کلاهبرداری، تقلبی، کالاهای غیرمجاز | امنیت حرفه ای


استانداردهای بازرگانی بریتانیا نشان می دهد که در طول بحران هزینه زندگی، کلاهبرداری، کالاهای تقلبی، محصولات ناایمن در فروش و تقلب در مواد غذایی در حال افزایش هستند.

بر اساس گزارش اثرات و نتایج 2021/22، از جانب اعمال (انجمن مدیران ارشد استانداردهای بازرگانی)، استانداردهای بازرگانی بیش از چهار میلیون محصول تقلبی را با ارزش بازار 111 میلیون پوند توقیف کردند – سه برابر بیشتر از سال قبل. آنها همچنین شاهد افزایش در میزان تنباکوی غیرقانونی بوده اند، زیرا حدود 14.9 میلیون نخ سیگار غیرقانونی کشف و ضبط شده است.

مدیر اجرایی موسسه استانداردهای تجارت خبره (CTSIجان هریمن گفت: «این تحقیق اخیر نه تنها تأثیر قابل توجهی را که استانداردهای تجارت برای محافظت از مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها می‌گذارد نشان می‌دهد، بلکه نشان می‌دهد که بحران هزینه‌های زندگی ما احتمالاً سطوح بالای ضرر مصرف‌کنندگان بریتانیا را تشدید می‌کند. رو به رو

«وضعیت اقتصادی کنونی ناگزیر باعث می‌شود که مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها کمربند خود را ببندند، اما در نتیجه تجار بی‌وجدان و سرکش از این آسیب‌پذیری فزاینده سوءاستفاده می‌کنند. داده ها به وضوح نشان می دهد که نه تنها تأثیر قابل توجهی که استانداردهای تجارت برای پرداختن به ضرر مصرف کننده می گذارد، بلکه خطرات کلاهبرداری، کالاهای تقلبی و غیرقانونی و قیمت های نادرست و گمراه کننده برای مصرف کنندگان در حال افزایش است.

CTSI اخیرا کلاهبرداری های گزارش شده در زمینه بهره وری انرژی – مانند پیشنهاد تخفیف و دعوت برای درخواست کمک هزینه.

در همین حال، با نزدیک شدن به مهلت اظهارنامه مالیاتی کاغذی خود ارزیابی 31 اکتبر، اداره درآمد و گمرک HM از مشتریان خودارزیابی می‌خواهد تا نسبت به کلاهبرداران و کلاهبرداری‌هایی که اطلاعات شخصی یا اطلاعات بانکی آنها را می‌خواهند، هوشیار باشند. در 12 ماه منتهی به آگوست 2022، HMRC به بیش از 180000 ارجاع تماس مشکوک از سوی مردم پاسخ داد که از این تعداد تقریباً 81000 کلاهبرداری با ارائه تخفیف های مالیاتی جعلی بود.

مجرمانی که ادعا می کنند از HMRC هستند، افراد را از طریق ایمیل، پیامک و تلفن با ارتباطات کلاهبرداری از ارائه تخفیف های مالیاتی جعلی گرفته تا تهدید به دستگیری به دلیل فرار مالیاتی هدف قرار داده اند.

HMRC هرگز تهدید به بازداشت نخواهد کرد. متن‌های مشکوک که ادعا می‌کنند از HMRC هستند را می‌توان به 60599 و ایمیل‌ها را به [email protected] ارسال کرد. هر گونه تماس تلفنی مشکوک به کلاهبرداری مالیاتی را می توان با استفاده از فرم آنلاین در GOV.UK به HMRC گزارش کرد.

هشدار فیشینگ اهدای خون

سازمان تجارت مبارزه با تقلب سیف درباره پیام‌های احتمالی فیشینگ و هجوم که ادعا می‌شود از سوی سرویس اهدای خون NHS ارسال شده است، هشدار می‌دهد. در پاسخ به هشدار واقعی NHS در مورد ذخایر خون اهداکنندگان، خدمات اهدای خون شاهد افزایش بازدیدکنندگان وب‌سایت و تماس‌های تلفنی با اهدای خون بوده است.

به مردم یادآوری می‌شود که ممکن است متن‌های کلاهبرداری از سرویس اهدای خون دریافت کنند که اطلاعات شخصی آنها را می‌خواهد. اگر ظاهراً پیام از طرف سرویس اهدای خون NHS است، روی هیچ پیوندی کلیک نکنید، بلکه به جای آن از www.blood.co.uk بازدید کنید یا با این سرویس با شماره 0300 123 23 23 تماس بگیرید. اگر فکر می کنید یک مورد مشکوک دریافت کرده اید. متن، آن را به 7726 ارسال کنید تا NCSC (مرکز امنیت سایبری ملی) رسمی بریتانیا بررسی شود.

برنامه های آلوده به بدافزار

شرکت فناوری Meta اعلام کرده است که بیش از 400 برنامه مخرب iOS و Android را شناسایی کرده است که در سال 2022 اعتبار ورود به فیس بوک را دریافت می کنند. این برنامه ها به عنوان ویرایشگر عکس و بازی ظاهر می شدند. یکی از شاخص‌های کلیدی این برنامه‌ها عدم عملکرد تا زمانی است که کاربر اعتبار فیسبوک خود را برای ورود به سیستم ارائه کند، در این مرحله بدافزار این اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و دسترسی کامل به حساب قربانی را برای مهاجمان فراهم می‌کند.

به کاربران تلفن های هوشمند توصیه می شود که فقط برنامه های مورد اعتماد را از توسعه دهندگان شناخته شده دانلود کنند و صورتحساب های تلفن هوشمند را به طور منظم بررسی کنند. اعضای عمومی باید اسکن‌های منظم ضد بدافزار را روی دستگاه‌های خود اجرا کنند تا وجود هر گونه نرم‌افزار مخرب را بررسی کنند.

جعلان پلیس

سیفاس اطلاعاتی در مورد نامه های تقلبی دریافت کرده است که ادعا می شود از طرف آنها منتشر شده است پلیس وارویک شایر. یکی از نامه‌ها از گیرنده درخواست می‌کند که برای کمک به تحقیقات به کارمندان بانک مراجعه کند و دیگری از پلیس وارویک شایر در فعالیت‌های مخفیانه شرکت کند. پلیس وارویک شایر از آن زمان بیانیه‌ای صادر کرده و از مردم می‌خواهد که نسبت به هرگونه ارتباطی که ادعا می‌شود از سوی آنها است، هوشیار باشند. سیفاس از عموم مردم می‌خواهد که با نامه‌های دریافتی از این دست درگیر نشوند و هرگونه ارتباطی را از طریق تماس با شماره 101 به نیروی پلیس محلی خود گزارش دهند.

امبر بوریج، رئیس اطلاعات سیفاس، گفت: با نزدیک شدن به زمستان، مجرمان همچنان به یافتن راه‌هایی برای فریب مردمی که با بحران هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌یابند. مالیات دهندگان خودارزیابی اغلب مورد هدف قرار می گیرند و از آنجایی که مردم به دنبال کسب درآمد اضافی در زمان افزایش تورم و کاهش بودجه خانوارها هستند، کلاهبرداری های سرمایه گذاری در رسانه های اجتماعی در حال گسترش است.

کلاهبرداران همچنان به دنبال قربانیانی می گردند که بتوانند از آنها پول و اطلاعات شخصی را سرقت کنند که می تواند برای ارتکاب کلاهبرداری بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. قبل از پاسخ دادن به متن‌ها یا ایمیل‌های ناخواسته و به چالش کشیدن درخواست‌ها برای جدا شدن از جزئیات شخصی یا مالی خود، توقف کنید و با دقت فکر کنید. به یاد داشته باشید که برنامه ها را فقط از منابع و توسعه دهندگان قابل اعتماد دانلود یا بازدید کنید.

هر کسی که معتقد است قربانی کلاهبرداری شده است باید فوراً با بانک یا ارائه دهنده خدمات مالی خود تماس بگیرد و کلاهبرداری را به Action Fraud به شماره 0300 123 2040 یا از طریق آن گزارش کند. www.actionfraud.police.uk.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/commercial-security/scams-counterfeits-illicit-goods/