کمپین آگاهی قاطر پول | امنیت حرفه ای


در شش ماهه اول سال 2023 حدود 17286 پرونده با اطلاعاتی مبنی بر فعالیت قاطر پول به انجمن تجاری مبارزه با کلاهبرداری تشکیل شد. سیفپایگاه ملی کلاهبرداری از این تعداد، 3881 نفر مربوط به جوانان 21 ساله و زیر سنی هستند که در حال حاضر از هر پنج (23 درصد) پرونده های ثبت شده به پایگاه داده که دارای نشانه های قلع و قمع هستند، یک نفر را تشکیل می دهند.

بزرگسالان جوان‌تر، از جمله همه افراد تا 30 سال، اکنون 64 درصد از پرونده‌ها را تشکیل می‌دهند که نشان‌دهنده فعالیت قاطر پول است، و بین ژانویه تا ژوئن، 11015 پرونده ثبت شده که نشان‌دهنده مالخر کردن پول در آن پایگاه داده Cifas بود. از این رو، فریب نخورید، کاری که توسط انجمن تجاری UK Finance و Cifas انجام شده است، به دنبال افزایش آگاهی در مورد خطرات و عواقب تبدیل شدن به یک قاطر پول است. شروع زودهنگام و آموزش به جوانان به گونه ای که آنها دانش و مهارت های لازم برای محافظت از خود را داشته باشند، فریب نخورید به صورت رایگان توسعه یافته است. PSHE منابع (شخصی، اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی) دانش آموزان ابتدایی (10 و 11 ساله) و متوسطه (11 تا 14 ساله) در مورد خطرات و عواقب تبدیل شدن به قاطر پول.

قاطر پول کسی است که پول غیرقانونی را به حساب بانکی خود دریافت می کند و آن را به حساب دیگری منتقل می کند، اغلب در ازای پول یا هدیه گران قیمت. از ماه مه، مدارس سراسر کشور در منابع آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند تا به دانش‌آموزان و والدین کمک کنند تا یاد بگیرند که چگونه می‌توانند به صورت آنلاین و حضوری ایمن بمانند، از حریم خصوصی مالی خود محافظت کنند و از دوستان و خانواده خود در برابر پول خرج کردن محافظت کنند. طرح های درسی و مونتاژ، پوسترها، بروشورها و سایر مطالب برای مدارس ارائه شده است.

جنایتکاران برای شستن سود جنایات خود به قاطرهای پول نیاز دارند و اغلب جوانان را هدف قرار می دهند که اغلب از عواقب توافق آنها بی خبرند. این انجمن ها نشان می دهد که مجرمان به طور فزاینده ای از رسانه های اجتماعی برای هدف قرار دادن جوانان استفاده می کنند. اما به جوانان نیز شخصاً، خارج از مدارس، کالج ها یا باشگاه های ورزشی مراجعه می شود.

اجازه استفاده از حساب بانکی به این شکل جرم است و می تواند منجر به سابقه کیفری و بسته شدن حساب شود. انجمن‌ها خاطرنشان می‌کنند، همچنین می‌تواند منجر به این شود که برای دریافت قراردادهای تلفن همراه یا دسترسی به محصولات مالی و اعتبار، از جمله وام‌های دانشجویی، مشکل پیدا کند.

کسانی که تبدیل به قاطر پول می شوند، اغلب نمی دانند که پول نقدی که در حال شستشوی آنها هستند توسط مجرمان برای تسهیل جنایات جدی مانند تروریسم، قاچاق مواد مخدر و قاچاق افراد استفاده می شود.

بن دونالدسون، مدیر عامل جنایات اقتصادی در UK Finance، گفت: مجرمانی که مرتکب کلاهبرداری می‌شوند، با دزدیدن پول‌هایشان به مردم آسیب می‌رسانند و اغلب اعتمادشان را سلب می‌کنند. جنایتکارانی که این کار را انجام می دهند به افرادی برای شستن پول هایی که دزدیده اند نیاز دارند و اغلب جوانان را هدف قرار می دهند تا این کار را انجام دهند. استثمار جوانان به این شکل وحشتناک است: جنایتکاران آنها را متقاعد می کنند که قانون را زیر پا بگذارند و این می تواند به آینده آنها آسیب برساند.

کمپین ما فریب نخورید به مدارس کمک می کند تا به کودکان در مورد خطرات ناشی از این نوع فعالیت های مجرمانه و نحوه ایمن نگه داشتن حساب های بانکی خود در آینده آموزش دهند. والدین و سرپرستان نیز نقش مهمی دارند. گول نخورید توصیه هایی در مورد چگونگی کمک به فرزندانشان در ایمن ماندن دارد، از جمله اینکه هرگز اطلاعات بانکی خود را به کسی ندهید، مگر اینکه واقعاً آنها را بشناسید و به آنها اعتماد کنید.’

و مایک هیلی، مدیر عامل سیفاس، در تصویر، گفت: “از شما خواسته می شود وجه را از حساب بانکی خود منتقل کنید ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما این پولشویی است و بنابراین غیرقانونی است.” این می تواند عواقب جدی برای افراد درگیر داشته باشد، به ویژه جوانانی که ممکن است حساب بانکی خود را بسته ببینند و در دسترسی به اعتبار یا وام مشکل داشته باشند. حتی می تواند تحصیلات و فرصت های شغلی آینده آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

“جوانان باید قبل از اینکه اجازه دهند حساب هایشان برای انتقال پول استفاده شود، خوب فکر کنند و از خود بپرسند که آیا واقعاً ارزش دارد فرصت ها و شغل آینده خود را فقط برای به دست آوردن پول نقد آسان به خطر بیندازند؟”
منبع: https://professionalsecurity.co.uk/news/education/money-mule-awareness-campaign/