ویدیوی هوشمند – آینده نظارت تصویری


استفاده از دوربین‌های هوشمند برای نظارت تصویری مزایای زیادی را برای مشاغل و همچنین چالش‌های بسیار خاص به همراه دارد. اما این راه حل ها باید چه الزاماتی را در موارد استفاده برای باز کردن پتانسیل کامل خود برآورده کنند؟ مانفرد برگر، مدیر ارشد می پرسد. پلتفرم های توسعه کسب و کار EMEAI در وسترن دیجیتال.

هوش مصنوعی (AI) مدتهاست که تقریباً در تمام زمینه های زندگی ما راه پیدا کرده است. حتی در دنیای کسب و کار، فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در حال گسترش هستند. یکی از زمینه های کاربردی که پتانسیل قابل توجهی دارد دوربین های هوشمند است. شرکت‌های بیشتر و بیشتری، از جمله تعداد فزاینده‌ای از کسب‌وکارهای کوچک، به راه‌حل‌های ویدیویی هوشمند علاقه‌مند هستند و دلیل خوبی هم دارد.

نظارت تصویری یکی از بازارهای در حال رشد سریع در ذخیره سازی داده ها است. ویدیوی هوشمند تکامل نظارت تصویری سنتی با قدرت افزوده شده هوش مصنوعی و یادگیری عمیق (DL) است. دوربین‌های مورد استفاده در ویدیوهای هوشمند اکنون می‌توانند جریان‌های ویدیوی دریافتی را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کنند. بینش های استخراج شده در فرآیند هوش مصنوعی اجازه می دهد تا بدون دخالت انسان تصمیم گیری شود. به این ترتیب، ویدیوی هوشمند می‌تواند به عنوان چشم و مغز انسان عمل کند و از طریق اتوماسیون، کارها را سرعت بخشد.

سناریوهای برنامه نامحدود

گستره کاربردهای ویدیوی هوشمند بسیار زیاد است. کاربردها از کنترل ترافیک در شهرها گرفته تا هشدار برای هشدار به مردم در مورد بلایای طبیعی قبل از وقوع آنها می باشد. فرآیندهای ویدیویی هوشمند را می توان در خرده فروشی و صنعت نیز به کار برد. به عنوان مثال، در خرده فروشی هوشمند، تجزیه و تحلیل رفتار خریداران با استفاده از داده های حرکتی دوربین ها می تواند به شناسایی بهترین مکان ها برای قرار دادن محصول کمک کند. در تولید، ویدیوی هوشمند می تواند فرآیندهای تولید ناکارآمد را شناسایی کند یا کنترل های کیفیت بهتری را فعال کند. حتی سلامت محل کار را می توان با استفاده از این فناوری بهبود بخشید – به عنوان مثال، با نظارت بر حداقل فاصله مورد نیاز بین افراد.

دفاتر و ساختمان‌های تجاری، همراه با مدارس، ساختمان‌های عمومی و مکان‌های خرده‌فروشی، بیشترین پتانسیل را برای اجرای دوربین‌های هوشمند دارند. همه نوع کسب و کار از سیستم های امنیتی پشتیبانی شده با هوش مصنوعی بهره می برند. برخلاف راه‌حل‌های نظارت مرسوم، هوش مصنوعی در دوربین یا NVR به کسب‌وکار کمک می‌کند تا داده‌های غیرضروری را فیلتر کند و امکان تجزیه و تحلیل خودکار جامع اشیاء را به‌عنوان شناسایی پلاک‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر این، با هوش مصنوعی، چندین جریان ویدیوی زنده روی صفحه نمایش، یا داده های نواری را می توان به صورت موازی مشاهده و ارزیابی کرد. دوربین ها و ضبط کننده ها را نیز می توان به راحتی از راه دور مدیریت کرد.

چالش های بزرگ برای فناوری

علیرغم وعده پیاده سازی های امروزی مجهز به هوش مصنوعی، استقرار ویدیوهای هوشمند چالش های جدیدی را نیز به همراه دارد. برای بهره مندی از هوش مصنوعی و ویدیوی هوشمند، کسب و کارها باید قبل از انتخاب فناوری، الزامات خود را مشخص کنند.

سیستم‌های امنیتی هوشمند معمولاً از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند: دوربین، ضبط‌کننده ویدیو، و ذخیره‌سازی داخلی یا ابری. در راه‌حل‌های ویدیویی هوشمند، هوش مصنوعی یا در دوربین یا ضبط‌کننده ویدیوی شبکه (NVR) وارد عمل می‌شود. هوش مصنوعی به نوبه خود به DL نیاز دارد که از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند که قرار است به شیوه‌ای مشابه مغز انسان عمل کند. داده های ویدیویی را می توان در NVR یا معمولاً در یک سرور DL در انتهای پشتی یا در فضای ابری پردازش کرد. در هر صورت، DL به حجم عظیمی از داده نیاز دارد تا هوش مصنوعی را برای فعال کردن تجزیه و تحلیل مفید آموزش دهد. در نهایت، هر چه یک شبکه عصبی بهتر آموزش داده شود، هوش مصنوعی با دقت و امنیت بیشتری کار خواهد کرد.

هوش مصنوعی مؤثر همچنین به داده‌های ویدیویی با بالاترین وضوح ممکن، نرخ فریم بالا و سطح بالایی از جزئیات نیاز دارد. وضوح 4K و 8K به طور فزاینده ای در راه حل های ویدیویی هوشمند رایج می شود. این بدان معناست که حجم داده‌هایی که باید پردازش شوند نیز در حال تبدیل شدن به حجم زیاد است. نتیجه نیاز به ذخیره سازی داده های بزرگتر و قابل اعتمادتر است. علاوه بر این، سیستم های دوربین در شرکت ها یا کارخانه ها اغلب به صورت شبانه روزی، 365 روز در سال مورد استفاده قرار می گیرند. این عملیات مداوم، با ضبط و تجزیه و تحلیل همزمان چندین جریان ویدئویی موازی، فشار زیادی را بر تجهیزات و فناوری وارد می کند. اگر دوربین در فضای باز نصب شود، تاثیر دائمی باد و آب و هوا نیز نقش بسزایی دارد. اگر قرار است دوربین‌ها، استریم‌ها و فرآیند آموزش هوش مصنوعی به طور موثر اجرا شوند، زمان خاموشی گزینه‌ای برای راه‌حل‌های ویدیویی هوشمند نیست.

برای اطمینان از کیفیت بی‌نظیر در ضبط ویدیو، کسب‌وکارها به دوربین‌ها، ضبط‌کننده‌ها و راه‌حل‌های ذخیره‌سازی قابل اعتماد نیاز دارند. تمام اجزای سیستم باید واجد شرایط و تست شده باشند تا با یکدیگر سازگاری داشته باشند. آنها باید برای نیازهای خاص کسب و کار انتخاب شوند.

توجه به این نکته مهم است که فضای ذخیره سازی بهینه شده برای نظارت تصویری با درایوهای هارد دیسک معمولی متفاوت است. آنها برای پشتیبانی از چندین جریان ویدیویی، بارهای کاری سنگین «نوشتن» طراحی شده‌اند و می‌توانند دارای سیستم‌افزاری باشند که جریان را با کاهش از دست دادن تصویر و فعال کردن ضبط با وضوح بالا (HD) بهبود می‌بخشد. راه حل های ذخیره سازی در مرکز داده نیز باید به طور خاص برای سیل داده های تولید شده توسط Deep Learning طراحی شوند. مهمترین چیز در اینجا عملکرد متوالی بسیار بالا هنگام “خواندن” و “نوشتن” داده ها است.

بنابراین، سیستم‌های ویدئویی هوشمند، قبل از هر چیز باید قابل اعتماد، قوی و انعطاف‌پذیر باشند تا بر تنگناها در ظرفیت ذخیره‌سازی و عملکرد غلبه کنند.

در پایان، شرکت‌ها سود زیادی از استفاده از راه‌حل‌های ویدیویی هوشمند دارند که می‌توانند از هوش مصنوعی برای ارائه بینش‌های تجاری جدید بهره ببرند. اما، قبل از ارائه چنین راه‌حل‌هایی، کسب‌وکارها باید نتایج مورد نظر خود را تعریف کنند و سیستمی را برای برآورده کردن این نیازها بسازند.

یک شریک یکپارچه سازی امنیتی می تواند در این زمینه کمک کند، و همچنین ابزارهای آنلاینی مانند ماشین حساب برای تعیین نیازهای ذخیره سازی نظارت بر اساس اندازه ساختمان، کیفیت ویدئو و فعالیت صحنه وجود دارد که در این زمینه مفید هستند – به عنوان مثال ظرفیت ذخیره سازی نظارتی Western Digital ابزار برآوردگر فهرست عواملی که باید هنگام انتخاب یک راه حل ویدیویی هوشمند در نظر بگیرید طولانی است. با این حال، مزایای استفاده از ویدیوی هوشمند به همان اندازه زیاد است. – به خصوص از آنجایی که هوش مصنوعی دائماً در حال تکامل است و موارد استفاده جدید ایجاد می کند.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/products/integrated-systems/smart-video-the-future-of-video-surveillance/