فوتبال مشکل شراره دارد


مارک رو می نویسد، فوتبال انگلیس با شراره هایی که معمولاً توسط تماشاگران دور از خانه در هواداران خانگی پرتاب می شود، مشکل دارد. این یک مشکل در سطح فوتبال است و مشکلی که بازی هیچ نشانه ای از حل آن یا حتی درک آن را نشان نمی دهد.

دیشب برای اولین بار به یک بازی فوتبال رفتم که به دلیل بی نظمی رها شد. تامورث در مقابل نونیتون، در لیگ برتر جنوبی، رده هفتم فوتبال انگلیس. برای بیان خلاصه داستان، یکی از طرفداران Nuneaton در “گوشه دور” (همانطور که گوینده tannoy بعداً آن را توصیف کرد) در تراس، در شروع بازی یک شراره به زمین پرتاب کرد. جدا از سر و صداهای معمول، این تا نیمه دوم بود که تامورث 2-0 جلو افتاد.

سپس چندین شراره در فواصل زمانی مجدداً از انتهای Nuneaton در نزدیکترین طرفداران ایستاده Tamworth پرتاب شد. داور بازی را متوقف کرد و اکثر بازیکنان تامورث به سمت هواداران تامورث رفتند و ظاهراً از آنها خواستند آرام باشند و همانطور که مهمانداران می‌خواستند عمل کنند. داور بازیکنان را از زمین خارج کرد. در مدتی که به نیم ساعت انتظار تبدیل شد، به تدریج مهمانداران هواداران تامورث را از گوشه زمین دور کردند و از دید بازدیدکنندگان دور کردند.

هواداران Nuneaton به تدریج آرام شدند، اگر فقط از سر کسالت. در بی ثبات ترین حالت، برخی از نزدیک ترین طرفداران تامورث فریاد می زدند و آنها را تشویق می کردند، حتی چند بازدیدکننده که برای انجام این کار روی دیوار ایستاده بودند. در حالی که جمعیت صبورانه منتظر بودند، بازیکنان تامورث به زمین آمدند و توپی را به اطراف زدند و آشکار کردند که می‌خواهند از سر بگیرند. فقط یک بازیکن نونیتون بیرون آمد. جدای از یک اعلامیه عمومی مبنی بر «تعلیق شدن» مسابقه، این تمام چیزی بود که به جمعیت گفته شد تا اینکه – بعد از ساعت 9.30 شب، در مورد زمانی که بازی به طور معمول تمام می شد – گوینده گفت که این مسابقه متوقف شده است، با اشاره به این موضوع که علت آن است. داور، و “از دست ما خارج است”.

برعکس بود. این مشکل به معنای واقعی کلمه در دست تیم‌ورث اف سی بود اگر بازدیدکنندگان را برای عودهای وارد شده (برخلاف مقررات زمینی) جستجو می‌کردند. به نظر می‌رسد که در فیلم‌ها مقدار مشابهی از هواداران و شراره‌ها پرتاب می‌شود، بدون توجه به آن.

همانطور که در آنجا اذعان می شود، طرفداران با شراره ها فریبنده هستند و آنها را پنهان می کنند. این طبیعت افرادی است که مانند دزدان مغازه ها و کلاهبرداران اشتباه می کنند. آنها جلوی آنها را برای کسانی که یونیفورم دارند سخت می کنند.

شکایت از داورانی که فقط انسان هستند، باید بر خلاف اصل باشد. واقعیت این است که پیغامی که داور برای هواداران نونیتون ارسال کرده است این است که اگر تیم آنها همیشه شکست بخورد، آنها فقط باید برای توقف بازی مشکل ایجاد کنند. آنارشی در یک کلام.

“پلیس کجاست؟” یک طرفدار با قیافه گریزل که جلوی من ایستاده بود گفت. پلیس استافوردشایر در واقع هیچ جایی در داخل زمین دیده نمی شد. جواب بیرون آمد؛ من دو ماشین پلیس و یک ون را دیدم و در حالی که طرفداران پس از رها شدن به بیرون رفتند، پلیس بیشتری با چراغ‌های آبی وارد شد. من از جاده تماشا کردم که پلیس های متعدد، تازه واردان با کلاه ضد شورش، و سگ های پارس هواداران نونیتون را در داخل زمین نگه می داشتند، احتمالاً برای امنیت خودشان در حالی که طرفداران تامورث از پارکینگ ماشین عبور می کردند، از دروازه خارج و خانه عبور می کردند. من هیچ وقت خشونت را ندیدم – مثل همیشه در مسابقات فوتبال، در حالی که هواداران فرصت کافی برای حمله به یکدیگر داشتند، آنها به تشویق و انگشت نشان دادن آیینی رضایت می دادند. هنگام قدم زدن در مرکز شهر تامورث احساس امنیت می کردم. جمعیت ترکیبی از سنین بود، حتی یک بچه کوچک روی صندلی چرخدار.

بنابراین، مشکل با هولیگانیسم دهه 1960 تا 1980 متفاوت است، هر چند خطرات ایمنی و جنایت-امنیتی در آن زمان و اکنون به سختی قابل تفکیک است. در حالی که منکر خشونت در اطراف فوتبال نیست، پرتاب شراره به خودی خود مشکل را نشان می دهد. به نظر می رسد که مقامات (از دهه 1960)، چه به دلیل نیت ناگفته یا کمبود انرژی، به فوتبال اجازه می دهند که مکان بی قانونی تری نسبت به بقیه افراد جامعه باشد تا مردان جوان (عمدتاً) بخار را از بین ببرند.

عاقل بودن بعد از رویداد آسان است. Tamworth و Nuneaton محلی هستند، و رقبا – هر دو به ارتقاء در این فصل امیدوارند. دروازه اعلام نشد، اما به اندازه روزهای بهتر تامورث چند سال پیش در رده پنجم، لیگ ملی، احساس می شد. آیا پلیس می‌توانست در مقابل هواداران میهمان حضور داشته باشد تا با پرتاب شراره دستگیر شود؟ فیلم‌های تماشایی از طرفداران Aldershot-Woking و شاهد شب گذشته نشان می‌دهد که پلیس هیچ اشتهایی برای وارد شدن به میان دسته‌ای از طرفداران خشمگین در تلاش برای بیرون کشیدن یک پرتاب‌کننده شراره، حتی اگر با اطمینان در تاریکی شناسایی شود، ندارد.

با این حال، نتیجه در ومبلی (تصویر) در ژوئیه 2022 است، زمانی که چند هزار مرد عمدتاً جوان سعی کردند بدون بلیط به فینال یورو حمله کنند (آنقدر که کسی در آن شورش دخالت نداشت، کیسی ریویو پس از آن تنها توانست کل را تخمین بزند. از متخلفان). معمولاً کسانی که شراره پرتاب می کنند با آن کنار می آیند. در واقع در تامورث، آنها تنها کسانی بودند که شبی بدون عواقب را سپری کردند – طرفداران قانونمند شب خود را کوتاه کردند، و طبیعتاً بدون هیچ اعلامیه ای مبنی بر ارائه پول خود (13 پوند ایستاده، 15 پوند نشسته) به عقب رفتند.

اگر همان مردان (احتمالاً مردان) به طور معمول در یک سینما، یا میخانه یا سالن کنسرت شراره پرتاب می کردند، عواقبی در پی داشت: بسته شدن سالن به عنوان شوراها مجوزها را می گرفت، یا پرتاب کنندگان از دوربین مدار بسته شناسایی و شکار می شدند. به نظر می رسد زمین تامورث دارای دوربین مدار بسته کاملاً به روز است، از روزهایی که در ردیف پنجم قرار داشت. پلیس و باشگاه فوتبال یک شهر کوچک ممکن است مهارت لازم برای بررسی پرتاب شراره را نداشته باشند (ایستگاه پلیس تاموورث که نزدیک آن پارک کردم، ساختمان قابل توجهی، وقتی از کنارم گذشتم تاریک بود؛ مانند بسیاری از آنها در طی ریاضت دهی در دهه 2010 بسته شد).

مشکل پرتاب شراره به اندازه ای گسترده است که خواستار یک واحد ملی برای جمع آوری دوربین های مداربسته و پی بردن به تخلفات مردم است. این یک ایده اساسی در پیشگیری از جرم است – نشان دهید که جرایم عواقبی برای بازدارندگی دیگران و اطمینان بخشیدن به قانونگذار دارد. فوتبال بازی ای است که در آن باشگاه های برتر به قیمت میلیاردها فروخته می شوند و می توانند یک بازیکن را با 100 میلیون پوند بخرند. تامین مالی یک پلیس و واحد غیرنظامی تغییر کوچکی در مقایسه با بیمه گذاران برای پیگیری جرایم خاص صنعت بیمه است.

در عوض مسئولان فوتبال به خود راضی هستند منظم کلمات خوب، همانطور که در ابتدا فصل 2022-23، برجسته در نسخه سپتامبر از مجله، نوید یک “سرکوب” را داد که کمترین تفاوت را ایجاد نکرد. در سال 2013 هم همینطور گفته شد.

به نظر می رسد فوتبال مانند بانک ها برای ورشکستگی بسیار بزرگ است. هیچ کس نمی خواهد، با استفاده از یک کلیشه فوتبال، پای خود را روی توپ بگذارد. حتی پخش کننده ملی بی بی سی هم نمی خواهد بازی ملی را زیر سوال ببرد. اکثر نسخه‌های Match of the Day در BBC1 یک محل مستند سه دقیقه‌ای دارند که نشان می‌دهد یک باشگاه لیگ برتر چقدر برای انجام کاری در جامعه بسیار سودمند است، نه مانند یک تجارت بدبینانه چند ملیتی. همانطور که بی بی سی تقریباً هیچ گزارشی در مورد بی نظمی در فینال یورو ومبلی گزارش نکرد (اگرچه وجود داشت)، حتی یکی از آن شکاف های مستند را به این مشکل شعله ور شدن نمی دهد.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/commercial-security/football-has-a-flares-problem/