گسترش دیجیتالی شدن گمرک – شماره 8 2022

معرفی فناوری‌های جدید مانند رایانش ابری، پیشرفت‌های تلفن همراه، مدیریت اطلاعات و تجزیه و تحلیل از جهات مختلف بر گمرک تأثیر گذاشته است، اما همچنین فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای مقامات گمرک، بازرگانان و سایر ذینفعان زنجیره تأمین برای اتصال بیشتر فراهم می‌کند.

او می‌گوید: «همه سازمان‌های دولتی بر روی یک پلت فرم عمل نمی‌کنند، که اغلب باعث تأخیر در پردازش اسناد می‌شود». ما نمونه هایی از این را زمانی می بینیم که سایر سازمان های دولتی (OGAs) در بازرسی در مرز مشارکت می کنند.

با این حال، گربر معتقد است که گمرک SARS و سایر بازیگران نقش صنعت باید به شدت به سیستم ریلی آفریقای جنوبی و ازدحام بنادر دریایی و پست‌های مرزی زمینی و چگونگی بهبود آنها نگاه کنند.

یکی از زمینه هایی که گربر مایل است بهبود یابد، مدیریت محموله صادراتی در پست های مرزی زمینی، با مشورت با کشورهای همسایه است. در اینجا نیز پیشرفت های تکنولوژیک نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

ریان پینار، مدیر اجرایی گمرک ملی BIL تأکید می کند که اگر عملیات گمرکی به شیوه ای مطابق و دقیق انجام نشود، عواقب آن می تواند از تأخیر، جریمه و هزینه های اضافی از نظر ذخیره سازی و خرابی، تا از دست دادن شدید شهرت متغیر باشد.

دبیر کل سازمان جهانی گمرک، کونیو میکوریا، معتقد است که توسعه و پذیرش راه‌حل‌های دیجیتال، مانند داده‌های بزرگ، تله‌ماتیک، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، زندگی را برای جوامع تجاری، آژانس‌های مرزی و افسران گمرک آسان‌تر می‌کند. با افزایش عملکرد عملیاتی

طرح‌های فعلی گمرک SARS در انتظار اجرای نهایی اسکنرهای تشخیص شماره پلاک در پست‌های مرزی زمینی برای ساده‌سازی حرکات ورودی/خروجی هستند. علاوه بر این، پیاده‌سازی فناوری تک پنجره‌ای برای این که همه سازمان‌های دولتی بتوانند از داده‌های یکسانی برای مدیریت آزادسازی محموله استفاده کرده و به اشتراک بگذارند، مهم خواهد بود. یک پلت فرم پنجره واحد باید درخواست های تکراری برای همان اسناد پشتیبان را محدود کند.”منبع: https://www.securitysa.com/18199R

دو قانون جدید، قانون کنترل گمرکی (CCA) و قانون وظیفه گمرکی (CDA) برای ارائه قابلیت لازم برای تبدیل گمرک SARS به یک آژانس در سطح جهانی معرفی شده‌اند. این قوانین به طور خاص برای حمایت از الزامات قانونی بین‌المللی و به روز ماندن روندهای تجارت جهانی و پیشرفت‌های تکنولوژیکی نوشته شده‌اند و رویه‌های گمرکی را برای اهداف تجاری کارآمدتر، قابل پیش‌بینی‌تر و شفاف‌تر می‌سازند.

«الزامات گزارش دهی سخت گیرانه تری وجود دارد که از خارج از مرزهای SA در کشور صادرکننده تا مقصد نهایی کالا شروع می شود. همچنین مقررات جدید مدت زمان تسلیم اظهارنامه واردات و صدور ابلاغیه ترخیص گمرکی را کاهش می دهد.

نتیجه نه تنها افزایش اتصال بین حوزه های جابجایی محموله و مدیریت مرزها خواهد بود، بلکه مداخلات انسانی و سایر مداخلاتی که جابجایی محموله را به تاخیر می اندازد به حداقل می رسد.

به گفته آندره گربر، افسر انطباق گمرکی و ممیزی در Bidvest International Logistics (BIL)، بخش گمرک خدمات درآمد آفریقای جنوبی، گمرک SARS، عملکرد بسیار خوبی دارد و در سطح جهانی به خوبی رقابت می کند.

با توجه به هشدار سازمان تجارت جهانی در ماه اکتبر مبنی بر اینکه تجارت بین‌الملل در سال 2023 به شدت کاهش می‌یابد زیرا اقتصاد جهانی با بادهای مخالف شدید روبرو می‌شود، کارایی دیجیتال بسیار مهم خواهد بود.

“گمرک SARS اخطارهای آزادسازی گمرکی الکترونیکی را در چند دقیقه پس از ارسال صورتحساب ورودی (اظهارنامه گمرکی SAD 500) صادر می کند. در مقایسه با کشورهای جهان اول مانند ایالات متحده آمریکا، زمان تحویل سریعتر گمرک SARS برای ترخیص محموله چشمگیر است. استثنائاتی وجود دارد، مانند محموله هایی که حاوی کالاهایی هستند که به عنوان اقلام پرخطر و غیره علامت گذاری شده اند.»

گسترش دیجیتالی شدن گمرکات

شماره 8 2022 دولت و نیمه دولتی (صنعت)

گربر می گوید که تأثیر قانون جدید برای بخش لجستیک بسیار زیاد خواهد بود. از آنجایی که فرآیند درخواست ثبت نام و اعتبار بخشی در گمرک SARS دیجیتالی می شود، تاجران می توانند انواع و جزئیات مشتری مربوطه خود را به صورت آنلاین مدیریت کنند.