قانون مور، پایداری و مراکز داده – شماره 7 2022

با این حال، کارایی باید نه تنها از طریق زنجیره تامین، بلکه در سراسر چرخه عمر گسترش یابد. فروشندگان، تامین کنندگان و شرکا باید همه درگیر باشند تا اطمینان حاصل شود که هیچ بخشی از اکوسیستم در به کارگیری ابزارها برای اطمینان از کارایی تاخیر ندارد. این امر در طراحی تجهیزات و برنامه های جدید به همان اندازه که در طول عمر کاری و از کار افتادن صدق می کند. درک اینکه چگونه یک اکوسیستم تجاری کل محیط را تحت تاثیر قرار می دهد برای دستیابی به اهداف خالص صفر حیاتی خواهد بود.


ابزارها و فرآیندها به اشتراک گذاشته شده است

بخش مرکز داده چیزهای زیادی دارد که برای سازمان ها و صنایعی که در مسیر پایداری به سمت چرخش روزافزون حرکت می کنند، مفید خواهد بود. با تخصص و تجربه در کارایی، همراه با ابزارها و اطلاعات عملیاتی، و تعهدات عمیق به اهداف فشرده برای عملیات خالص صفر، بخش مرکز داده نه تنها می تواند انفجار داده ها و تقاضاهای دیجیتالی جهان را مدیریت کند، بلکه این کار را نیز انجام می دهد. به طور پایدار، در حالی که ابزارها و بینش هایی را برای دیگران فراهم می کند تا همین کار را برای بخش های مربوطه خود انجام دهند.

منبع: https://www.securitysa.com/17877R

توسعه سیستم های مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM) نیز با سرعت ادامه یافته است و به ادغام هوش مصنوعی اجازه می دهد تا از تمام این پیشرفت های سخت افزاری و زیرساختی استفاده کند. این آزمایش‌ها اکنون ویژگی‌هایی هستند که امکان دید و کنترل بی‌سابقه‌ای را فراهم می‌کنند. برای کسانی که برای پیشرفت‌های جدید طراحی می‌کنند، نرم‌افزاری مانند ETAP اجازه می‌دهد تا بهره‌وری انرژی از همان ابتدا در طراحی گنجانده شود، در حالی که معماری‌های ریزشبکه را نیز در خود جای می‌دهد.

اشنایدر الکتریک برای چندین دهه متعهد به تجارت پایدار بوده است. این به معنای تمرکز مجدد بر کارایی در تمام جنبه های طراحی و عملیات است. بهره وری در قدرت و خنک کننده افزایش یافته است، با سیستم های UPS و منابع تغذیه ماژولار که در هر نسل دستاوردهای قابل توجهی را نشان می دهند، که به نمونه هایی مانند خط فعلی Galaxy VL ختم می شود. استفاده این خط از باتری های لیتیوم یونی نه تنها کارایی را افزایش داده است، بلکه عمر عملیاتی را نیز افزایش داده، اثرات زیست محیطی را با کاهش مصرف مواد خام کاهش داده است، و “تعویض انرژی” را تسهیل کرده است، جایی که می توان ماژول های قدرت را اضافه و/یا جایگزین کرد. با توقف صفر، در حالی که حفاظت از اپراتورها و پرسنل خدمات را افزایش می دهد.

برای درک تأثیر این انفجار داده ها، مفهومی به نام گرانش داده (www.securitysa.com/*se3) ایجاد شده است. این اصطلاح که توسط مهندس دیوید مک‌روری ابداع شد، به تمایل انباشته شدن داده‌ها برای جذب برنامه‌ها و خدمات به سمت آن اشاره دارد، که باعث تجمع بیشتر می‌شود، که می‌تواند منجر به تثبیت داده‌ها و همچنین استفاده ناکافی شود. داده هایی که خیلی بزرگ و خیلی سریع رشد می کنند می توانند بی حرکت شوند و ارزش آن را کاهش دهند و کدورت آن را افزایش دهند. تنها سرویس‌های با تأخیر کم و پهنای باند بالا، همراه با معماری داده‌های جدید، می‌توانند با این پدیده رو به رشد و عمدتاً غیرمستند مبارزه کنند.


نرم افزارها و اپلیکیشن ها در کجا قرار می گیرند؟


این چه اثراتی بر کل اکوسیستم داده خواهد داشت؟

برای زمینه سازی این توسعه، ابتدا باید بفهمیم که افزایش پردازش داده از کجا آمده است. اپل آی‌پد در سال 2010 معرفی شد و همچنین شاهد معرفی اینستاگرام و سرویس ابری Azure مایکروسافت بود. سال 2011 ما را با Minecraft، Snapchat و Uber آشنا کرد، در سال 2013 الکسای آمازون همراه با ایکس باکس وان و پلی استیشن همراه شد. 2017 Fortnite و TikTok را به ارمغان آورد.

مراکز داده ماژولار، مراکز داده میکرو و مدیریت ذخیره سازی بهتر، همگی به مدیریت کارآمد این موج در حال توسعه کمک می کنند و خط مصرف انرژی مرکز داده را در آینده ثابت نگه می دارند. در منطقه MENA، 5G و متمرکزسازی با معماری‌های لبه‌ای، توسط امکانات فرامقیاس بیشتر که مراکز عمده تقاضا را به هم پیوند می‌دهند، متعادل می‌شوند.

در یک مثال، تحقیقات ژنومی، اغلب روزانه ترابایت داده تولید می کند. ارسال همه آن داده ها به یک مرکز داده متمرکز کند خواهد بود، پهنای باند بالایی را طلب می کند و ناکارآمد خواهد بود. مؤسسه Wellcome Sanger یک رویکرد محاسبات لبه (www.securitysa.com/*se4) ایجاد کرد که به آن اجازه می‌داد تا داده‌ها را نزدیک به محل تولید – توالی‌سنجی‌های ژنومی – با متمرکز کردن آنچه لازم است پردازش کند. این باعث صرفه جویی در ذخیره سازی، پهنای باند و سرعت بخشیدن به زمان اطلاعات از داده ها می شود. سیمون بینلی، مدیر مرکز داده موسسه سنگر گفت: «این جایی است که الگوی لبه به ما رسیده است.

انتظار می رود با پیشرفت هایی مانند اینترنت اشیاء صنعتی و 5G، افزایش اتوماسیون عمومی و وسایل نقلیه خودران به عنوان عوامل محرک، انفجار داده ها همچنان افزایش یابد. داده هایی که به دور از زیرساخت های داده متمرکز تولید می شوند، باید به سرعت پردازش، پردازش و در جایی که نیاز است به اطلاعات تبدیل شوند.

علیرغم افزایش شش برابری داده های پردازش شده از سال 2010، مصرف انرژی مرکز داده تا سال 2018 تنها 6 درصد افزایش یافته است (www.securitysa.com/*se2). چگونه این امر ممکن شده است، و چگونه از تحولات پایداری در آینده خبر می دهد؟


داده ها از کجا می آیند؟

با حصول اطمینان از اینکه هر حلقه در زنجیره برق از شبکه انرژی تا رک تا حد امکان کارآمد، هوشمند و دارای ابزار دقیق است، ما مبنای درستی را برای توسعه سریع در محاسبات، شبکه و ذخیره سازی فراهم می کنیم.

توسط ناتالیا ماکاروچکینا، معاون ارشد، بخش انرژی امن، عملیات بین‌المللی، اشنایدر الکتریک.

ناتالیا ماکاروچکینا.

این ملاحظات در سرتاسر منطقه وجود دارد و تلاش های زیادی برای انجام بهتر انجام می شود. اکنون شفافیت بیشتر پذیرفته شده و پذیرفته شده است، و سازمان‌های بیشتری پیشرفت خود را گزارش می‌کنند.

پیشرفت‌ها در خنک‌سازی، مانند کنترل جریان از طریق سیستم‌های رک، ردیف و غلاف، خنک‌کننده مایع، و کنترل نرم‌افزاری هوشمند، تضمین می‌کنند که دستاوردهای پردازش داده خالص برآورده شده و مطابقت دارند.

یکی دیگر از عناصر کلیدی توسعه فناوری که چنین کارایی بی وقفه ای را امکان پذیر کرده است، استفاده از ابزار دقیق، جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل است که امکان کنترل و هماهنگی بهتر را فراهم می کند. این موضوع توسط هوش مصنوعی DeepMind گوگل نشان داده شده است، جایی که انرژی مورد استفاده برای خنک کردن در یکی از مراکز داده آن در سال 2016 حدود 40 درصد کاهش یافته است که نشان دهنده کاهش کلی 15 درصدی در مصرف انرژی است. این با استفاده از داده های تاریخی از سنسورهای مرکز داده مانند دما، توان، سرعت پمپ، نقطه تنظیم و غیره برای بهبود بهره وری انرژی مرکز داده انجام شد. سیستم هوش مصنوعی دما و فشار آینده مرکز داده را در یک ساعت آینده پیش‌بینی کرد و توصیه‌هایی برای کنترل مناسب مصرف ارائه کرد.


همه آن داده ها چه تأثیری دارند؟

تعامل رسانه‌های اجتماعی در این دوره چندین برابر افزایش یافت، در حالی که تولید داده‌های جهانی از تخمین‌های 2 زتابایتی در سال 2010 به 41 زتابایت در سال 2019 رسید. IDC تخمین می‌زند که بار داده‌های جهانی تا سال 2025 به 175 زتابایت افزایش یابد.

بیش از نیمی از کاربران در MEA (57٪) گزارش کردند (در ماه مه 2020) در نتیجه همه گیری، زمان بیشتری را در رسانه های اجتماعی صرف کردند. به طور مشابه، در یک مطالعه جداگانه، 71 درصد از پاسخ‌دهندگان خاورمیانه گزارش دادند که استفاده از واتس‌اپ و سایر برنامه‌های پیام‌رسان از زمان شیوع همه‌گیری افزایش یافته است.

قانون مور، پایداری و مراکز داده

شماره 7 2022 زیرساخت فناوری اطلاعات، امنیت سایبری


چه پیشرفت های فنی این امکان را فراهم کرده است؟


چه منابع داده جدیدی به این امر کمک خواهد کرد؟

تأثیر این همه‌گیری بسیار مهم بوده است، به طوری که منطقه MENA شاهد افزایش زیادی در استفاده از پیام‌رسانی و رسانه‌های اجتماعی است: کاربران رسانه‌های اجتماعی در MEA و آمریکای لاتین بیشترین زمان را در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند، به طور متوسط ​​بیش از 3.5 ساعت در روز.

انتظار می رود که معماری داده های جدید کارایی را در نحوه مدیریت همه آن ها بهبود بخشد. محاسبات لبه به عنوان یک رویکرد مهم برای مدیریت داده های بیشتر تولید شده در لبه دیده می شود.

یک اصل مهم در توسعه فناوری اطلاعات در طول دهه ها قانون مور بوده است. به بیان ساده، پیش‌بینی می‌کرد که با پیشرفت توسعه، چگالی ترانزیستور در پردازنده‌ها هر دو سال دو برابر شود. علیرغم بسیاری از پیش‌بینی‌های مرگ آن، کمابیش به عنوان یک اصل راهنما باقی مانده است. با این حال، چیزی که شاید کمتر شناخته شده باشد، روندی مشابه در فضای مرکز داده است.

ناتالیا ماکاروچکینا.

پیشرفت‌های تکنولوژیکی متعدد می‌تواند دلیل این انفجار داده‌ها باشد که تنها با افزایش حداقلی در مصرف انرژی، از بهبود در طراحی و ساخت پردازنده، از طریق واحدهای منبع تغذیه و ذخیره‌سازی، اما همچنین مهاجرت بارهای کاری از زیرساخت‌های داخلی به فضای ابری، مدیریت می‌شود.

استانداردهای توافق شده (www.globalreporting.org/standards/)، شفافیت و قابلیت اندازه گیری همه عوامل حیاتی برای اطمینان از نتایج هستند.