مزیت رقابتی در زنجیره تامین و لجستیک – شماره 6 2022

سازمان‌های لجستیکی نیاز به دسترسی 24/7/365 به یک تیم متخصص دارند که می‌دانند محافظت از داده‌ها در برابر تهدیدات چقدر مهم است و شریک مدیریت داده باید اقدامات پیشگیرانه مناسب را برای به حداقل رساندن خطر داشته باشد. واقعیت این است که زمان پول است و داده ها پول است و حفاظت از داده ها برای به حداکثر رساندن بهره وری و سودآوری کسب و کار ضروری است.منبع: https://www.securitysa.com/17687R

پس از شناسایی و یافتن داده های حیاتی، چالش بعدی اطمینان از محافظت از داده ها در برابر حملات مخرب یا حذف تصادفی است. باج افزار و مسائل امنیتی حجم داده های جمع آوری شده را تهدید می کند، بنابراین باید راه حل های امنیتی مناسبی وجود داشته باشد. داده ها باید همیشه در دسترس باشند، که یک سیستم پشتیبان به روز شده و به خوبی نگهداری شده را ضروری می کند، در غیر این صورت سازمان های لجستیکی خطر دسترسی غیرمجاز، حذف و قفل شدن را دارند. همچنین ملاحظات حاکمیتی و انطباق وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا اطلاعات شخصی باید بر اساس قوانین و مقررات مدیریت شوند.

در لجستیک و زنجیره تامین، زمان پول است و بازار به شدت رقابتی است. اگر یک تامین کننده نتواند تحویل دهد، مشتریان به سادگی کسب و کار خود را به جای دیگری خواهند برد. متعاقباً رشد قابل توجهی در دستگاه‌های متصل مانند حسگرها برای ردیابی کالاها و وسایل نقلیه، و همچنین تجزیه و تحلیل و هوش مصنوعی (AI) برای برنامه‌ریزی و تحویل کارآمدتر مسیر وجود داشته است. این صنعت به طور فزاینده ای به عنوان منبع مزیت رقابتی مبتنی بر داده ها شده است.

با این حال، این اغلب یک چالش برای پیاده سازی است زیرا کمبود مهارت های قابل توجهی در مورد مدیریت داده ها و حفاظت از داده ها وجود دارد. استفاده از رابطه با متخصصانی که مدیریت داده ها را درک می کنند، می تواند اطمینان حاصل کند که داده ها محافظت شده و در دسترس هستند، به طور موثر و در دسترس برای بازیابی موثر بلایا و صفر یا حداقل از دست دادن داده ها هستند.

تمایل کسب‌وکارها به تمرکز بر زیرساخت‌های مدیریت داده‌ها به جای خود داده‌ها وجود دارد، اما خرید فضای ذخیره‌سازی بیشتر لزوماً از داده‌ها محافظت نمی‌کند و احتکار همه داده‌ها می‌تواند منجر به هزینه‌های ذخیره‌سازی غیر ضروری و همچنین چالش‌های انطباق و امنیتی شود. برای اهداف انطباق، ضروری است که بتوانیم داده‌ها و افرادی که به آن‌ها دسترسی دارند را شناسایی کنیم و اطمینان حاصل کنیم که فقط داده‌های مرتبط حفظ می‌شوند. این شامل توانایی اثبات حذف داده‌ها از سیستم‌های عملیاتی و پشتیبان است، در صورتی که مشتری درخواست کند داده‌هایش حذف شود.

توسط نیک وونفور، رئیس فروش، متخصصان مدیریت داده آفریقای جنوبی (DMPSA).

یک استراتژی مدیریت داده مناسب باید ایجاد شود تا اطمینان حاصل شود که داده‌های صحیح جمع‌آوری شده‌اند، برنامه‌های احتیاطی برای حفاظت از داده‌های حیاتی وجود دارد، و این استراتژی شامل آزمایش منظم طرح‌های حفاظت از داده‌ها می‌شود. تجزیه و تحلیل همچنین باید برای اطمینان از صحیح و دقیق بودن داده ها در محل قرار داده شود، به طوری که وقتی از آنها برای بینش استفاده می شود، بتوان به این بینش ها اعتماد کرد. اساس حفاظت و استفاده از داده‌ها در درک اینکه کسب‌وکار شما به چه داده‌هایی متکی است و آن داده‌ها در کجا قرار دارند، و در نهایت اطمینان از محافظت و دسترسی به داده‌های حیاتی کسب‌وکار، در صورت وقوع رویداد از دست دادن داده، نهفته است.

در حالی که داده ها ضروری هستند، این با چندین چالش همراه است. اولاً، انفجار داده‌ها، از حسگرها در کامیون‌ها و انبارها گرفته تا پلتفرم‌های نرم‌افزاری مختلف، به این معنی است که عملاً همه چیز در حال جمع‌آوری داده‌ها است که با سرعت زیادی در حال رشد است. علاوه بر این، هنگامی که داده ها جمع آوری می شوند، آماده سازی داده ها، شناسایی داده هایی که وجود دارد، از کجا آمده اند، مشخصات آن ها، تمیز کردن آن ها و درک ارزش آن ها و حتی اینکه آیا نیاز به نگهداری دارد یا خیر می تواند بسیار زمان بر باشد. .

چالش های مدیریت داده ها

یافتن راه حل

مزیت رقابتی در زنجیره تامین و لجستیک

شماره 6 2022 لجستیک (صنعت)

داده ها همچنین باید قابل بازیابی باشند و بازیابی اطلاعات باید با حداقل اختلال پاسخگو باشد. اگر داده ها به درستی ذخیره نشود، عواقب شدیدی برای کسب و کار دارد، از جمله زمان های طولانی بازیابی و خرابی، که منجر به زیان مالی و آسیب به شهرت می شود. تداوم کسب و کار کلیدی است، و اگر توسط Disaster Recovery-as-a-A-Service (DRaaS) پشتیبانی شود، بازگشت به حالت کاملاً عملیاتی کارآمد و هزینه و زمان کمتری دارد.

نیک وونفور

داده ها در قلب صنعت لجستیک قرار دارند. به لطف اینترنت اشیا (IoT) و دستگاه‌های متصل، در مناطق بیشتری نسبت به قبل تولید می‌شود و می‌تواند برای تجزیه و تحلیل و هوش مصنوعی بسیار ارزشمند باشد. با این حال، اگر داده ها در دسترس نباشد، چیزی برای تجزیه و تحلیل برای به دست آوردن بینش وجود ندارد و زنجیره تامین متوقف می شود. این امر صنعت تدارکات و زنجیره تامین را به دلیل حجم و ارزش داده های نگهداری شده، به یک هدف بسیار جذاب برای حملات باج افزار و سایر بدافزارها تبدیل می کند.