایش است. حتی ساده‌ترین مدل‌ها در حال حاضر فول اچ‌دی را این روزها ارائه می‌کنند، و 4K و حتی 8K در بخش حرفه‌ای غیرمعمول نیستند. با توجه به اینکه معمولاً از چندین دوربین استفاده می‌شود و این دوربین‌ها به صورت 24 ساعته کار می‌کنند، حجم داده‌های درگیر می‌تواند به سرعت جمع‌آوری شود. اغلب اتفاق می‌افتد که این داده‌ها باید برای مدت طولانی بدون از دست دادن فریم‌ها نگهداری شوند و همچنین در هر زمان به راحتی برای بررسی در دسترس باشند. چنین الزاماتی چالش‌های خاصی را برای سیستم‌های ذخیره‌سازی و رسانه‌هایی که بر آنها تکیه می‌کنند، ایجاد می‌کند.

درایوهای هارد دیسک معمولی رومیزی (HDD) در اینجا کافی نیستند – زیرا آنها فقط برای زمان های کاری بین 8 تا 16 ساعت در روز و برای حجم کاری سالانه حدود 55 ترابایت طراحی شده اند. در یک سیستم نظارت تصویری، آنها معمولاً از این مقادیر فراتر می روند و به سرعت فرسوده می شوند، زیرا احتمال خطا یا خرابی در طول دوره گارانتی به طور قابل توجهی افزایش می یابد. در نتیجه، سازندگان HDD مدل های تخصصی را ارائه می دهند که برای نظارت تصویری بهینه شده اند و از عملکرد بی وقفه پشتیبانی می کنند. این درایوها بسیار قوی تر هستند و آنها را قادر می سازد تا 180 ترابایت داده در سال را مدیریت کنند.

هاردهای نظارتی معمولاً میانگین زمان خرابی (MTTF) یک میلیون ساعت دارند که برابر با نرخ خرابی سالانه (AFR) 0.88 درصد است. بنابراین، از هزار تا از این درایوها، حدود 9 درایو احتمالاً در سال از کار می‌افتند. در مقایسه، در صورت قرار گرفتن در حالت مداوم، هاردهای دسکتاپ با MTTF 600000 ساعت دارای AFR 1.46 pc هستند. بنابراین، از هزار نفر از این درایوها، احتمالاً 15 درایو در هر سال معین خراب می شوند. بنابراین مدل‌های با قیمت پایین‌تر فقط در کوتاه‌مدت صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌کنند، زیرا در طولانی‌مدت هزینه‌های نگهداری و سرویس بالاتری را متحمل می‌شوند که به کل هزینه مالکیت (TCO) اضافه می‌کند. علاوه بر این هاردهای نظارتی دارای دوره گارانتی طولانی تری خواهند بود که معمولاً یک دوره سه ساله را پوشش می دهد.

با توجه به حجم زیادی از داده های مربوط به فعالیت های نظارت تصویری، دستگاه های ضبط ویدئوی دیجیتال (DVR)، ضبط کننده های ویدئوی شبکه (NVR)، سرورهای ویدئو و سیستم های مدیریت ویدئو باید ظرفیت ذخیره سازی زیادی را فراهم کنند. به همین دلیل است که آنها اغلب به تعدادی هارد دیسک مجهز هستند. مشکل این است که، در آرایش های معمولی، ارتعاشات چرخشی آنها یکدیگر را تقویت می کنند. در موارد شدید این حتی می تواند منجر به آسیب دیدن درایوها شود. به همین دلیل است که هارد دیسک های نظارت ویژه دارای سنسورهایی هستند تا این ارتعاشات را شناسایی کنند. به محض اینکه وضعیتی رخ می دهد که لرزش های موجود در حال تبدیل شدن به یک نگرانی هستند، پارامترهای عملیاتی را می توان با مکانیسم های کنترلی تنظیم کرد تا از HDD ها در برابر هر گونه اثرات نامطلوب بر عملکرد آنها محافظت شود. هاردهای دسکتاپ، که معمولاً تنها به صورت مستقل نصب می شوند، می توانند بدون چنین سنسورها و مکانیسم های کنترلی مدیریت شوند. با این حال، در صورت استفاده در سیستم های ذخیره سازی در نظر گرفته شده برای نظارت تصویری، عمر سرویس آنها به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

بر خلاف هارد دیسک های رومیزی، هاردهای نظارتی از طریق تست های سازگاری و عملکرد جامع در انواع مختلف تجهیزات فیلمبرداری انجام می شوند. این امر به تولیدکنندگان هارد دیسک امکان می‌دهد تا مطمئن شوند که مدل‌هایشان با چنین تجهیزاتی کار می‌کنند و عملکرد مطلوبی را ارائه می‌دهند – که در مورد HDD‌های رومیزی تضمینی نیست.

علاوه بر این، هاردهای دسکتاپ فقط برای محدوده دمای عملیاتی صفر تا 60 درجه سانتیگراد طراحی شده اند. این می تواند برای نظارت تصویری ناکافی باشد، زیرا ضبط کننده ها همیشه در اتاق های سرور یا مراکز داده دارای تهویه مطبوع یا حتی در دفتر معمولی نصب نمی شوند. محیط ها در برخی موارد، سیستم‌ها در اتاق‌های ذخیره‌سازی با تهویه ضعیف یا داخل کابینت‌های ایمنی در مناطق تولید و انبار قرار می‌گیرند، جایی که ممکن است در معرض دماهای بالا قرار بگیرند. HDD های نظارتی برای دماهای بالاتر طراحی شده اند و عملکرد 0 تا 70 درجه سانتیگراد را پوشش می دهند.

تقویت عملکرد

برای فعال کردن جریان‌های ویدیویی با وضوح بالا برای پردازش موازی، هارد دیسک‌های نظارتی دارای سیستم‌افزار بهینه‌سازی شده‌اند و به طور کلی دارای حافظه بافر بزرگ‌تری نسبت به HDD‌های رومیزی با ظرفیت مشابه هستند. این به آنها امکان می دهد تا حداکثر 64 جریان ویدیویی را تماشا کنند – با عملکرد دقیق در نهایت بسته به وضوح، کدک ویدیویی استفاده شده و محتوای ویدیویی ضبط شده. نمونه ای از دوربین یک پارکینگ زیرزمینی را در نظر بگیرید. این مقدار کمتری داده نسبت به دوربین خیابانی که جریان ثابت ترافیک را زیر نظر دارد تولید می کند.

برخی از HDD های نظارتی با سرعت 5400 یا 5700 دور در دقیقه (rpm) کار می کنند. این برای بسیاری از برنامه ها کافی است، حتی اگر گاهی اوقات مطالب ویدیویی برای بررسی موازی با ضبط خوانده شود. سیستم عامل تضمین می کند که عملیات نوشتن کند نمی شود و همه جریان ها به طور قابل اعتماد ضبط می شوند. سرعت چرخش پایین باعث می شود درایوها بسیار کارآمد باشند و به شرکت هایی که از آنها استفاده می کنند کمک می کند تا مصرف برق خود را کاهش دهند. با این حال، در مواردی که عملکرد بالاتری مورد نیاز است، هارد دیسک های نظارتی نیز وجود دارد که از 7200 دور در دقیقه پشتیبانی می کنند.

اگر بارهای خواندن زیاد مکرر وجود داشته باشد، استفاده از HDD درجه سازمانی به جای HDD های نظارتی منطقی است. اینها نه تنها سرعت داده بالاتری را ارائه می دهند، بلکه می توانند با حجم کاری سالانه بزرگتر تا 550 ترابایت نیز مقابله کنند. آنها همچنین مجهز به حسگرهای لرزش و مکانیسم‌های کنترلی برای سرکوب لرزش هستند، اما فقط برای دمای عملیاتی بین 5 تا 55 درجه سانتی‌گراد طراحی شده‌اند. بنابراین شرکت‌ها باید مطمئن شوند که فقط سیستم‌های ذخیره‌سازی ویدیو مجهز به HDD درجه سازمانی را در تهویه مطبوع قرار دهند. اتاق ها اگر این کار انجام شود، هیچ چیز مانع از تجزیه و تحلیل پایین دستی حجم های بزرگ ویدیو، به طور بالقوه با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی مدرن نمی شود.

نتیجه

از طریق دسترسی به داده‌های ویدیویی با وضوح بالا، تعداد زیادی از موارد استفاده جدید هیجان‌انگیز وجود دارد که می‌توان آنها را بررسی کرد. تجزیه و تحلیل چنین داده هایی با حرکت به سمت شهر هوشمند در آینده ارزش زیادی خواهد داشت که به کاهش تراکم ترافیک و تخصیص بهتر منابع به مناطق خاص اجازه می دهد. در ساختمان‌های مسکونی و محل‌های کار، داده‌های اشغال شده به مصرف کمتر انرژی کمک می‌کند، زیرا گرمایش و روشنایی فقط در مکان‌هایی فعال می‌شوند که به آنها نیاز است. با وجود حجم بی سابقه ای از داده های به دست آمده که نیاز به ذخیره سازی دارند، داشتن راه حل های HDD کاملاً بهینه شده کاملاً ضروری خواهد بود.

درباره نویسنده: ایرینا چان مستقر در دوسلدورف، متخصص مدیریت بازاریابی محصول برای بخش محصولات ذخیره سازی در توشیبا الکترونیک اروپا است.
منبع: https://professionalsecurity.co.uk/products/integrated-systems/reliable-storage-systems/