IMB: دزدی دریایی به پایین رسیده است | امنیت حرفه ای


بر اساس آخرین گزارش فصلی جهانی دزدی دریایی توسط اتاق بازرگانی بین المللی، دزدی دریایی و حوادث سرقت مسلحانه جهانی به پایین ترین سطح خود از سال 1992 رسیده است.ICC). جزئیات 90 مورد دزدی دریایی و سرقت مسلحانه از کشتی ها در 9 ماه اول سال 2022 را نشان می دهد.

مایکل هاولت، مدیر دفتر بین المللی دریانوردی (IMB) مستقر در لندن گفت: «ما از تلاش های مقامات ساحلی خلیج گینه قدردانی می کنیم. در حالی که این کاهش استقبال می شود، تلاش های مستمر و مستمر مقامات ساحلی و حضور نیروی دریایی بین المللی برای محافظت از دریانوردان و کشتیرانی و تجارت منطقه ای و بین المللی درازمدت ضروری است. جایی برای رضایت وجود ندارد.»

عاملان در دستیابی به کشتی‌ها در 95 درصد از حوادث گزارش‌شده موفق بوده‌اند که به‌عنوان 85 کشتی، چهار تلاش برای حمله و ربوده شدن یک کشتی شکسته شده‌اند. در بسیاری از موارد، کشتی‌ها هنگام سوار شدن یا لنگر انداخته بودند یا بخار می‌کردند، و تقریباً تمام حوادث در ساعات تاریکی رخ می‌داد.

اگرچه این گزارش‌ها از پایین‌ترین گزارش‌ها در دهه‌های اخیر هستند، اما خشونت علیه خدمه با گروگان گرفتن ۲۷ خدمه، شش مورد حمله و پنج مورد تهدید ادامه دارد. این اداره می‌گوید که خطر برای خدمه، هر چند حادثه کوچک یا فرصت‌طلبانه باشد، همچنان واقعی است.

خلیج گینه

از 90 مورد دزدی دریایی و سرقت مسلحانه جهانی، 13 مورد در منطقه خلیج گینه گزارش شده است – در مقایسه با 27 مورد در مدت مشابه سال 2021 – نشان دهنده کاهش قابل توجه تعداد حوادث گزارش شده در منطقه نزدیک غرب آفریقا است که به عنوان IMB می گوید بزرگترین کانون دزدی دریایی جهان در سال های اخیر. حوادث تنگه سنگاپور با 31 گزارش در 9 ماهه اول سال 2022 در مقایسه با 21 مورد در مدت مشابه سال گذشته، همچنان در حال افزایش است. کشتی‌های در دست اقدام، از جمله چندین کشتی بزرگ و نفتکش، در تمام 31 گزارش سوار شدند و در بیشتر موارد، فروشگاه‌ها یا اموال کشتی به سرقت رفتند. خدمه نیز همچنان در معرض خطر اسلحه گزارش شده در حداقل 16 حادثه هستند، از جمله برخی شامل کشتی های فله بر و تانکرهای بسیار بزرگ.

مایکل هاولت گفت: «در حالی که تاکنون این جنایات فرصت‌طلبانه سطح پایین تلقی می‌شوند، بدون هیچ آدم‌ربایی خدمه یا ربودن کشتی، از کشورهای ساحلی درخواست می‌شود که گشت‌زنی‌ها را در مسیری که یک آبراه مهم استراتژیک برای صنعت کشتیرانی و تجارت جهانی است، افزایش دهند.»

IMB بر این باور است که برخی گزارش‌دهی‌های ناکافی و گزارش‌دهی دیرهنگام در مورد حوادث وجود دارد، و استادان را تشویق می‌کند تا همه حوادث را در اسرع وقت گزارش کنند.

در مورد آمریکای جنوبی، گزارش ها از لنگرگاه کالائو در پرو از 15 مورد در 9 ماه اول سال 2021 به هشت مورد در سال 2022 کاهش یافته است. پنج حادثه در ماکاپا انکوریج، برزیل گزارش شده است که یکی در 30 آگوست، که در آن 6 خدمه امنیتی و وظیفه حضور داشتند. توسط مجرمانی که سوار بر یک کشتی فله بر لنگر شده بودند، مورد حمله قرار گرفته و بسته شدند.

برای گزارش‌های دزدی دریایی زنده به ICC Commercial Crime Services مراجعه کنید (CCS) سایت اینترنتی:

درباره ICC CCS

علاوه بر IMB، ICC دو دفتر دیگر را برای مبارزه با جرایم اداره می کند – دفتر تحقیقات مالی (FIB) و اداره اطلاعات جعل (CIB). CCS همچنین FraudNet را اداره می کند، یک شبکه جهانی از شرکت های حقوقی که در مقابله با جرایم تجاری تخصص دارند. بازدید کنید
منبع: https://www.professionalsecurity.co.uk/news/transport/imb-piracy-hits-low/