قاضی دسترسی به داده های مخابراتی را محدود می کند


یک لوله ساخته شده از اعداد

لیبرتی یک سازمان مستقل حقوق بشر است که بی عدالتی و کمپین هایی را به چالش می کشد تا اطمینان حاصل شود که با همه افراد در بریتانیا منصفانه رفتار می شود. اخیراً، آنها برای جلوگیری از دسترسی سرویس‌های امنیتی بریتانیا به داده‌های مخابراتی جمعیت بریتانیا، پیروز شدند.

در سال 2016، دولت بریتانیا قانون اختیارات تحقیق (IPA) را معرفی کرد که به آژانس‌هایی مانند اطلاعات بریتانیا، سرویس مخفی و اطلاعات دفاعی اختیارات نظارت الکترونیکی بیشتری داد. IPA (همچنین به عنوان منشور Snoopers شناخته می‌شود) به آژانس‌های امنیتی بریتانیا اجازه می‌دهد تا ارتباطات عمومی و اطلاعات شخصی را در محدوده وسیع‌تری مشاهده کنند، صرف نظر از اینکه آیا فعالیت مجرمانه‌ای وجود دارد یا خیر.

این داده ها شامل ارتباطات تلفنی، پیام های متنی، اطلاعات موقعیت مکانی و تاریخچه مرورگر اینترنت است. این اقدام در سال 2017 جنجال برانگیخت و لیبرتی کمپینی را برای مخالفت با آن راه اندازی کرد.

بحث و جدل

لیبرتی اظهار داشت که اختیارات امنیتی جدید با قوانین اتحادیه اروپا همسو نبوده و حفاظت کافی وجود ندارد زیرا می‌توان به داده‌ها در هر زمانی دسترسی داشت، صرف نظر از ارتباط آن با امنیت ملی. آنها ثابت کردند که اختیارات تحقیق با قوانین اروپایی حقوق بشر، به ویژه در رابطه با ارتباطات در روزنامه نگاری، مطابقت ندارد.

تصمیم دادگاه در مورد پرونده

دادگاه بریتانیا به نفع ادعای لیبرتی مبنی بر غیرقانونی بودن دسترسی خصوصی به داده های مخابراتی توسط سازمان های اطلاعاتی، رای داد. قاضی اظهار داشت که قبل از هرگونه دسترسی به اطلاعات افراد، رضایت قبلی لازم است. دفتر کمیساریای اختیارات تحقیق و دادگاه اختیارات تحقیق نقشی حیاتی در حصول اطمینان از پیگیری صحیح این فرآیند خواهند داشت. این بدان معناست که شرکت های امنیت سایبری باید داده های نظارتی را به همان روشی که پلیس انجام می دهد جمع آوری کند.

علیرغم موفقیت لیبرتی، قاضی با سایر ادعاهای مطرح شده توسط آنها مخالفت کرد. لیبرتی همچنین استدلال کرد که حفاظت بیشتر مورد نیاز است، زیرا IPA اجازه می دهد تا داده های “بی بند و باری و کلی” جمع آوری شود. آنها همچنین استدلال کردند که حفاظت کافی برای مواد و منابع در روزنامه نگاری وجود ندارد. لیبرتی با درخواست تجدیدنظر نسبت به این تصمیمات اتخاذ شده توسط دادگاه اقدامات بعدی را انجام خواهد داد.

اطلاعات بیشتر در مورد پرونده لیبرتی را بخوانید اینجا.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/case-studies/judge-rules-in-favour-of-liberty-in-uk-telecoms-data-case/