گزارش تروریستی یوروپل | امنیت حرفه ای


به گفته آژانس پلیس اتحادیه اروپا، تروریسم همچنان یک خطر واقعی و فعلی برای اتحادیه اروپا به شمار می رود یوروپل مدیر اجرایی، کاترین دی بول. او در حالی صحبت می کرد که آژانس گزارش وضعیت تروریسم و ​​روند 2022 خود (TE-SAT) را ارائه می کرد. تحت پوشش تروریسم جهادی، جناح راست، جناح چپ و آنارشیست، و «قومی-ناسیونالیست و تجزیه طلب» هستند.

او گفت: «در حالی که به نظر می‌رسد کار مشترک ما برای برهم زدن و جلوگیری از حملات تأثیر مثبتی دارد، بازیگران تنها مرتبط با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز جهادی و دست راستی همچنان نگرانی برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یوروپل هستند. در زمان تغییرات ژئوپلیتیک، اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری نیاز به ادامه اقدامات ضد تروریستی خود دارد. یوروپل به همکاری نزدیک با شرکای خود برای مقابله با چالش های پیش رو ادامه خواهد داد.

در مورد همه‌گیری کووید، او گفت که تأثیر اجتماعی برای مدتی با ما خواهد ماند و از اینکه ویروس کرونا چگونه روایت‌های افراطی را شکل داده است، صحبت کرد. این امر باعث شده است که برخی افراد در برابر افراط گرایی و استخدام در تروریسم و ​​افراط گرایی آسیب پذیرتر شوند. انزوای اجتماعی و زمان بیشتری که به صورت آنلاین سپری می شود، خطرات ناشی از تبلیغات خشونت آمیز افراطی و محتوای تروریستی، به ویژه در میان جوانان و خردسالان را تشدید کرده است.

این گزارش به افراط گرایی خشونت آمیز ضد واکسن و ضد دولتی اشاره کرد که به افراط گرایی خشونت آمیز سنتی و تروریسم وابسته نیست، که در برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا ظهور کرد. تهدیدهای آنلاین و خشونت فیزیکی علیه سیاستمداران، نمایندگان دولت، پلیس، مقامات بهداشتی درگیر در مدیریت بحران، یا پرسنل مراکز آزمایش و واکسیناسیون بود.

حدود 15 حمله تروریستی تکمیل شده، خنثی شده و شکست خورده در سال 2021 در اتحادیه اروپا ثبت شد. چهار حمله تکمیل شده در سه گروه جهادی و یک جناح چپ طبقه بندی شدند. بازیگران تنها عامل اصلی حملات تروریستی و خشونت آمیز افراطی هستند. با این حال، توطئه های حمله شامل چندین بازیگر نیز در سال 2021 مختل شد. در این گزارش بر “ساختمان جامعه آنلاین” تاکید شد. از نظر تبلیغات، مواد آموزشی و فرصت ها برای تهیه پیش سازهای سلاح و مواد منفجره. به عنوان مثال، زنی که در آوریل 2021 در فرانسه دستگیر شد، عضو یک گروه چت در تلگرام بود که در آن دستورالعمل‌های ساخت مواد منفجره و جلیقه‌های انتحاری به اشتراک گذاشته می‌شد. مردی که در ژوئن 2021 در مجارستان دستگیر شد، وفاداری خود را به داعش در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرده بود و در حال برقراری ارتباط (به زبان انگلیسی) در گروه‌های فقط دعوت‌شده با رمز عبور آنلاین بود. او موادی را برای ساخت بمب های لوله ای تهیه کرده بود و اعلام کرده بود که قصد دارد به مسابقات فوتبال یورو تابستان گذشته حمله کند، چه با بمب یا “وسیله نقلیه به عنوان سلاح”.

بسیاری از دستگیری های مرتبط با ترور در سال 2021 به دنبال تحقیقات درباره تروریسم جهادی در فرانسه، اسپانیا و اتریش (به ترتیب 96، 39 و 23 نفر) انجام شد. از مجموع 388 دستگیری مظنونان تروریسم، بیشترین دستگیری در یک کشور 140 مورد در فرانسه بوده است. 14 نفر در جمهوری ایرلند بودند. این گزارش بریتانیا را پوشش نداد.

طبق یافته های پلیس در بریتانیا، طبق گفته یوروپل، افراد زیر سن قانونی در اقدامات مرتبط با تروریست ها شرکت داشته اند. یک شهروند 16 ساله سوری در سپتامبر 2021 به اتهام طراحی و تدارک حمله به کنیسه ای در آلمان دستگیر شد.

گزارش 96 صفحه ای را می توانید از آدرس زیر دانلود کنید وب سایت یوروپل.
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/case-studies/europol-terror-report/