چگونه بدافزار را در رایانه خود شناسایی کنیم


نحوه تشخیص بدافزار

با 2.8 میلیارد حمله بدافزار تنها در نیمه اول سال 2022، تهدید امنیت رایانه هیچ نشانه ای از کاهش سرعت را نشان نمی دهد.

با ادامه پیشرفت فناوری، بدافزارها پیچیده‌تر می‌شوند و شناسایی آن را بسیار دشوارتر می‌کنند. با وجود هیچ برنامه جامعی که قادر به نظارت بر همه جاسوس‌افزارها در هر دستگاهی نباشد، دانستن اینکه آیا دستگاه شما در معرض خطر است یا خیر، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

خوشبختانه، نشانه هایی وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید که ممکن است نشان دهد رایانه شما دارای بدافزار است – در اینجا ده شاخص برتر آورده شده است:

10 نشانه آلوده شدن کامپیوتر شما به بدافزار

– کامپیوتر شما کند شده است: بدافزار تروجان مقدار زیادی از CPU، RAM و پردازش هارد دیسک را اشغال می کند و باعث می شود کامپیوتر شما به میزان قابل توجهی کندتر کار کند.

– نمی توانید به Task Manager دسترسی پیدا کنید: اگر با فشار دادن Ctrl + Alt + Del هیچ اتفاقی نیفتد، بدافزار می‌تواند مدیر وظیفه شما را غیرفعال کرده باشد، بنابراین نمی‌توانید ببینید چه برنامه‌هایی در رایانه شما در حال اجرا هستند.

– پنجره های پاپ آپ تصادفی در رایانه خود دریافت می کنید: یکی دیگر از نشانه های مهم بدافزار، پاپ آپ های عجیب و غریب در مرورگر اینترنت یا دسکتاپ شما است.

– چراغ وب کم شما روشن است: اگر وب‌کم شما در حالی ضبط می‌کند که از آن استفاده نمی‌کنید، ممکن است شخصی از بدافزار استفاده کند تا به دوربین شما دسترسی پیدا کند و از شما جاسوسی کند.

– مرورگر شما شما را هدایت می کند: وقتی چیزی را به صورت آنلاین جستجو می کنید، اما نتایج جستجو چیز کاملاً متفاوتی را نشان می دهد، ممکن است مرورگر اینترنت شما تحت تأثیر بدافزار قرار گیرد.

– رایانه شما بیشتر گرم می شود: دستگاه ها معمولاً هنگام استفاده طولانی مدت یا هنگام استفاده از برنامه های خاص گرم می شوند. اگر متوجه شدید که رایانه‌تان بیشتر گرم می‌شود، می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که بدافزار در حال گرفتن قدرت پردازش است.

– برنامه های نصب شده روی رایانه خود را نمی شناسید: بسیاری از کلاهبرداری های فیشینگ شما را فریب می دهند تا نرم افزاری را نصب کنید که به نظر قانونی می رسد اما در واقع حاوی بدافزار است.

– یک اعلان باج افزار دریافت می کنید: دریافت اخطار مبنی بر اینکه فایل‌های دستگاه شما برای باج نگهداری می‌شوند (معمولاً بیت کوین) نشانه واضحی است که بدافزار امنیت رایانه شما را به خطر انداخته است.

– مرورگر شما تغییر کرده است: هنگامی که هکرها اقدامات امنیتی رایانه شما را انجام دادند، از اینترنت دستگاه شما برای دسترسی به اطلاعات شخصی مانند جزئیات بانکی، شناسایی و رمز عبور استفاده می کنند. اگر صفحه اصلی شما تغییر کرده است یا نوار ابزارها و برنامه های افزودنی وجود دارد که خودتان آنها را نصب نکرده اید، این می تواند نشانه بدافزار باشد.

– از وب سایت هایی که معمولاً به آنها وارد شده اید خارج شده اید: هنگامی که دستگاه شما به بدافزار آلوده می شود، هکرها شما را از وب سایت ها خارج می کنند تا رمز عبور شما را ببینند.

افزایش امنیت کامپیوتر شما

وقتی صحبت از بدافزار به میان می آید، پیشگیری بهتر از درمان است. نصب یک سیستم ضد ویروس جامع با اسکن دستگاه شما برای برنامه‌های مخرب یا فایل‌های مشکوک و حفظ دیوار آتش در برابر آلودگی‌های احتمالی بدافزار آینده، امنیت تلفن همراه و رایانه شما را تقویت می‌کند.

شما همچنین می توانید فقط با مراجعه به وب سایت های قابل اعتماد در اینترنت و حذف ایمیل های مشکوک به محافظت از رایانه خود کمک کنید.

با مطالعه بیشتر در آرشیو امنیت رایانه ما، نحوه ایمن نگه داشتن دستگاه های خود را در برابر بدافزارها کشف کنید.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/vertical-markets/how-to-spot-malware-on-your-computer/