گزارش تروریستی اتحادیه اروپا | امنیت حرفه ای


به نظر می‌رسد پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های پیام‌رسانی در دسترس، انجمن‌های آنلاین و پلت‌فرم‌های بازی‌های ویدیویی در محافل تروریستی و خشونت‌گرا محبوبیت پیدا کرده‌اند و به طور قابل‌توجهی نظارت بر اجرای قانون را تضعیف می‌کنند. این به گفته آژانس پلیس اتحادیه اروپا است یوروپل گزارش وضعیت و روند تروریسم اتحادیه اروپا 2023 (TE-SAT).

این گزارش تروریسم جهادی، جناح راست، چپ و آنارشیست، و ناسیونالیست و تجزیه طلب را پوشش می دهد. این شامل دستگیری مظنونین در آلمان برای توطئه برای سرنگونی دولت در دسامبر 2022 است. و این که قاره شاهد «افزایش آشکاری در فعالیت‌های زیست‌محیطی» بود، و «خط بین فعالیت‌های زیست‌محیطی و افراط‌گرایی زیست‌محیطی اغلب مبهم است».

این سند تحت «موضوعات متقابل» به تسلیحات، استفاده از فناوری (شامل «پلتفرم‌های مجاور بازی برای اهداف استخدام و انتشار تبلیغات»)، تأمین مالی، پیوند بین تروریسم و ​​جنایات سازمان‌یافته، و «همگرایی» (تروریست‌ها و افراط گرایان خشن در سراسر طیف ایدئولوژیک به طور فزاینده ای عناصر مشترکی را به اشتراک می گذارند، از جمله روایت های مشابه در مورد موضوعاتی که تأثیر زیادی برای اهداف تبلیغاتی دارند، انتخاب اهداف مشابه برای حملات و استفاده از روش های تاکتیکی. در این گزارش مثالی از دکل های شبکه 5G، افراط گرایان چپ و راست به طور یکسان ارائه شده است که خواستار حمله به زیرساخت های 5G هستند و بر اساس نظریه هایی عمل می کنند که فناوری 5G را برای سلامت مردم بد توصیف می کند و به طور مخفیانه برای کنترل شهروندان طراحی شده است.

حدود 28 حمله تروریستی تکمیل‌شده، شکست‌خورده و خنثی‌شده توسط کشورهای عضو در سال 2022 گزارش شد که بیشتر از 18 حمله سال قبل بود، اما کمتر از 56 حمله در سال 2020. بیشتر این 28 مورد در گروه‌های تروریستی چپ و آنارشیست طبقه‌بندی شدند. 18) که 13 مورد تکمیل شد. در ایتالیا (8)، یونان (3)، بلژیک (1) و اسپانیا (1).

حدود 380 نفر توسط مقامات اجرای قانون کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2022 به دلیل جرایم مرتبط با تروریسم دستگیر شدند. بیشتر آنها پس از تحقیقات درباره تروریسم جهادی در فرانسه (93)، اسپانیا (46)، آلمان (30) و بلژیک (22) بودند. در میان حامیان جهادگرایی، در سال 2022 چندین کشور عضو گزارش دادند که مظنونان جهادی در حال جمع‌آوری و انتشار مطالب تبلیغاتی از داعش و القاعده هستند. نشان می دهد که وابستگی به گروه های خاص اهمیت کمتری دارد.

در حالی که این گزارش ایدئولوژی‌ها و پیشینه تروریست‌ها و افراط‌گرایان خشن را از هم جدا می‌کند، اما نشان می‌دهد که آنها علایق و عملکردهای مشترکی دارند. و آزادی افراد رادیکال شده از زندان ها همچنان یک نگرانی است، «زیرا آنها می توانند به اقدامات تبلیغی در خارج از زندان ادامه دهند». اگرچه بریتانیا با خروج از اتحادیه اروپا، یوروپل را ترک کرد، اما این گزارش شامل جمهوری‌خواهان مخالف ایرلندی نیز می‌شود که «هدفشان اتحاد مجدد ایرلند با ایرلند شمالی و ایجاد یک جمهوری 32 شهرستانی در ایرلند است». یوروپل خاطرنشان می کند که این گروه ها همچنان با افراط گرایان چپ ارتباط دارند و برای شرکت در رویدادهای سوسیالیستی-مارکسیستی در سراسر اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا و یونان سفر کرده اند.

اظهار نظر

کاترین دی بوله، مدیر اجرایی یوروپل در پیشگفتار این سند به گسترش تبلیغات آنلاین و پتانسیل آن برای افراط‌گرایی اشاره کرد. او گفت: «انزوای اجتماعی و فقدان یک سیستم حمایتی مستحکم، آسیب‌پذیری کلیدی است که تروریست‌ها از آن برای تبلیغ پیام‌های خود و جذب پیروان جدید استفاده می‌کنند. این امر به ویژه با افزایش تعداد جوانان، از جمله خردسالان، که در معرض تبلیغات تروریستی آنلاین قرار دارند، نگران کننده است.»

گزارش 93 صفحه ای را می توانید از سایت دانلود کنید وب سایت یوروپل.
منبع: https://professionalsecurity.co.uk/news/case-studies/eu-terror-report/