قرار دادن ایمنی در قلب شهر – شماره 7 2022

این به معنای استفاده از اینترنت اشیا، فناوری، حسگرها، طراحی شهری و ابزارهای کاربردی به عنوان بخشی از یک اکوسیستم است، یک محیط جامع که هر بخش را به دیگری متصل نگه می دارد. از محل توالت‌های عمومی گرفته تا سایه‌های ایجاد شده توسط ساختمان‌ها، تا شاخ و برگ – عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود تا شهروندان آسیب‌پذیر را ایمن نگه دارد و به احساس ایمنی آنها بیفزاید.

زیرساخت‌های شهر هوشمند می‌توانند با استفاده از سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی ایمن و کارآمد، دستگاه‌های نظارت هوشمند، حسگرها در خود سیستم‌های حمل‌ونقل و چراغ‌های خیابانی هوشمند، ایمنی شهروندان را پشتیبانی کنند. اینها نه تنها لایه‌های حفاظتی را اضافه می‌کنند، بلکه می‌توانند به عنوان راه‌هایی برای اطلاع مقامات در مواقع اضطراری عمل کنند.

این فقط دستگاه‌های هوشمند و سیستم‌های هوشمند نیستند که می‌توانند چهره امنیت شهر هوشمند را برای زنان تغییر دهند، همچنین ابزارهایی وجود دارند که زنان می‌توانند در مواقع اضطراری فعال شوند. از جواهرات هوشمند می توان برای ردیابی موقعیت مکانی آنها با استفاده از GPS استفاده کرد و برخی راه حل ها می توانند هشدار موقعیت مکانی را همراه با ضبط و عکس ارسال کنند. چالش در اینجا تامین منابع و حمایت از این دستگاه‌ها است تا زنان در تمام سطوح جامعه در دسترس باشند.

قرار دادن ایمنی در قلب شهر

شماره 7 2022 خدمات امنیتی و مدیریت ریسک

او می‌افزاید: «اتحاد شهرهای هوشمند جهانی G20 نمونه‌ای از این است که چگونه فناوری‌های هوشمند و شهرها می‌توانند برای اجرای بهترین شیوه‌ها و توسعه راه‌حل‌های هوشمندتر گرد هم آیند. «اتحاد یک نقشه راه خط مشی ایجاد کرده است که می تواند توسط سیاستگذاران و ارائه دهندگان فناوری برای پیشبرد اهداف ایمنی، فراگیری و تأثیر اجتماعی استفاده شود. سه عنصر اخیر یکی از پنج اصل اصلی اتحاد را تشکیل می‌دهند و کلید ایجاد راه‌حل‌های واقعاً هوشمند شهر هستند.»

ون اونسلن می گوید: «نورپردازی هوشمند نه تنها به یک شهر هوشمند کمک می کند تا به هدف خود یعنی پایداری محیطی دست یابد، بلکه به طور خودکار روشن یا خاموش می شود. “در نتیجه، هنگامی که شخصی در مجاورت قرار می گیرد، روشنایی فعال می شود که میزان ایمنی و محافظت را ارائه می دهد. همچنین سیستم‌های روشنایی وجود دارند که از اینترنت اشیا برای ایجاد هشدارهای خودکار در صورت شناسایی انواع خاصی از حرکت استفاده می‌کنند که می‌تواند برای امنیت بسیار ارزشمند باشد.

ون اونسلن نتیجه می گیرد: «به یاد داشته باشید که زیرساخت های شهر هوشمند به تنهایی برای ایمن نگه داشتن زنان کافی نیست. «ساختارهای اجتماعی-اقتصادی و فرهنگ مردمی که در شهر زندگی می کنند، عوامل حیاتی موفقیت هستند. یک شهر برای حفظ امنیت زنان نیازی به هوشمند بودن فناوری ندارد، باید مردم باهوش باشند. با این حال، شهری که امنیت شهروندان را از طریق خدمات خود در اولویت قرار دهد و بر فرهنگ ایمنی در رفتار و انتظارات تمرکز کند، شهر هوشمند قطعی آینده است.منبع: https://www.securitysa.com/18083R

هدف این ائتلاف با اهداف توسعه شهر هوشمند – تعبیه انعطاف‌پذیری، ایمنی، امنیت، پایداری و حریم خصوصی در بافت خود شهر – همسو است. از آنجایی که زنان و کودکان بیشتر از مردان مورد هدف قرار می گیرند، به ویژه در محیط های شهری، هر توسعه شهر هوشمندی که این عوامل را در نظر بگیرد بلافاصله چندین گام جلوتر خواهد بود.

دسترسی و استفاده زنان از فضاهای عمومی بدون خطر، یک حق اساسی بشری است، و با این حال، همچنان یک حق دست نیافتنی است. برای اکثر زنان، حرکت در شهر در شب یا در فضاهای خلوت اغلب ناامن است، اگر کاملاً خطرناک نباشد.

در حالی که هیچ فناوری در جهان نمی تواند خطر را به طور کامل از بین ببرد، این به همان اندازه یک تغییر فرهنگی است که یک پیاده سازی نوآورانه است. راه هایی وجود دارد که از طریق آن اینترنت اشیا (IoT) و شهرهای هوشمند می توانند از ایمنی و رفاه حمایت کنند. همانطور که چارلین ون اونسلن، عضو اجرایی شورای صنعت اینترنت اشیاء آفریقای جنوبی (IOTIC) اشاره می کند، ممکن است قلب جامعه باشد که زنان را در نهایت ایمن نگه می دارد، اما برنامه ریزی شهری صحیح و مدیریت و پلیس موثر در یک شهر هوشمند عامل قدرتمندی برای امنیت زنان است.

ون اونسلن می‌گوید: «دستگاه‌های هوشمند برای کنترل آن‌ها، نظارت بر هشدار داشبورد و افرادی که می‌توانند تیم‌ها را در زمین به کمک بفرستند، به افراد متکی هستند. “زمان رساندن افراد به یک موقعیت اضطراری که در آن یک زن در خطر است ممکن است برای محافظت از او به اندازه کافی سریع نباشد، بنابراین این عوامل نیز باید در هنگام توسعه و برنامه ریزی محیط های شهری هوشمند در نظر گرفته شوند.”